Siz de biz çocukken görmedik,çocuğum görsün bari diyenlerden misiniz?

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve EU1 tarafından 27 Nisan 2009 başlatılmıştır.

27 Nisan 2009
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

Sizi bilmem ama biz arkadaşlarla bir araya toplandığımızda mutlaka bu konuya değiniyoruz.Çocukken bir çok şeye sahip değildik farkındayım ama şimdiki gençlikten daha sorumluluk sahibi daha olgunduk.Pısırığız belki bir çok konuda çok girişken ve pişkin olmayabiliriz ama konu ailemiz ve çocuklarımız olunca tırnaklarımızı çıkaracak kadar cesaretliyiz.Hafta sonu gezmeye çıktık gençlerin yani çocukların hali berbat bence yataktan çıkmış gibi dolaşıyorlar üst baş darmadağın.dersanelere kurslara sosyal faaaliyetlere kısaca bizim çocukken sahip olmadığımız bir çok şeye sahipler ama mutsuzlar.Tek çabaları farkedilmek yada faklı olmak.Bir şeyler yanlış o hep dem vurduğumuz küçümsediğimiz çocukluklarımızda belliki çok şey doğruymuş bize yanlış gelen ben öyle düşünüyorum.Bir kaç örnek vermek istiyorum unuttuğum olursa sizde ekleyebilirsiniz.Sizde biz çocukken giymedik onlar giysin deyip pazarda 5 milyona olan şeyi marka bir mağazadan 35 e alıp çocuklarınıza marka merakı aşılıyormusunuz?Sizde biz çocukken yemedik deyip her sabah düzenli kullanımda bağırsak kanseri yaptığı onaylanmış sosis ve salamları çocuklarnıza yediriyormusunuz ?Sizde ayşenin çocuğu 5 almış benimki 4 almış diye çocuğunuzu kıyaslayıp komplekse sokuyormusunuz?Sizde annem benimle hiç bişey paylaşmazdı ben çocuğumla arkadaş gibiyim deyip 6-7.sınıfa giden kızınıza bir arkadaşına diğerlerinden farklı hisler duyman farklı davranman anlamına gelmez daha küçüksün önce eğitim diyeceğine,kızının erkek arkadaşıyla maceralarını gülümseyerek dinliyormusunuz?Daha aklıma gelmiyor ama çoğaltılabilir bu örnekler bunların hepsine karşıyım ben.siz ne düşünüyorsunuz varmı bunlara benzer yaşadığınız yada duyduğunuz olaylar.bence bizim çocukluğumuzda eksik olan şey belki paraydı fazla olansa dayak bunlar olmasaydı ben çocukluğumda yaşayamadım yada görmedim cümlesini kurmazdık bence.ne olursa olsun bizi yetiştirenlera.s. sağolsun.

Son düzenleyen: Moderatör: 27 Nisan 2009
  2. 27 Nisan 2009
  3. pamuksekeri

pamuksekeri Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Canıım bravo çok güzel bir konuya değinmişsin,ileride çocuk sahibi olursam onu geleceğe hazırlamak için aynen senin mantığında davranmayı düşünüyorum.Çünkü aksi halde şımarık yetinmeyi bilmeyen mutsuz bireyler olur bu çocuklar.Yani kısa vadede mutlu olacaklar diye hayatlarını doyumsuz insanlar olarak geçirmelerini istemem.

4. 27 Nisan 2009
  5. EU1

EU1 Guest

teşekkür edrim canım sağol.

6. 27 Nisan 2009
  7. pamuksekeri

pamuksekeri Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Bir de bakıyorum şimdiki çocuklara,biz daha mutluyduk ya.
    En ufak bir şeyden mutlu olurduk,annemin bir güler yüzü babamın bir saçımı okşaması bile dünyanın benim olmasına yeterdi.ınanın çocukken sadece 1 oyuncak bebeğim oldu o da plastikten ama ne kadar mutlu ederdi o beni.Zaten o zaman arkdaşlık paylaşım daha fazla oluyor.
    Şimdi istekleri bitmiyor,çünkü öyle yetiştiler.Ama inanıyorum ki yeni nesil anne babalar daha duyarlı olacaktı bu konuda,deneme yanılma gibi oldu.Yanlışı gördük.

8. 27 Nisan 2009
  9. Halikarnas

Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    198
    bilinçli, sorumluluk sahibi, mutlu olmasını bilen, vicdanlı, anaya babaya büyüklerine hatta tüm herşeye karşı saygılı sevgi dolu bir birey yetiştirmenin yolu bana göre ilk yaşlarından itibaren hurafeler değil sağlam kaynaklardan din bilgisi vermek, Allah sevgisini korkusunu aşılamakla mümkündür...

benim çocukluğum tam bir kaos karanlık kötüydü çok kötüydü, buna rağmen evladımı ben yaşayamadım aman çocuğum yaşasın diye şımartmadım...elimden geldiğince çok sevgi gösterip yanımdan ayırmadım...dua etmesini öğrettim...pc nin başına oturarak diyanetin sitesinden Kuran okuduk...

denge dengeyi kurmak çok önemli....

ne varlık içinde yokluk yaşatmak ne de aşırı verici olmamak lazım...

bende çok hatalar yapmışımdır önemli olan hatanın ne olduğudur...ve hatayı farkedip telafi edebilmektir...

her dönem yeni gelen nesil daha farklı olmuştur....beklentileri, yaşam şekilleri, giyimleri hep daha farklı olmuştur...sanırım bunun adına gelişim diyorlar....

şimdi bizlerden sonra evlatlarımız yeni gelen nesiller için şu an bizim konuştuğumuz konuyu konuşacaklar.

10. 27 Nisan 2009
  11. mxixz mxixz

mxixz mxixz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    BENIM ANAM BABAN AYNEN BU DURUMDALAR ESKIDEN YANI KENDILERI YASAYAMAMISLAR BIRSEYLERI OLMAMIS COCUKLARIM BARI BIZIM YASADIKLARIMIZI CEKMESINLER DIYE HERSEYIMI TAM YAPTILAR HIC BIRSEYIMIZ EKSIK OLMADI BIZ ERZINCAN DEPREMINDEN ETKILENDIK ERZINCANDAYDIK ANK YERLESTIK GELDIGIMIZDE HIC BIRSEYIMIZ YOKTU ANNEM BABAM ALYANSLARINI BOZDURDU BIZE TUP ALDILARDA BANYO YAPTIRDILAR COK IYI HATIRLIYORUM ZAMANLA ISTE HERSEYIMIZ OLDU HAAAAAAAA BAZEN AKRABALARIMIZ KIZAR BABAMLARA BOLE ONU BUNU ALACAGINIZA BIRIKTIRIN EV ALIN KENDINIZE BASINIZI SOKACAK EVINIZ YOK HERKESIN EVI VAR DIYE KIZARLAR

Anam babam bıze harcamakdan hıc bırıkım yapamadılar.Allah onlardan bınlerce razı olsun canım aılem

12. 27 Nisan 2009
  13. Sarissa

Sarissa uyudun uyanmadın olacak.. Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    148

kesinlikle katılıyorum.

benim henüz çocuğum yok ama ilerde
    hayatta her şeyi elde edemeyeceğini bilmesini,
    elindekilerin kıymetini bilip şükretmesini
    en önemli şeyin insanın onurunu koruması olduğunu
    kolay kazanca tenezzül etmemesi gerektiğini vs. vs
    kısacası iyi bir insan olabilmesini
    sağlamaya çalışacağım.
    elbette yaşamadan böyle söylemek kolay ama en azından bunun için uğraşılmalı.

14. 27 Nisan 2009
  15. burbuk

burbuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.665
    Ödül Puanları:
    163
    Güzel bir konuya değinmişsin arkadaşım,
    1- 5 milyonluk şeyi marka olsun diye 35'e almadım. Ama sağlıklarını etkileyecek giyisilerde almadım. Çocuklarım asla marka olayını bilmezler.
    2- Öncelikle şarküterinin zararlarını bildiğimden 6 yaşına kadar her ikisinede yedirmedim, şimdi de ayda bir ancak veriyorum.
    3- Çocuklarımı başka çocuklarla kıyaslamadım. Onları yarış atı gibi görmüyorum.
    4- Asla bazılarının dediği anlamda modern bir anne olmadım galiba olamayacağımda.

Bizde arkadaşlarla birlikte bazen bu konuyu konuşuruz. Çocuklarımızdan çalışarak esirgediğimiz zamanı telafi etmek için işi maddiyata döküp, her istediklerini kolayca önlerine koyuyoruz. Böylece çocuklar ellerindekilerin kıymetini bilmiyorlar.
    Ben kendi adıma kitap ve yiyecek dışında her istediklerini almıyorum, çok istiyorlarsa harçlıklarından yarısını biriktirmelerini kalanını tamamlayacağımı söylüyorum, müsriflik yaparlarsa harçlıklarından kesiyorum.
    Mesela oğlum 2. sınıfa giderken her gün en az 2 tane kalemi ya kaybediyor yada aça aça bitiriyordu. Sonunda harçlığından kalem almaya başladım. İtiraz etti, harçlığıma el koyamazsın bana sen kalem almak zorundasın dedi. Bende evet almak zorundayım ama sen her gün 2 kalem tüketirsen sorumsuz davranıyorsun demektir. Bu nedenle senin sorumsuzluğunu çekecek değilim dedim. 2 hafta inatlaştık sonunda oğlum bir kalemi 1 haftadan daha uzun kullanmaya başladı. Evde kaybetse arıyordu harçlığı kesilmesin diye.

16. 28 Nisan 2009
  17. aysun444

aysun444 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    106
    Gençlere ve çocuklara bakıp bizlerin çocukluğundan daha mutsuz olduklarını düşünmeniz bana garip geldi. Eminimki bizde o yaşlardayken bizden büyükler bizlere bakarak aynene sizin düşündüklerinizi düşünüyordu...

Diğer söylediklerinize katılıyorum.

18. 28 Nisan 2009
  19. nix

nix birgül<3beliz Üye

Beğenildi:
    1.755
    Ödül Puanları:
    238
    vallahi beni babam annem biz görmedik sen gör diye yetiştirmediler...ihtiyacım olan hiçbişeyi imkanları el verdiğince eksik etmediler.. ihtiyacım olmayanıda başımdan yağdırmadılar...babam bişey istediğimde hep 'bizim zamanımızda kitap yoktu defter yoktu' diye söylenir dururdu. bu davranış doğrumudur kişiye göre değişir..ama ben hep elimdekiyle yetinmeyi öğrendim...hiç şımartılmadım...çocuğumada aynı şekilde davranıcam ...