SİZ Diyettesiniz/ Prof.dr Mehmet Öz

Konusu 'Diyet Yöntemleri ve Deneyimlerimiz' forumundadır ve _Mustang_ tarafından 19 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  19 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 1. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153
  Sizlerle 2. kez okumaya başladığım bir kitabı paylaşmak istedim.Aldığım bilgiler özetler halindedir ve hakkıyla bir alıntı yapamayacağım için şiddetle kitabı okumanızı tavsiye ederim.

  Giriş bölümü kitabın kullanımıyla ilgili açıklamalar olduğu için oldukça uzun tutulmuştur size sıkıcı gelebilir ancak biraz sabırla ilerleyen bölümlerde ne kadar ilginizi çekeceğine inamayacaksınız.
   
 2. 19 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 3. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153
  1.KISIM ( Ne Bel Ama ! )

  Daha akıllı çalışın daha çok değil,

  Çoğu diyet programları sizi mısır cipslerinden,köftelerden .tatlılardan uzak tutmaya çalışır.Bu yüzden yaşam boyu yiyeceklerle aranızda ağır bir boks maçı sürer ve sonuç her zaman bellidir.
  Bu savaş ancak akılla,basit ama sağlıklı seçeneklerle kazanılabilir.
  Konu diyete gelince kiloları irade gücü ile atmaya çalışmak,su altında nefessiz kalmaya çalışmaya benzer.Bir süre su altında kalabilirsiniz ancak ciğerleriniz ne kadar kuvvetli olursa olsun bir noktadan sonra vucudunuz hava almak için yüzeye çıkmak zorundadır.Diyette de içinizden gizli bir güç daima ağzınızı açmaya zorlar.Sonuç bellidir.
  Bizim yöntemimiz, kilolu vücutlara bilim adamlarının baktığı gibi bakmak olacak.Çünkü sorunun altındaki biyolojiyi tanırsak çözüm kendiliğinden gelecektir.
  Yıllar çoğumuz kilo sorunumuzun iki şeyle ilgili olduğuna inandık.
  1.Kalori miktarı.
  2.Zihinsel güç.
  Gerçek sorun şu ki vücudumuzun nasıl çalıştığını bilmiyoruz. Burada temel bilgileri öğrenmeyi sağlayacağız.Çok değil akıllı çalışmayı öğreneceğiz.

  İzleyeceğimiz yol şöyle ilerleyecek;
  1.Kısım: Ne bel ama ! Bu bölümde vücudumuz nasıl çalışıyor,nasıl görünmesi gerekiyor.Nereye doğru ,nasıl gideceğiz hakkında fikir edineceksiniz

  2.Kısım: Yağın biyolojisi Yiyeceğin parçalarını,iştahın fizyolojisini,yağ bilimini; nasıl depolandığı,nasıl yakıldığı ve onunla savaşımızı göreceğiz.

  3.Kısım: Zihin bilimi: Ne tükettiğimizle ilgileniriz.Duygusal ve kimyasal dürtülerimizin kilo almaya değilde,normal olmaya sağlamasına yardımcı olacak bilgiler sunacağız.

  4.Kısım: SİZ diyet ve faaliyet planı: Vücudunuzun akıllıca beslenme ,çalışma şeklini öğretecek beslenme ve faaliyet planı olacak.
   
 4. 19 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 5. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153
  Yol boyunca kullanacağımız temel unsurlar olacak bunlar:

  Evreka anları! Önyargılarınızı zorlayacak derin görüşler geliştireceksiniz:Önemli bir konuda aydınlanmaya işaret edecekler.

  SİZin vücudunuz: 2. ve 3. bölümlerde kısa biyoloji dersleri olacak.

  SİZ testleri: Küçük testler, ölçümler önemli istatistikler hakkında bilgi edineceksiniz.

  SİZ tüyoları: Her kısmın sonunda sağlıklı yaşama,beslenme ve hareket etme konusunda zekice stratejiler sunacağız.

  İlk evreka anı başladıJ

  Evreka anı! Vücudunuz siz onun yoluna çıkmadığınız süre, doğal olarak sizi ideal kilonuza götürmeye çalışır.
  Genetik yapınıza bağlı kalmadan sistemleriniz ,organlarınız sizi ideal kilonuza götürmek ister.
  Zerafeti Zorlamayı Tercih Edeceksiniz

  İştahı engellemek için irade gücüne,yasaklara,zorlamaya sığınırız.Ama vücudumuzu sadece zihin gücüyle yenmeye çalışmak karpuz büyüklüğündeki bir böbrek taşını düşürmekten daha zordur.Bunun yerine açlığı,doyumu,yağ depolamayı öğrenmek daha mantıklı olacaktır.Böylece dünyevi aracımızı daha iyi programlayabiliriz.

  Vücudunuzun Nasıl Düşündüğünü Öğreneceksiniz

  Nedenleri bilirseniz sorunlarla daha kolay başa çıkarsınız.Dolaptan pasta yürütürken yanınızda olmayacağız.Kendinizi koruyabilmek için vücudunuzun nasıl çalıştığını ve koca bir dilim pastaya nasıl bir tepki verdiğini bilmeniz gerekir.

  GERÇEK KÖŞESİ
  Egzersiz yapmadan kilo verdiğinizde,hem kas hemde yağ kaybedersiniz; ama egzersiz yapmadan kilo aldığınızda sadece yağ alırsınız.Yağ ağırlığı kazanmak ,kas ağırlığı kazanmaktan daha kolaydır ve diyet programlarının başarısız olmasının nedinide budur.:Sürekli olarak kilo alıp verdiğinizde ,kilo verdiğiniz her seferde yağl birlikte kaslarda gittiği için,bir daha sefere yağ oranınız daha yüksek olur.


  Diyet Programları Hakkındaki İnançlarınızı Sorgulayacaksınız

  Günlük beslenme düzeninizden 100 kaloriyi atarsnız,400 kalori atmak sizi daha iyi duruma getirmelidir.Yürümek kilo vermeye yardımcı oluyorsa,maratona çıkmak tüm yağları eritmeye yetmelidir.Gerçek hiçte böyle değil.Bu fikirler doğru olmadığı gibi bize çokta zarar veriyor.Örneğin;yiyeceklerden uzak durmak metabolizmayı yavaşlatır ve vücudumuzun daha fazla yağ depolamasına neden olur.Beslenme konusundaki fikirlerin prensiplerin bir çoğu sizin daha fazla kilo almanıza neden olabilir.

  Diyeti Otomatikleştireceksiniz

  “Düşünmemek” Vücudunuzun sizi doğru tercihlere götürmesine- siz düşünmeye gerek duymadan- ve istediğiniz sonuçları doğal olarak almanızı istiyoruz.Alışkanlarınızı yeniden yerleştirmek ve kasları yeniden eğitmek zor olacak ama bu program hayatınız boyunca yatmadan önce tuvalete gitmek gibi rutin hale gelecek beslenme faaliyet ve davranış kalıpları geliştirmenize yardımcı olacak.
  Diyetisyenin talimatlarına harfi harfine uyan nadir türden insanlardan değilseniz geleneksel kilo verme yöntemlerini kullanarak uzun vadede istediğiniz sonuca ulaşamazsınız.Bunun yerine burada öğrendiklerinizle diyeti kiloyu düşünmeye gerek kalmadan kendini,zi eğitebilirsiniz.

  GERÇEK KÖŞESİ: Erkeklerde günde 3 gr lık dozlarda L-karnitin takviyesi almak,kasların karbonhidratları kullanmasına yardımcı olur.Amam gerek erkek gerek kadınlarda kan damarları fonksiyonları için de iyidir.   
 6. 19 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 7. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153
  SİZ testi Mezurayı çıkartın
  Göbek deliğiniz hizasındandan bel çevrenizi ölçün ve bulduğunuz rakamı kaydedin.
  İdeal sağlık göstergesi olarak, kadınlar için ideal bel ölçüsü 82 cm; eğer 93 cm geçmişseniz sağlık riskiniz artar. Erkekler içinse bu oran 88.5 cm dir onlarda 101.5 geçmişlerse yüksek risk altındalardır.

  Kendinize odaklanacak ama güvenmeyeceksiniz.
  Kendinizi suçlamayı bırakacaksınız.
  Asla aç olmayacaksınız.
  Hata yapacaksınız.
  Esnek olacak ve eğleneceksiniz.

   
 8. 19 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 9. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153
  1.BÖLÜM İDEAL VÜCUT.
  Vücudunuz nasıl görünmelidir.

  DİYET YANLIŞLARI
  *Vucudunuzun yağa ihtiyacı yoktur.
  *Fastfood kilo sorunlarımızın en büyük sorumlusudur.
  *Diyet yapmak zordur

  Aşırı kilolu insanların hepsi şunu sorar”neden kilo veremiyorum?” asıl neden biyolojiktir.Vücudumuz belli oranda yağ depolamaya programlanmıştır.
  Vücutlarımızda kilo almaya yönelik sistemler ,kilo vermeye yönelik sistemlerden daha fazladır.Ama bugun kilo vermemizi sağlayan sistemleri zehirlemiş almamızı sağlayan sistemleri ise güçlendirmiş durumdayızVucutlarımızı atalarımızın bedenleri gibi yeniden programlamamız gerekmektedirZaman içinde evrimleştikçe eski insanlara oranla daha yağlı zayıf kassız vucutlara sahip olduk.
  Sonuç: Atalarımız bir şey yakaladıklarında yada ekip biçtiklerinde yiyebiliyorlardı.dolayısıyla aşırı kilo sorunları yoktu.
  Ders atalarımız asal diyeti düşünmemişlerdi ama şimdi bizler bu konuya paparizleri geçecek derecede meraklıyız

  GERÇEK KÖŞESİ
  Obez insanlarla ince insanlar arasındaki fark yağ hücrelerinin sayısı değil bu hücrelerin büyüklüğüdür.Şişmanladıkça yağ hücresi üretmezsiniz ergenlikteki sayı neyse sonrada aynıdır.Tek fark fazla yağ depoladıkça hücreleriniz genişler ve büyür..

   
 10. 19 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 11. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153
  Ağır siklet dövüşü:Çevreye karşı genetik.
  Kilo sorunlarından,yaşam tarzının ve irade gücünün sorumluluğu olduğunu söylemek kolaydır..Ama insanlar iki yıl uğraşıp 25 kilo verdikten sonra ortaya çıkan %95 lik başarısızlık olayını bununla açıklayamazsınız;kilo verecek irade gücüne sahiplerdi ancak yine kilo aldırlar.Araştırmacılar boy dışında diğer tüm özellikler arasında genetikle en yakın bağlantı alanının obezlik olduğunu düşünüyorlar; obez vakasının %50 sinde bu görüş açıkca doğrulanıyor.Bizim görüşümüz kilo kontrolünde iki faktör önemlidir;çevre ,genetik.Genlerimiz yüzünden hayatımız boyunca iki kişilik koltuğa oturmak kaderimiz olsa bile,bu durum vücudumuz üzerinde kontrol hakkından vazgeçmemiz anlamına gelmez.Bu kitaptaki davranışları kazanırsanız hem sağlıklı kalabilir hemde aşırı kilonun yan etkilerinden uzak kalabilirsiniz.Obez nufusun %10 genetik sorunlara sahip olmasına rağmen,bu genlerin yarattığı daha büyük risk kiloların kendisi değil,obezlikle ilgili risklere eğilimdir.Örneğin aşırı kilolarla ilgili bir sorun leptin yetersizliği olarak görülmektedir(leptin: doyma duyusu ile ilgili bir hormondur.) Leptin üretmeyen yada sinyalleri engelleyen kişiler genetik obezliğe eğilimli olurlar ve bu genetik bir sorundur.Bazı insanlarda bu anormallikler bulunmasına rağmen genel nufus içinde az bir kesimdir bu.Eğer 10-15-20-25 kilo vermek için endişeleniyorsanız sorununuz muhtemelen genetik değildir.ancak vermeniz gereken miktar 50 kilo ve üstü ise doktorunuz bu anormallikleri değerlendirmek zorundadır.
  Obezliğe karşı mücadele devam ederken ,giderek artan sayıda ilaç şirketinin kilo alımı için genetik nedenleri hedef aldığını göreceğiz; diğer bir deyişle genetik kimyasal sorunlara saldıran ilaçlar kilo sorununuza da etki edebilir.Kısacası kilo sorununuz çevrenizi ve davranışınızı genetik yapınızın sizin lehinize dönüştürme işidir çaba hala size düşüyor.

  GERÇEK KÖŞESİ
  Müslümanlar ramazan ayında sadece güneş battıktan sonra yemek yedikleri için bütün kalorilerini gece tüketmek zorunda kalırlar.Kilo vermeleri gerekmez mi? Bütün gece çalışan stajyer doktorlar arasında yapılan bir çalışmaya göre.2,000 kalorilik ihtiyaçlarını tek bir öğünde karşılayanlar.bu kalori alımını üçe bölenlere göre daha fazla kilo almakta.Neden mi? Günde tek öğün yiyenler vücutlarını açlık durumuna soktukları için,vücutları yağ yakmak yerine depolamaya başlıyor.   
 12. 19 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 13. Kalliste

  Kalliste Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  9.326
  Beğenildi:
  51
  Ödül Puanları:
  153
  Mehalim muhteşem bir konu oldu yine teşekkür ediyorum canım sabah sakin kafayla tekrar okuyacağım çok merak ediyordum bu konuyu ellerine sağlık..
   
 14. 19 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 15. Sibel80

  Sibel80 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.156
  Beğenildi:
  149
  Ödül Puanları:
  163
  mehalim paylaşımların için çok teşekkürler.yağ hücrelerinin coğalmadığını sadece büyüdüğünü söylüyor yazıda.nil gün ün diyet kitabında yağ hücrelerinin kilo aldıkça çoğaldığını söylüyor.ben okuyunca şöyle dedim kendi kendime.al işte kime inanacağız? neyse deneyerek göreceğiz.devamını bekliyorum.mehalim tekrar teşekkürler a.s.
   
 16. 19 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 17. floristgirl

  floristgirl Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  143
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Merhalim paylaşım için çok teşekkürler.bilgiler çok güzel. Benim anlamadığım sadece erkeklerdemi
  l-carnitin kullandığında kasların karbonhidratları kullanmasına yardımcı oluyor. fisfisfis. devamını bekliyoruz.
   
 18. 19 Şubat 2009
  Konu Sahibi : _Mustang_
 19. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  54
  Ödül Puanları:
  153
  canım bu okuduğum kitabın yazarı dünyalca ünlü amerikada çalışan mehmet öz ve doktor yani bu işin uzmanı bu açıdan bence en güvenilir kişilerden biri.Herişi uzmanına bırakmak gerekir değil mi ama evet çok haklısın okadar birbirine çelişen bilgiler varki.

  canım kadınlarda sadece kan dolaşımıyla ilgili olan faydasındn bahsedilmiş.

  arkadaşlar kitabı okuyrum ve özetledikçe word da yazıyorum eklemekye devam edeceğim asıl ilginizden dolayı ben hepinize tşk ederima.s.