siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Konusu 'Ağustos Anneleri' forumundadır ve NAZ78 tarafından 19 Aralık 2008 başlatılmıştır.

19 Aralık 2008
    Konu Sahibi : NAZ78
  1. NAZ78

NAZ78 TUĞÇE'NİN ANNESİ Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    UYKU PROBLEMLERİ (BEBEK)

Uyku problemleri bebeklikte ve hatta ilk çocukluk döneminde sık sık ortaya çıkar. Bu problem, bebeklerini yatağında ağlamaya bırakmanın yanlış olduğunu düşünen anne ve babalar tarafından daha da artırılır. Bebeğiniz gecenin ortasında yatağında ağlamaya başlıyor, hemen içeri koşuyorsunuz, bebeğinizi kucağınıza alıyorsunuz, ona biberonunu veriyorsunuz ya da onunla bir süre oynuyorsunuz. Bunlar huy edinmek için yeterlidir. Bebek, gece uyandığında sizin derhal yanına koşacağınızı, onu avutacağınızı ve eğlendireceğinizi artık öğrenmiştir.
    Uyku problemlerinin meydana gelmesini önlemek, mevcut bir problemi ortadan kaldırmaktan daha kolaydır. Erken bebeklik dönemi, gecenin uyku ile geçirilmesi gereken bir zaman dilimi olduğunu bebeğinize öğretmeniz için en uygun zamandır. Şunları uygulayabilirsiniz:

Bebeğiniz iki aylık iken onu yatak odanızdan çıkarın ve kendi odasında yatırmaya başlayın. 2 aylık iken, gece yarısında emzirmekten yavaş yavaş vazgeçin. Bebeğinizi bu saatte beslemek için uykudan uyandırmayın. Eğer bebek uyanmışsa onu 5 dakika kadar ağlamaya bırakın: bebek emzirilmeden uykuya dala-bilir.

Eğer bu işe yaramazsa bebeğinize gündüz ki emzirme imkanından biraz daha az ve her zamankinden daha kısa süre için mama verin. Emzirmeden önce. bebeğinizi birkaç dakika kucağınıza alın ve bunun yeterli olup olmayacağına bakın.

4 Aylık bir bebek gecenin saat 2 sinde beslenmeye gereksinim duymaz. Bu çağda bebekler gecenin bu saatinde emzirilmek istemeye devam ederlerse, yakın bir zamanda bunu adet edinebilirler. Bu öğünü 4 aylık oluncaya kadar ortadan kaldırmazsanız, daha sonra ortadan kaldırmanız gittikçe zorlayacaktır.

Eğer bebeğiniz ağlarsa yanına gidin, onu kucağınıza almak yerine bir süre sırtını sıvazlayın ve konuşarak susturmaya çalışın. Ona, o saatte olması gereken yerin sizin kucağınız değil, kendi yatağı olduğunu anlatmalısınız.

6 aylık bebek ayrılıklardan endişe duymaya başlar. Bebeğinizin yanında, battaniye ya da doldurulmuş bir oyuncak hayvan bırakmak suretiyle geceleri onunla avunmasını sağlayabilirsiniz. Bebek odasının kapısını açık bırakmak da çocuğunuzu da rahatlatacaktır. Ancak gündüz vakti ona daha fazla sevgi göstermelisiniz. Odasına bir gece lambası koymak da faydalıdır.

Bebeğiniz 12 aylık olduğunda, artık sürekli bir yatma saati edinmiş olmalıdır. Eğer bebeğinizin korkun rüyalar görme ya da yatma esnasında korku duyması adeti varsa, yatağın başucuna birkaç dakika oturun ve onu rahatlatmaya çalışın.

2. 19 Aralık 2008
  3. NAZ78

NAZ78 TUĞÇE'NİN ANNESİ Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar yazıyı okudum ama benim kızım her gece saat 3 gibi uyanıp emiyo hatta emmekle kalmıyo kaka da yapıyo altını değiştiriyorum ve 1, 1,5 saat kadar ayaktayım her gece. ama karnı acıkıyo ben nasıl emzirmeyeyim acıkan çocuğu yok valla kıyamam ben kızıma her gece kalkıyoruz hiç de şikayetçi değilim ama sırf benim kızım mı böyle acaba siz de her gece emmek için kalkıyo musunuz ?

4. 19 Aralık 2008
  5. papatyam_83

papatyam_83 civciv Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    benimkızım kaç ker kalıkyo ohoooooooooo emmek için acıkıyoda galiba ane sütü çabuk hazmedio sanırım e aç mı uyyusun bebem şimdi napam bi de bazen emmesin daha yeni emdi uyusun die sallıyorum pışpış yapıyorum ama cimcime anlaşım bağırmaya başlıyo illa meme,,,,napam ? napam ki ben yani:=)
    böylemilyonlarca anne bebek var düzeliriz inşallah

6. 19 Aralık 2008
  7. papatyam_83

papatyam_83 civciv Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    hayır tüm gece 1 kere saat 2 de kalksa da öpüpbaşıma koysam bebemi :)))))
    kaç kere kaççç ohoo odalar arası gitgelgitgel halimi düşünün:)

8. 19 Aralık 2008
  9. ceko

ceko Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    valla bizimki de 2 de kalkmakla yetinmiyor ki:)arkasını pışpışlayarak drum açıklamak yazıldığı kadar kolay değil 4 aylık ağlayan bi bebek o esnada bunu pek anlamaz.bi de çok kızdığım bi konu kucağa alışmış...gece emmeye alıştırılmış ya ben deli miyim gecenin bi vakti kalkıp emzşrme adetini kazandırayım ya da çocuğu bütün gün kucağımda taşıyayım kendi kendilerine adet kazandırtıyorlar ağlıyor bakıyon nasıl susuyo sende öyle davranıyon.amaaan neyse ben herşeyin keyfini çıkarıyorum:))

10. 19 Aralık 2008
  11. zeseze

zeseze Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    doğru sölüyosunuz da kızlar. yazılanlar da çooook doğru. arkadaşımın oğlu 11 aylık hala geceleri 5 6 kere kalkıyo ve arkadaş zombi gibi dolaşıyo ortada. bence de uyku düzenini oturtmak da fayda var erken aylarda.kıyamıyoruz belki ama uyku da onlar için çok önemli bire ihtiyaç hem gece uykusu çok farklıdır gündüz uykusundan. öğrendiklerini geceleri tekrar ediyorlar mesela hücreler geceleri yenileniyo filan.dikkate almak lazım.

12. 19 Aralık 2008
  13. papatyam_83

papatyam_83 civciv Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    hem 3 aya adar bu kadar değildi 1ya da 2 kere uyanırdı emmeye büyüdükçe sıklaştı büyüyo ya doymuşo tam galiba dedim ben de gözünü açmadan meme die çırpınan bebğimi npyım
    hiçbişi kabul etmeyen memeden başka

14. 19 Aralık 2008
  15. papatyam_83

papatyam_83 civciv Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    şimdi benim bi duyumum vara kadınbunu yapmış gerçekten sabırlaa azimle ve bebğine kıyarak belki doğru bişi yaptığı uzmanalara göre ,,mutlu sona da ulaşmış ama ben yapamam,,,
    bebeğini çok uykusu geldiği zman ağlamaya bırakmış beşiğinde 40d ağlamış ilk haftalar sonra bu yarım saate düşmüş sonra dk lar azalmış şimdi bizimki kadar bebeği ve beşiğine koydumu uyuyo ama..........
    işte amasını siz söyleyin yapan var mı yapabilen yapmayı düşünen????

16. 19 Aralık 2008
  17. ceko

ceko Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    yok valla yapamam ağlatmam kesinlikle ben şikayetçi değilim olsam bile bebeğim adına olurum uuyuyamıo vss.bende o yürek yok açıkcası bi damla yaşına dünyayı yaakarım hiiççç umrumda olmaz valla...

18. 19 Aralık 2008
  19. papatyam_83

papatyam_83 civciv Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    hem anneye güveni kalmaz avrupa vari 18 doldurunca ben ayrı eve çıkcam der sonra yaaaaaaaaani