Siz olsanız eşinizin ailesine nasıl davranırdınız

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve hulyaemre tarafından 1 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1 Ekim 2010
    Konu Sahibi : hulyaemre
  1. hulyaemre

hulyaemre Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Merhabalar ben yeni sözlendim ve sözlümün ailesiyle yıllardır görüşürüz ailece ve ben onları çok severim ve sevgimi her fırsatta belli etmeye çalışırım. ama onlar osmanlı ailesi gibiler sevgilerini içlerinde yaşarlar dışarıya belli etmezler şimdi benim annemde benim gibiymiş zamanında ama kötü bir kayınvalideye düşmüş babaannem onu çok ama çok üzmüş bende şahit oldum bazılarına. annem sakın onlara çok ilgi gösterme şımartma mesafeli falan ol diyo yoksa çok ezerler seni kaynana hiçbir zaman gelinini sevmez der. sözlüm de boşver çok yüz verme sen kızsın ağırlığın olsun diyor haklı olabilirler ama gerçekten mi gelinin seven kayınvalide ve kayınvalidesini seven gelin yok mu hiç?
    Sonra tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır demiş atalarımız. mesela samanyolu tvde izlemiştim bi gelin kayınvalidesini hiç sevmiyo ama aynı evde oturmak zorundalar işte bigün gelin bi hocaya gidiyo kayınvalidesini öldürmek için zehir istiyo hoca da bi şurup şişesinde suveriyo snra tarif ediyo işte şunu bunu yap diyo ama en önemlisi kayınvaliden ölene kadar ona hep iyi davran bi dediğini 2 etme hep güleryüzlü tatlı dilli davran diyo o da tamam deyip eve gidiyo ve hocanın dediğini birebir uyguluyo ama zamanla bi bakıyo ki o tatlı dil güleryüz gösterdikçe kayınvalidesi ona öz kızı gibi merhametli,şefkatli ve sevgi dolu davranmaya başlıyo gelin yaptığından pişman olup hocaya gidiyo hocam çok pişmanım meğer benim kayınvalidem ne iyi biriymiş onun ölmesini istemiyorum bana nolur panzehiri ver diyo hoca önce manalı manalı gülüp diyo ki sana verdiğim şey zehir değil musluk suyuydu diyo gelin o zaman anlıyo ki herşey karşılıklıymış o sevgi ve hoşgörü gösterdikçe karşısındaki insan da ona aynısını gösterir ve sonra mutlu bi şekilde geçiniyolar.
    bende sürekli güleryüz,sevgi ve anlayış gösterdikçe onlar da beni kızları gibi severler diye düşünüyorum ama annem illa ki hayır elini veren kolunu kaptırır başta nasıl başlarsan hep öyle isterler senden yıpranırsın der
    sizce burda annem mi haklı yoksa benmi
    siz olsanız nasıl davranırdınız????

2. 1 Ekim 2010
  3. cigdem_k

cigdem_k Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    yaşa ve gör....

şimdiden planlayıp hesaplayıp yaşama diyorum...

olduğun gibi ol içinden nasıl davranmak geliyorsa öyle davran ve zaman size ne getirir ilişkileriniz nasıl gelişir şimdiden hesabını yapma ve kendi doğrularınla yaşa...

herkesin hayatı farklıdır kimi sever anlaşır kimi sevmez anlaşamaz...

yalnız önemli olan kesinlikle kendin ol mesafeli duracağım ya da yakın olacağım diye içinden gelmeyen aslında yapmak istemediğin şeyler yapma....derim ben...

4. 1 Ekim 2010
  5. psklraziye

psklraziye Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    61
    Ödül Puanları:
    108
    tabiki sev ama her zaman aranda bir mesafen olsun sonra bir haksızlığa uğradığında neye uğradığını şaşırırsın tabiki tatlı dilli ol saygında kusur etme onlar ayrı ama evlenince değişiyor bazı şeyler sonra işte bu iyi günlerin hatrına susup oturuyorsun susmazsan kötü gelin yine sen olursun

6. 1 Ekim 2010
  7. yellowbomb

yellowbomb günün birinde!!! Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    61
    bende hep merak etmişimdir bunun cevabını ..hiç bir fikrim yok benimde ama tatlı dilli olmak bence en güzeli seni kızları yerine koyarlar benimserler die düşünüorum ama sözlün bile baksana çok yüz verme sen kızsın diyomuş kız olmakla ne alakası var onuda anlamış değilim

8. 1 Ekim 2010
  9. s3nna

s3nna Yakışıklım 2 Yaşında Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    anneniz bence kesinlikle haksız
    sizi doldurduğunu düşünüyorum

annem herzaman bizim eve bi kere gel onlarınkine iki kere git.beni bi kere arıyorsan onu 2 kere ara.
    güleryüz göster der.
    kayınvalidemlede Allah bozmasın aramız çok iyidir. :nazar:

Bence sen cok vıcık vıcık olmadan,sevgini ve saygını göster.Çok uzak durarakta burnu büyük havaları yaratma.

10. 1 Ekim 2010
  11. cigdem_k

cigdem_k Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ben de başta böyle olmasından yanayım aslında....

benim eşimin ailesi başta bana uzaklardı....bir anda hayatlarına almak zorunda kaldılar ( tanışma, isteme, söz, nişan hepsi bir günde oldu) zamanla herkes birbirini tanıdıkça ilişkilerimiz oturdu....

başta "aman uzak durayım mesafe olsun" ya da "aman beni sevsinler" diye yapmacık, samimiyetten uzak, planlı hesaplı davranırsa insan o ilişkiden hayır gelmiyor....arkadaşın söylediği gibi vıcık vıcık olmadan samimi ve sevecen olmak gerektiğini düşünüyorum...

12. 1 Ekim 2010
  13. hulyaemre

hulyaemre Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    yok öyle vıcık vıcık olmam da benim demek istediğim şuydu mesela bi örnek vereyim ben çok rahat bi ailede büyüdüm yani babamdan korkmaktan ziyade onunla 2 dost gibiydik mesela ilk erkek arkadaşımın oluğunu (sözlümü) ona söylemiştim mesela sözlümle tartıştığım üzgün olduğum zamanlar hep teselli verir nasihat verir bana hem bunun verdiği rahatlıkla hem de herşey başta bilinsin adına sözlümün ailesine onlar hakkında ne düşündüğümü onları ne kadar çok sevdiğimi söylemek istiyorum onlara jest yapmak mesela bayram değil seyran değil annemi(kayınvalidemi) arayıp nasılsın sesini duymak için aramıştım demek istiyorum yani içimden gelen bu ve böyle davranmak istiyorum yani onlar Allahım korusun hastalansalar sabah akşam yanlarından ayrılamam herhalde ki o kadar çok seviyorum düşünün İNŞALLAH bende bu sevginin karşılığını misli misli görürüm çünkü annemle babaannemin arasındaki ilişkiyi gördükçe korkar oldum sonra mesela evlendikten sonra kayınvalidemi,görümcelerimi eve çay içmeye,yemek yemeye davet etmek istiyorum onlara pastalar,börekler yapayım istiyorum ama annem bunu şiddetle onaylamıyor sadece annem değil teyzem olsun komşularımız olsun zaten benim için şey diyolarmış hülya işte fazla ii bi insan bu hayatta onu çok ezerler yazık diyolarmış Allahınız aşkına sevmek ve sevgisini heran belli etmek istemek çok mu yanlış???

14. 1 Ekim 2010
  15. cigdem_k

cigdem_k Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    hiiiç canınızı sıkmayın....kimseye de çok fazla kulak asmayın unutmayın; çoğu insan, hayatı sadece kendi yaşadıkları ile değerlendirecek kadar dar düşünür...herkes aynı olmaz ki, herkes aynı şeyleri yaşayamaz...anneniz belki de annelik içgüdüsü ile sizi korumak için böyle söylüyor ama siz ne olursa olsun içinizden geldiği gibi davranın eğer eşinizin ailesi normalden farklı ve kötü yürekli insanlar değillerse eminim karşılığını alırsınız...

zamanla yıprandığınızı ezildiğinizi görürseniz ona göre davranırsınız ama şimdiden böyle şeylerle endişelenmenin gereği yok bence daha bişey yaşamamışsınız ki....keyfini çıkarııınnn...iyilik güleryüz mayasında iyilik olan insanlara kötü gelmez (kendimden kayınpederimden biliyorum) :)))

16. 1 Ekim 2010
  17. kasiope

kasiope kalbimin komutanı Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    nasıl istiyosan öyle davranmalısın bence ama seni inciticek bişey olursa hemen tepkini gösterki seni ezebileceklerini düşünmesinler.

18. 1 Ekim 2010
  19. life_city

life_city 22.11.2009 evlendik :) Üye

Beğenildi:
    137
    Ödül Puanları:
    153
    kayınvalide kötü diye bişey yoktur.
    tamamen karşılıklı gerçekten.
    sen ona karşı görevini yapıcaksın oda sana karşı görevini yapıcak.
    herkez yerini bilecek.
    hee eşte çok önemli.
    senin yanında olucak demiyorum, haklı kimse onun yanında olucak ve yeri geldiğinde haksızı uyarıcak.