Sizce bizler mi kadere yön veriyoruz....?yoksa?

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve DUYGUCIKMAZI tarafından 4 Mart 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    4 Mart 2009
    Konu Sahibi : DUYGUCIKMAZI
  1. DUYGUCIKMAZI

DUYGUCIKMAZI maskeli balo ve shte yüzü Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    hep aklımı karıştırır bu KADER lafı.....kafamçokkarıştı
    yanı kadere bizlermi yön veriyoruz...???CADIARZU
    birazda bizim elimizdemi....kendi kaderimizi çizmek...???fisfisfis
    yada alnımıza yazılmış bir kader var da onumu yaşıyoruz....bilmeden ???:uhm:

sizce insanın kaderi kendi elindemi????????

2. 4 Mart 2009
  3. EU3

EU3 Guest

ne siyah ne beyaz
    ne tamamen elimizde ne de tamamen kader...
    kader anlasilmasi en zor konulardan biridir ve tam bir net sonucu yoktur
    zaten allah bize bu konuda tam bilgiyi vermemistir
    elimizden geleni yapip gerisini allaha birakmamiza ragmen istedigimiz sonuca ulasamiyorsak buna kader diyorum

mesela evli biri evliliginde uzerine dusen gorevleri yapmadi ve evliligi kotuye gitti
    en sonunda bosandi
    kaderimde bu da varmis deyip aglamak mantiksizdir bu durumda
    genelde elimizden hicbir sekilde birsey gelmeyen durumlarda ben kader diyorum
    ama o sonuca adim adim biz kendimizi goturduk mu oncesinde bunu iyi dusunmek lazim

Son düzenleyen: Moderatör: 4 Mart 2009
  4. 4 Mart 2009
  5. Gxuxlsxuxm Sultan

Gxuxlsxuxm Sultan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    23
    Ödül Puanları:
    146
    Bence yari yariya bizim elimizde....yön verebilecegimiz sececegmiz seyler oldugu gibi secemeyecegimiz seylerde var...:kahve:

Insan annesini babasini kardesini secemez...onlari oldugu gibi kabul etmek zorundadir..fakat esini isini arkadasini secmek bizim elimizde..bunlara yön vermemiz mümkün...:nazar:

Cenabi Hak akil vermis mantik vermis hepmize ögzür irade vermis ve bunlarla hareket etmemizi istemis...Kuran Kerimin ilk sayfasinda bile Oku diye yaziyor...yani oku kendini gelistir ögren, cahil kalma....:nazar:

Herseye aman kismet iste demek...veya kaderimdir cekerim demek yanlis....bir yerde kaderimizi biz belirliyoruza.s

6. 4 Mart 2009
  7. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    herkes alnına yazılanı yaşarmış...
    iyi ya da kötü...bunu maalesef değişiremiyoruz...
    bizler elimizden geleni yaptıktan sonrasını kadere bırakıyoruz..
    işte o da alın yazısı bana göre...
    sevgiler...

8. 4 Mart 2009
  9. fxixrtxixnanxixnkxixzxix

fxixrtxixnanxixnkxixzxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    146
    aslında bunlar çok ince boyutlar..
    bır ara benımde hep aklımdaydı.ama kadere ve kazaya inanmak imanın şartındansa kaderın ve kazanın allahtan geldiğini söylüyorsak demekki biz ne değiştirebiliyorz.ne yazabılıyoruz. ve biz sadece varolmuş olan senaryayo oynuyoruz.kalemde silgide allahtan.
    seçim hakkını allah verdığı gibi hangı yolu neyı seçtiğimizide allah bılıyor.
    bize seçme ımkanınıda veren bıze karar alma ımkanınıda veren allah.
    bunları bılende allah.

10. 4 Mart 2009
  11. FXIXGUS

FXIXGUS Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benimde uzuuunca kafamı meşgul eden bir konuydu bu. en sonunda bir nebzede olsa çözdüm. şöyle:
    kader konusunda biz Allah'ı kendimiz gibi düşünüyoruz yani zaman konusunda nasıl biz 1 sn/dk/saat sonrasını bilemiyorsan Allah'ıda aynı şekilde düşünüyoruz ki çoğu kimse burda yanılıyor, oysa Allah zamandan münezzehtir (bağımsızdır).O dünü bugünü yarını hatta istediğini zamanı bilir, çünkü zamanı da yaradan O'dur. O bizim ömrümüzün sonuna kadar kadar olacakları biliyor nezaman ne yapaağımızı da. ama biz burada Allahı kendimiz gibi düşündüğümüz için yanılıyoruz.
    şöyle örnek vermek gerekirse (bilgisayar yada mühendislike ilgili olanlar için)
    Bir mühendis robota bir program yazar günlük yapması gereken işler için.Robotun içindeki bilgisayar sırayla önüne gelen komutları okur ve ne yapması lazımsa onu yapar. bir satır sonra ne yapacağını bilemez ama mühendis onun ne zaman ne yapacağını bilir çünkü zaman yönünden bağımsız olan mühendistir.robot ise o ana(zamana) bağlıdır.
    bunun gibi bizlerde Allahın bize verdiği irade (cüz-i) ile ne yapmamız konusunda karar verir ve fiilleri işleriz.
    zaten bizlere irade verilmemiş olsaydı ozaman dünyaya gelmenin bir imtihan olmanın anlamı olmazdı.
    Düşünse

12. 4 Mart 2009
  13. FXIXGUS

FXIXGUS Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benimde uzuuunca kafamı meşgul eden bir konuydu bu. en sonunda bir nebzede olsa çözdüm. şöyle:
    kader konusunda biz Allah'ı kendimiz gibi düşünüyoruz yani zaman konusunda nasıl biz 1 sn/dk/saat sonrasını bilemiyorsan Allah'ıda aynı şekilde düşünüyoruz ki çoğu kimse burda yanılıyor, oysa Allah zamandan münezzehtir (bağımsızdır).O dünü bugünü yarını hatta istediğini zamanı bilir, çünkü zamanı da yaradan O'dur. O bizim ömrümüzün sonuna kadar kadar olacakları biliyor nezaman ne yapaağımızı da. ama biz burada Allahı kendimiz gibi düşündüğümüz için yanılıyoruz.
    şöyle örnek vermek gerekirse (bilgisayar yada mühendislike ilgili olanlar için)
    Bir mühendis robota bir program yazar günlük yapması gereken işler için.Robotun içindeki bilgisayar sırayla önüne gelen komutları okur ve ne yapması lazımsa onu yapar. bir satır sonra ne yapacağını bilemez ama mühendis onun ne zaman ne yapacağını bilir çünkü zaman yönünden bağımsız olan mühendistir.robot ise o ana(zamana) bağlıdır.
    bunun gibi bizlerde Allahın bize verdiği irade (cüz-i) ile ne yapmamız konusunda karar verir ve fiilleri işleriz.
    zaten bizlere irade verilmemiş olsaydı ozaman dünyaya gelmenin bir imtihan olmanın anlamı olmazdı.
    Düşünse

14. 4 Mart 2009
  15. irem naz

irem naz Canım OĞLUM Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    yada alnımıza yazılmış bir kader var da onumu yaşıyoruz...bilmeden...
    işte bu...
    kadere çok inanırım bizim elimizde olan bişey değil...
    ne diyo,kazanın ve kaderin allahtan geldiğine inanmak,bu imanın şartlarından sadece bir tanesi...
    elimizde olsaydı ölümde olmazdı...
    kader de ne varsa onu yaşarsın..
    evlilikte öyle,alnına yazılanla evlenirsin...

16. 5 Mart 2009
  17. MaviEge

MaviEge DENİZCİM VE BİRİCİK KIZLARIM Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    kaderimiz yazılıdır evet bunu değiştiremeyiz ama,kaderimizi belirlemek hayatımıza yön vermek de bizim elimizde.tamamen değil belki ama biz gerekeni yapıyorsak,sonunu kadere bırakayız,bilemeyiz ki sonunu.
    sen yıl sonuna kadar çalışma,allahım bana sınavımda yardım et de,bundan da olumlu sonuç bekle.olmaz.sen gerekeni yap,gerisini allaha bırak.tevekkül etmek.

18. 5 Mart 2009
  19. DUYGUCIKMAZI

DUYGUCIKMAZI maskeli balo ve shte yüzü Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    hepınıze tesekkur ederım...............yorumlarınız için........

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.