Sizce en iyi yatırım nedir?

Konusu 'Ekonomi-Finans-Borsa' forumundadır ve **SU** tarafından 21 Mart 2007 başlatılmıştır.

21 Mart 2007
    Konu Sahibi : **SU**
  1. **SU**

**SU** çocukta yaparım kariyerde Üye

Beğenildi:
    2
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bence ; iyi yatırım aracına, emlaktan daha iyi bir yatırım aracı dünya tarihinde olmamıştır ve olmayacaktır.ya sizce ?

2. 21 Mart 2007
  3. ebrugen

ebrugen Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kumpir bir ekonomist olarak emlak yatırımının mantıklılığına tamamen katılıyorum..özelliklede küçük yatırımcıysanız ve risk almak istemiyorsanız en iyisi gayrimenkul yatırımıdır...ama az biraz risk alayım diyorsanız ve uzun vadeli yatırım düşünüyorsanız arsa alımıda mantıklı..şehirler artık dışa kayıyorlar..şehir dışından arsa alıp aldığınız arsa size 10 yıl sonra verdiğiniz paranın 100 katı ile değerlenebilir..bunun en büyük örneği ankara çay yolu,çukurambardır..ama riskide yok değil..tahmin ettiğiniz yöne şehir kaymazsa zararda edebilirsiniz...ama elinizdeki arsanız değer kaybetmez..sadece kardan zarar edersiniz...

4. 26 Mart 2007
  5. tuluat

tuluat Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bence de uzun vade de en güzel yatırım, emlak alımı bana göre. Tabi altını unutmamak lazım.

Eğer, param var illaki bankada dursun diyen olursa da Hazine bonosu ve a tipi fonlar en iyi yatırım araçlarından biridir.

Unutmadan; işi biliyorsanız, piyasayı takip ediyorsanız ve bol vaktiniz varsa (takip için, anında-alım satım için vs.) borsa da güzel bir araçtır ama tabi riskli

6. 27 Mart 2007
  7. compass_rose

compass_rose Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hem işletme hem de ekonomi öğrencisi olarak nacizane fikrim;
    valla bence en iyisi eğer büyük ölçekli küçük yatırımcıysan yani paran bir ev alabilecek kadar çoksa ev en iyi yatırım.

Ama çok fazla paran yoksa ve parayı uzun vadede bir yere bağlamak istemiyorsan en iyisi en risksiz olanı B tipi likit fonlar.

8. 27 Mart 2007
  9. ebrugen

ebrugen Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    tabi haklısın..ama bellide olmaz..iyi bir araştırma ve birazda ileri görüşlülüklede kazanılabilir diye düşünüyorum...

10. 27 Mart 2007
  11. alinkam

alinkam Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selam bize b tipi likit fonlar hakkında kısa bilgi verirsen sevinirim az biraz dolarım var ve fon almak istiyorum ama bu konularda hiç bir şey bilmiyorum.Yardımcı olurmusun???

12. 28 Mart 2007
  13. ebrugen

ebrugen Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben ziraat bankasının b tipi fonlarını önerebilirim..riski yok..ayrıca biraz boş zamanınız ve netinizde varsa kazancıda iyi olabilir..ama küçük yatırımcı için az getirisi vardır...

14. 28 Mart 2007
  15. tuluat

tuluat Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    B tipi likit fon,
    Risksiz bir yatırım aracıdır. Likit kalmak isteyen yatırıcımlar için tercih edilir. Yapısında repo ve vadesi en fazla 90 gün olan sermaye piyasası araçlarından oluşur. Fonun içinde yer alan hisse senetleri, tahvil ve bonolar Takasbank nezdinde ve fonlar adına açılan hesaplarda saklanır. Şeffafdır yani internetten bile takibini , günlük getirilerini, haftalık raporları vs. çok rahat ulaşabilirsiniz.. Yatırım fonlarında bulunan kıymetlerin piyasa değerlerinin yükselmesi de portföyün değerinin artmasını sağlar.
    A tipi fonlar gibi riski yoktur. (ama A tipi fonların getirisi daha yüksektir) Günlük getirisi vardır. Bugunun vadeli mevduat oranları ile kıyasladığınızda bu üründen eksik bir getirisi yoktur. Hatta vadeli mevduat yerine tercih edilecek en iyi ürünlerdendir. 1 pay ve katları şeklinde alım-satım işlemi yapılabilinir. Normal de saat 15:00 e kadar alım satım işlemi yapılır ama saat 18:00 e kadar işlem yapan bankalar da mevcut.

Eğer döviz üzerinden fon alınmak istenirse Amex fonları ve benzerleri gibi alım-satımına aracılık eden bankalar var. Ama döviz fonlarıyla ilgili bir işlem yapmadığım için bu konuda bir şey diyemeyeceğim.

Eğer euro ve dövizin varsa hb. eurobondlar var vadeli. Bankayla görüşürsen vadeleri ve getirilerini net bir şekilde söylerler.

16. 31 Mart 2007
  17. melikeden

melikeden Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    paylaşımlarınız için teşekkurler bende b tipi likit fonda degerlendırıyorum acıl para ihtiyacım oldugunda kaybım olmasın diye umarım dogru yapıyorumdur

18. 31 Mart 2007
  19. tuluat

tuluat Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Nakit sıkışıılığında para çekme ve mevcut yatırımın üzerine yine yatırım yapmak gerektiğinde vadeli mevduatda ki beklemek zorunda olmadığınızdan dolayı ve gün içinde alış-satış işlem yapılacağı için evet bencede faydalı bir yatırım aracı.