Sizce Erken Mi?????????

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve zeytin gxoxzlxux tarafından 4 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  4 Haziran 2008
  Konu Sahibi : zeytin gxoxzlxux
 1. zeytin gxoxzlxux

  zeytin gxoxzlxux Yeni Üye Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.143
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  :uhm::uhm::uhm:Arkadaşlar 20.5 aylık bi oğlum çiş eğitimine başladım bugün. çocuğumu yıpransın istemiyorum bazıları en iyi yaş 2 diyolar sizce 1 kaç ay daha beklemelimiyim yoksa devam ediyim mi alıştırabilir miyim? siz ne yaptınız kaç yaşında alıştırdınız çocuğunuzu? bana yardımcı olabilir misiniz???????? kafam çok karışıkkafamçokkarıştıkafamçokkarıştı
   
 2. 4 Haziran 2008
  Konu Sahibi : zeytin gxoxzlxux
 3. yxixldan74

  yxixldan74 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  248
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  çocuğunuzun durumuna göre değişir bence canım! benim oğlum 3 yaşına 2 ay kala daha yeni tuvalet eğitimini tamamladı ama yeğenlerim biri 1 yaşında diğeri 2 yaşında öğrendi.yani bunun her ne kadar uygun yaşı 2 yaş civarıdır densede kişiye göre ve şartlara göre değişebiliyor.eğer çocuğunuz aşırı tepki vermiyor,ağlayıp huzursuzlanmıyor en önemlisi de inatlaşmıyorsa devam edin derim.ikl günler biraz zor geçsede kararlı olun ve gece bile bez tutmayın biraz uykusuz kalır biraz fazla çamaşır yıkarsınız o kadar.kolay gelsin sevgiler!
   
 4. 4 Haziran 2008
  Konu Sahibi : zeytin gxoxzlxux
 5. zeytin gxoxzlxux

  zeytin gxoxzlxux Yeni Üye Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.143
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  saol cnm şimdilik çok sorunn çıkarmıyo ama bakalım spnraki günler nasıl olucak
   
 6. 4 Haziran 2008
  Konu Sahibi : zeytin gxoxzlxux
 7. aphraell

  aphraell Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  158
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Cnm bildiğim kadarıyla bunun kas gelişimiyle çok ilgisi var, yani çocuğunun kasları tuvaletini tutacak kadar gelişmediyse zaten kendi istedği dışında tutamıyordur, bunu mızmızlanma ile ayırt edebilecek kişi tabi ki sensin çocuğunu en iyi sen tanıyorsun. Şöyle bir yazı da buldum umarım işine yarar:

  Tuvalet Eğitimi

  Tuvalet eğitimi, çocuğun sosyal gelişiminde önemli bir basamaktır. Her çocuğun tuvalet eğitimine hazır olma yaşı farklıdır Bazıları 18-24 ay arası buna hazır olma belirtileri gösterirken, bazı çocukta ise 30 aya kadar beklemek gerekecektir.

  Çocuğun Tuvalet Eğitimine Hazır Olduğunu Gösteren İpuçları:
  Çocuk, gündüzleri en az 2 saat kuru kalmaktadır.
  Öğle uykularından kuru kalkmaktadır.
  Barsak hareketleri belli zamanda gerçekleşmekte, önceden tahmin edilebilmektedir.
  Tuvalet ihtiyacını çeşitli hareketlerle veya sözle ifade etmektedir.
  Çocuk; basit talimatlara uymakta, banyoya gidebilmekte ve soyunabilmektedir.
  Bezi kirlenince rahatsız olmaktadır.
  Tuvaleti kullanmak istemektedir.

  Bunun dışında , çocuğun eğitime duygusal olarak ta hazır olması gereklidir. Eğer direniyorsa, onu zorlamayın! Sadece biraz daha zamana ihtiyacı olabilir. Zorlayıcı bir tuvalet eğitimi, çocuğun kendini kötü hissetmesine yol açar, kalıcı problemlere, kabızlığa yol açabilir.Ev taşıma, kardeş doğumu, ailede ölüm, ayrılık gibi stresli dönemler denemeye başlamak için uygun zamanlar değildir.

  Nasıl Tuvalet Eğitimi Vereceğim?
  Hangi kelimeleri kullanacağınıza karar verin. Ailede kullanılan, çocuğun da söyleyebileceği basit kelimeler seçin. Çocukla ortak bir dilde konuşmanız önemlidir. Çocuğun hazır olduğunu farkedince, bir lazımlık alın (Ayakları yere değdiği için genellikle lazımlıkta daha rahat ederler ) Önce, lazımlığı oyun oynadığı odaya yerleştirin. Oyun oynarken, televizyon izlerken, üstüne oturmasına, lazımlığa alışmasına izin verin. Asla, çocuğu oturması için zorlamayın!

  Tuvalet ihtiyacı olunca size söylemesi için cesaretlendirin. Tuvaletini yaptıktan sonra da haber verse, onu övün . Bir dahaki sefere, daha erken söylemesi için cesaretlendirin. Çocuk alışıp sevdikten sonra , lazımlığı banyoya yerleştirin ve denemelere başlayın. 1-2 saatte bir banyoya gidin. Sabah kalktığında, yemeklerden sonra ve tuvaleti geldiğine dair belirtileri farkettiğinizde, lazımlığa oturması için teşvik edin. Birkaç dakika beklemesini sağlayın, sonuç yoksa ısrar etmeyin.Bazı çocuklar başlangıçta, çişlerini lazımlığa yapar ancak kaka için bezlerini kullanmaya devam ederler.

  Her başarıda onu övün, memnuniyetinizi bir gülücük veya sarılma bazen de küçük bir ödülle gösterin. Unutmayın, takdir edilen davranışlar yinelenir!Arada olabilecek kazaları hoş görün. Başarısızlıkta asla cezalandırmayın! Bu sadece, işi zorlaştırır ve çocuğu üzer. Belki, çocuğunuz henüz hazır değildir, biraz daha sabretmelisiniz.

  Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?
  Her çocuk farklıdır. Genellikle, önce barsak kontrolü sağlanır. Çoğu çocuk, 3-4 yaş dolayında barsak kontrolü ve gündüz idrar kontrolünü başarır. Geceleri kuru kalmak içinse, bazen birkaç ay ve hatta yıla daha gerek duyabilir.Kızların çoğu ve erkeklerin ¾' ü 5 yaşında geceleri kuru kalabilmektedir. Ancak, yatak ıslatma çocukluk çağında sık rastlanan bir durumdur ve kontrol yaşı genetik etkenlerle belirlenir.Çocuğunuza kızmadan önce, annenize kaç yaşında kuru kalmayı başardığınızı sorun! Çocuğunuz, büyük tuvalete geçmek istediğinde size söyleyecektir. Klozet adaptörü ve klozete ulaşabilmesi için bir basamak veya tabure sağlayın.

  Yardımcı Olacak İpuçları :
  Tuvalete alışma ile ilgili kitaplar okuyun.
  Lazımlıkta otururken, yanında olun, sohbet edin.
  Anne, baba veya büyük kardeşlerin tuvaleti nasıl kullandıklarını göstermesi yararlı olur.
  Kızlara, idrar yolu enfeksiyonlarından korumak için, temizliği önden arkaya yapması öğretilmelidir.
  Her tuvalet sonrası elleri yıkaması öğretilmelidir.

  Alıntıdır: Dr Nilüfer Toprakçı
   
 8. 4 Haziran 2008
  Konu Sahibi : zeytin gxoxzlxux
 9. belmakyuz

  belmakyuz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  147
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  canım benimde bildiğim 2.5 yaşa kadar çok zorlamamk çünkü öğrendiklerini unutabiliyorlarmış
   
 10. 4 Haziran 2008
  Konu Sahibi : zeytin gxoxzlxux
 11. ece73

  ece73 uzman öğretmen Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  310
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  108
  zeytin gözlü merhabalar!her anne çiş eğitimi konusunda çelişkilidir ve çocuğu için en iyi olanı yapmak ister bu konuda daha önce yazdığım için kes yapıştır yapıyorum.20 ay biraz erken sayılabilirçünki uzmanlara göre çocukların çoğunluğu 2,3 yaş civarı tuvalet eğitimine başlamak için gerekli becerileri kazanırlar.genellikle kızlar daha erken dönemde olgunlaştıkları için 2-2,5 yaş civarı hazır olurlar.burda bireysel farklılıklar göz önünde bulundurulmalıdır.
  çocuğunuz mesane kontrolü ve beden gelişimini tamamlamadıysa bir süre daha beklemek başarısız bir deneyim yaşamakta daha iyidir.
  ayrıca çocuğun zihinsel gelişimide göz önünde bulundurulmalıdır.dil gelişimi yönünden yetersiz olduğu durumlarda beklemek yerine gerekli olan kelimeleri öğretebilirsiniz.(yer,bedenin bölümleri,kişilerle ilgili kelimeler)
  kendine söylenileni anlıyor ama uygulamayı reddediyorsa karşı çıkma ,inatlaşma gibi bazı özelliklerin öne çıktığını düşünmek gerekir.her zaman söylediğim gibi bu dönem özerklik dönemidir.o yüzden onunla inatlaşma ,cezalandırma,bu durumu değiştirmek yerine daha çok artmasına neden olur.karşı çıkma çocuğun gelişimsel özelliğidir.
  çocuğu nasıl tuvalet eğitimine azırlayabiliriz?
  biz tuvalete giderken 'şimdi tuvalete gidip çişimi yapıcam' diyerek zihinsel hazırlık oluşturulur.
  oyuncak bebek kullanılarak çocuktan onu beslemesi istenir daha onra içinin dolduğunu ve birazını boşaltması gerektiği söyleyip tuvalete boşaltma işi yapılabilir.pantolonun indirilişi,külotunun indirilişi,tuvaletin temizliği,el temizliği,bütün bunları bebekte örnekliyerek gösterilebilinir...
  sevgilerimle
   
 12. 4 Haziran 2008
  Konu Sahibi : zeytin gxoxzlxux
 13. zeytin gxoxzlxux

  zeytin gxoxzlxux Yeni Üye Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.143
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  malesef sabah açtığım bezi az önce bağladım:çok üzgünüm::çok üzgünüm:
  konuşmayı baya ilerletti:nazar:anlamasıda gayet iyi sanki zamanı geldi gibi gelmiştti ama 4 le 4:30 aradında 3 kere altına kaçırınca pes ettim bugün.akşamada misafirim var zaten...
  artık yarın tekrar başlıcam inş:uhm:
  bana destek olduğunuz için saolun arkadaşlar yardımlarınız için saoluna.s.a.s.
   
 14. 4 Haziran 2008
  Konu Sahibi : zeytin gxoxzlxux
 15. Kuzucugum

  Kuzucugum My Boys.My love Üye

  Katılım:
  22 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.286
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  148
  Bizim doctorumuza sordum ben egerki iki yasindan once cocuk cok tepki gosteriyorsa zorlamayin birakin hazir degildir dedi....ve daha baska doctorlarada sordum onlarda ayni seyi soyledi....

  Benim oglum 2,5 yasinda 15 gun once basladim ben suan supper gidiyor cok sukur,ilk 1-2 gun baya bir kazamiz oldu sonraki gunler bir e ikiye filan dustu suan hic yok diyecek kadar az yani....Kendi isini kendi goruyor ben sadece temizlenmesinde yardimci oluyorum benim icin cok,cok kolay oldu tuvalet egitimi cok sukur insaallahta oyle gider....sizler icinde kolay olur insaallah...a.s
   
 16. 5 Haziran 2008
  Konu Sahibi : zeytin gxoxzlxux
 17. zeytin gxoxzlxux

  zeytin gxoxzlxux Yeni Üye Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.143
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  :nazar::nazar::nazar:MAŞALLAH NE KADAR GÜZEL DARISI BİZİM BAŞIMIZAkafamçokkarıştıkafamçokkarıştı
   
 18. 5 Haziran 2008
  Konu Sahibi : zeytin gxoxzlxux
 19. KubraBetul

  KubraBetul Popüler Üye Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.283
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  canım ömcelikle kolay gelsin.tuvalet eğitimi çok sabır gerektiren bir iş.
  benimde iki kızım var ikisinide 2 yaşında öğrettim maşallah çokta çabuk öğrendiler.
  altını bi açtım bi daha bağlamadım gezmeyede gitmedim bu sırada.
  canım inş senin çocuğunda kolay öğrenir ama daha hazır değilse zorlama derim ben.
  çünkü hem çocuk hem sen yıpranırsın,sevgiler....................