sizce, evlilik insann doasna aykr mdr?

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve HeartLess tarafından 30 Mart 2008 başlatılmıştır.

30 Mart 2008
    Konu Sahibi : HeartLess
  1. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    arkadaşlar bu günlerde farklı insanlardan duyduğum bir söz için sizlerinde fikirlerini almak istedim..evlilik insanın doğasına aykırımıdır??bence her insan bir olmadığı gibi her evlilikte bir olmuyor...bana göre bazen aykırı bazende değil...ama şöyle savunuyorlar kendilerini...bir insanla aynı evde ,her zaman,ve yıllar boyu..
    yorumlarınızı bekliyorum...:enbuyukkk:

2. 30 Mart 2008
  3. lafael

lafael Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ............................................

Son düzenleme: 7 Haziran 2009
  4. 30 Mart 2008
  5. ASYAA

ASYAA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    aslında aykırı degıl çunku ınsanoglu yanlız yasayamaz ve kendıne en yakını esıdır.ınsan doğar buyur bellı bı yasa gelınce evlenır ve bı aıle olunur cocuklarla beraber sıcak bı ortam gelişir buda insanoğlunun aradıgı yasam bıcımıdır..

6. 30 Mart 2008
  7. XOXzgxuxrCe

XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Hayvanlar aleminde içgüdülerle hareket edilir.Çok az hayvan tek eşle yetinir.:)) Doğa kanunları bunu gerektirir.
    Biz insanız ,düşünebilen varlıklarız.Doğa kanunlarına göre değil, kendi kanunlarımıza göre yaşarız.Düşüncem bu:))

8. 30 Mart 2008
  9. brontebronte

brontebronte Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ask doganin insani üremesi icin yaniltmasidir

evlilik ise tamamen farkli bir sey...genelde ask ve evlilik hep bir olmasi gerek olarak görülüyor ki degil... evlilik benim bildigim kadini ve kadinin dünyaya getirdigi cocuklari baska erkeklerin promiskuitätlerine karsi korumak icin dinler tarafindan yaratilmis bir yasam bicimi...

romantizimle birlikte evlilik muhakak ask evliligi olmasi gerekli dige bir bakis acisi olusmus..ki yüzyillar boyunca evlilikler daha cok cikar amacli yapilmis...ask evliligi cok modern bir olay...

günümüzde evlilik gereklimi derseniz...yasalar bu sekilde olduktan sonra bence evet...hem sosyolojik olarakta bence cok ekonomik bir olay ...cok esli olmak cok masrafli bence...birde cesitli partnerlerden dünyaya gelen cocuklarinin sorunlari,,,günümüzde monogam evlilikler bir cok sorunun olusmamasini sagliyor...

insan olarak tek esli olmak icin yaratildikmi dersen ...herkez degil bence... üc adami idare edebilecek kadinlar var...tek bir taneye bile katlanamiyanlar ...onun icin herkez promisk degildir...A-seksuel bir cok kadinda var...bunlar esizde yasiyabilirler...

Onun icin bence insanin neyi benimsemesi önemli ...ben evliligin toplum ve insanin kendisini organize etmesine cok yardimci oldugu icin gerekli görenlerdenim ...

ama yukarda dedigim gibi her insan bir degil...

kimi adam tek bir kadinla yapamaz kizina torununa bile tehlikeli olur ...

kimide tek bir kadinla mutlu olabilir bazen o bile ona cok gelir...kimide kadinlari hic sevmez sadece hemcinselerinle birlikte olmak ister ...

bunun icinde bence bu tamamen kisisel bir yapi meselesi...ama insanligin cogunlugu monogam ve heteroseksuel oldugu icin evlilik önümüzdeki yüzyildada popüler kalacak.:smiley-cool:

ben 19 yillik evliyim yillarca hep ayni insanla yasanirmi?? Evet bence yasanabiliniyor...Mutlu olunuyormu?? Evet olunabiliniyor...uzun yillar evli kalmanin güzel yani onu izleme firsatini elde etmek ...baska bir sey degil...ayni kani tasimadiginiz insani izleyebilmek ...iyisinle kötüsünle ...yakindan izlemek...eger bu kisi sizin onu izlediginizin farkindaysa ve sizde onun sizi izledigini ...senaryo kisacasi sizin elinizde...tabii karsindakide bunun farkinda olmali...
    birbirine ayit olmak ...bunlar bence fasa fiso ...öyle bir sey yok ...tabiki cok yakinlik insani bunaltiyor...yakinligin ölcüsü cok önemli ...sevgiliyken insan kendini hep yakin hisediyor...evliliklte ise ask bir gün bitiyor...benim bildigim biyolojik bir askin süresi 3-4 yil ...ama tekrar canladiramasiniz diye bir sey yok ...canlanabiliyor...genelde en büyük hata evlenince ...nasil olsa artik birlikteyiz sihniyeti...halbuki asil savas evlendikten sonra basliyor...cünki ayni evi paylastigin zaman ...ayni yataga girdigin zaman ...seni her halinle karsidaki sevemiyor...önceden asik olmustu ...veya sen asiktin...ama bir gün o deli gibi kiskanilan adam oturmus mac seredip orasini burasini kasiyor...(misal)...veya o önceden bayildigin kirli sakal yüzünüp acitiyor...neler neler...o da seni her tür görüyor...yani masali yasatmak ...zor bir zenaat...ama yinede bazen bir an geliyor...karsidakinin yüzüne bakiyorsun onun gözlerinde kendini görüyorsun...ve karninda kelebekler ucmaya basliyor (ask olmadanda sevgi tüm güvensizligi budamis)...veya midene kramp giriyor (nefret, öfke, kin hayalkirikliklari heryeri sarmis)...meselede orda cogu insan buna katlanamiyor...baskasinin gözlerindeki kendi yansimasina ...
    neyse cok uzun bir konu ...benden bu kadar

Son düzenleme: 30 Mart 2008
  10. 30 Mart 2008
  11. samyeli34

samyeli34 Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    68
    Ödül Puanları:
    153
    kımı tek eşlı kımı hıc eşsız vs durumları ınsanın kendını bılememesınden ılerı gelıyor

12. 30 Mart 2008
  13. Saruboceq

Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

Beğenildi:
    102
    Ödül Puanları:
    198
    yeni neslin evliliklerinde bunu düşünebiliriz sanırım..
    eskilerin evlilikleri bizlere oranla daha dingin,daha sadece,daha huzurlu gidiyormuş sanki.
    :sm_confused:

14. 30 Mart 2008
  15. XOXzgxuxrCe

XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Tabi daha sakin olur, kadın ağzını açmıyordu da ondan. jeyyar :))Sıkıysa açsın:roflol::roflol: Küçücükken gelin oluyor. Gece kocasına olan görevini!!! yerine getirip,sabah erken kalkıyor kahvaltıyı hazırlıyor,Çoluk çocuğunu ,kocasını hazırlıyor ,yediriyor içiriyor.Akşama kadar evi yalanabilir temizlikte tutuyor kafamçokkarıştı,
    Akşam eşi geldiğinde ayağına terlikleri verip yedirip ,içiriyor yemek tuzsuzsa sessizce dayağını yiyor.Günler böylee geçip gidiyor.Geriye dönüp baktığında 40 yıl geçmiş oluyor. :smiley-cool:

16. 30 Mart 2008
  17. redlight71

redlight71 *AŞKIM ve ÇOCUKLARIM* Üye

Beğenildi:
    20
    Ödül Puanları:
    148
    Merhabalar ben aranıza yeni katıldım.Ben de evlilikle ilgili birkaç şey söylemek istedim.İki insan birbirini seviyorsa değer veriyorsa o evlilik uzun yıllar devam eder.İnsan doğasına aykırı olduğunu düşünmüyorum tam tersi evli ve mutlu insanlar her sıkıntının üstesinden daha rahat geliyorlar.

18. 30 Mart 2008
  19. Yaseminsel

Yaseminsel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Evliliğin Insan Doğasina Aykiri Olduğunu Düşünmüyorum Genelde..aksine Allah Insanlari Yaratirken Sevebilmeyi öylesine Geniş Tutmuşkii..kizsanda Yine Affedip Sevebiliyorsuun..her Insan Gençlik çağina Girince Yaninda Bi Eşi Olsun Istiyor..kendine Ait Bir Yuvasi Olsun Istiyor..birine Güvenme, Korunma, Dayanma,ihtiyaçlarini Giderme,birlik Olma Gibi Duygularimiz Geliştiği Için -eş-ariyoruz..hz.allah,hz. Adem(a.s)mi Erkek Bedeniyle Yaratti..dileseydi Kadini Yaratmazdi Hepimiz Erkek Olurduk Ama Yine Bir Insan Olan Kadini Daha Farkli Bir Bedenle Yaratti..kalplerine Güçlü Sevgiler Koyduu..başka Bir Anlamda Bu Oluşuma Erkeğe Kadini-eş Diye Yaratti..ikisinede Farkli özellikler Verdiki Birbirlerini Tamamlayabilsinler..diye Düşünüyorum
    Fakatbazi Insanlar Varki Hakikaten Evliliğe Yakişmiyorlar karakterleriyle Tabii Bu Tip Insanlarin Evlenmemesi Gerek Diyede Düşünüyorum..buda Başka Bir Bakiş Açim Tabi..