Sizce nasil davranmaliyim arkadaslar?

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve Zepp tarafından 18 Eylül 2008 başlatılmıştır.

18 Eylül 2008
    Konu Sahibi : Zepp
  1. Zepp

Zepp Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    146
    Merhaba arkadaslar ...

Benim oglustan biraz dertliyim ...aslinda kucuklugunden beri var ama buyudukce daha net belirtir oldu beni babasindan cok kiskaniyor ...
    Ne yapmaliyim ;oturup guzel guzel konusuyorum ,anlatiyorum ...inanin artik esimle oglusum yanimizda iken yanyana bile oturamiyoruz ...:KK43:
    Babasina''hayir annecigimi sevme ,opme ,sarilma vs.'''diyor ...
    oysa diyoruz her ikimizde olur mu oglum hem seni hem anneni seviyorum yapma boyle diye ...
    Azcik babasina yaninda gorse gelip babasina pat pat diye vuruyor ''dokunma annecigime''diye ...Bana cok duskun bir cocuk degil ;bagimsiz ...babasiyla heryere gider ,eglenirler ama is hep beraber olunca boyle oluyor ...fisfisfis

Bu arada 28 haftalikta hamileyim:CüvCüv: ;yani dusunuyorum kardesi dogunca napacak diye ?simdilik tabii birsey yok bu konuda ama hele bir dunyaya gelsin kardesi bakalim napacak ?

Ne yapmaliyim ,sizin tecrubeleriniz neler bu konuda ?yardim :çok üzgünüm:??

2. 18 Eylül 2008
  3. ece73

ece73 uzman öğretmen Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    sana yardımcı olmak isterim ama önce sorularımı cevaplayıp biraz daha açıklarsan;bu kıskançlıklar son zamanlardamı yoğunlaştı?selimmert kaç yaşında?kardeşe hazırlıyomusunuz?

Son düzenleme: 18 Eylül 2008
  4. 18 Eylül 2008
  5. esyn

esyn Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    Benim oğlumda küçükken beni babasından kıskanırdı senin anlattığın gibi aynen yan yana bile oturtmazdı yolda yürürken bile hemen ortaya geçerdi hatta "ortayı koruyalım" derdi sonra zamanla vazgeçti, fazla üzerine gitmezseniz unutur bence......

6. 19 Eylül 2008
  7. Zepp

Zepp Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    146
    Mrb ece oglum 2005 dogumlu gamyoncuiremsu
    bilincli birer anne ve babayiz kesinlikle hazirliyoruz kardesine yerimseniben
    evet so zamanlarda daha yogun yurtdisindaydik(Selim orda buyudu ) ;Turkiye'ye geldigimizden beri daha yogun 1,5 aydir asagi yukari ...

8. 19 Eylül 2008
  9. Zepp

Zepp Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    146
    insallah canim ...ustelemiyoruz aldirmaz ;davraniyoruz ;bakalim fisfisfis
    3 yas donemininde etkisi vardir bunda diye dusunuyorum benneyaptımki

10. 19 Eylül 2008
  11. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Ben varya yerim o yakışıklı sıpayı:nazar:

Son zamanlarda artması normaldir, tamamen farklı bir hayata başladınız, adaptasyon sorunu sanırım. Erkek çocuklarının anneyi babadan kıskanması normaldir. Hiç üstüne gitme, zamanla geçer. Birde kardeşi olacak, çok zor onun için. Onu da anlamaya çalışın lütfen. Her ne kadar makul karşılasa da, kıskanmıyor gibi görünsede içinde neler neler oluyordur yakışıklımın. Birazcık idare edin annesi Selimimi.:teselli:

Ya ben napayım, Selimle yaşıt Kıvancım kekelemeye başladı. 3 ay oldu, geçmedi. Pedagoga götürdük, üstüne varmayın dedi. İnşallah geçer, çok üzülüyorum:1no2:

12. 19 Eylül 2008
  13. kanada

kanada Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    323
    Ödül Puanları:
    113
    merhaba kuzum. benim oğlumda kekelemeye başladı. çok üzülüyoruz. dr. a götürdük. üstüne düşmüyoruz. işte tavsiyeleri uyguluyoruz zaman zaman artıyor. bakalım hayırlısı atlatırız inşallah.

14. 19 Eylül 2008
  15. janet

janet Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    benim kızımdada oldu bu durum resmen yanına oturtmuyordu yanına yaklastığım zaman bile cığlığı basıp baba benim diye beni itekliyordu
    allaha sükür ğecti simdi asağı yukarı hepsi aynı yaşta yapıyor bunu üç yasına ğirmeye baslayınca ama bizdede su durum var malum yaz dönemi anne annelerin baba annelerin yanına ğitme dönemi biz onların yanın ğidince onlarda torun özlemi cok sımartılar sürekli oyunlar sürekli istediği seyleri yapmalar ev ğelince bizde aynısı yok baba işte anne sürekli iki kücük cocuk ev işleri ve boşluga düstü acayip derecede tırnaklarını yemeye basladı sürekli mızmız kardesi eline hangi oyuncağı alsa onu alıyor ve evde sürekli bir aglama sesi yakında ben kafayı yiyeceğim ikiside kücük sayılır büyük kız dört yasına ğirecek ekimide kücük ise 17 aylık hangisine destek olacağıma saşırdım aglatığında bile kucağıma alsam onu kıskanıyor ne zormus ikisinide bir arada büyümesi allah benim gibi anneler yardım etsin ben artık korkmaya basladım bunlar simdi böyle büyüyünce ne olacak diye

Son düzenleme: 11 Mart 2009
  16. 19 Eylül 2008
  17. selens

selens Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    zepp canımcım sakın ama sakın üzme canını bak benim erenimde aynı dönemi atlattı babasının diil yanıma oturmasına konuşmasına hatta aynı yatakta yatmamıza izin vermiyordu bizde 1-2 ay gece ben başka kanepede yattardım onlar yatak odasında sonra iice dalınca uykuya onu yatağına alır ben geçerdim yerime tabii sabah kalkınca kızılca kıyamet babasına vay beni niye yatağıma yatırdınız vay siz niye birlikte yattınız benlen hiç konuşmazdı babasıda ona oğlum sen gidip yatmışsın kendi yatağına annende üşümüş sen kalktın diye gelmiş yatmış gibisinden açıklama yapardı bu yaklaşık 1 sene devam etti ve sonunda bıraktı umursama inatlaşma kızma bunlar aksine süreci uzatıyo bu olağan bir süreçmiş bizim doktorumuzun dediğine göre şimdide kardeşini kıskanıyo buda normal canım insanoğlu kaç yaşında olursa olsun ilginin kendinden eksilmesine kıskanıyo işte yanında pek fazla sevmeyin severseniz o sevgi sözcüklerinin içine oğlunuda kat onu onure ediyo ve kardeşine kıskançlığını bi nebze olsun alıyo...

kekeleyen yada geç konuşan arkadaşlar sizde üzülmeyin benim oğlumda geç konuştu ama maşallah yani bi konuştu şimdi hiç susturamıyoz bay çeneyi ve sorgucuyu...herşeyin bir zamanı var o zaman gelince konuşmalarıda düzelir konuşmalarıda çoğalır..

Son düzenleme: 19 Eylül 2008
  18. 20 Eylül 2008
  19. ece73

ece73 uzman öğretmen Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    zepp oğluşun aslında diğer arkadaşlarında dediği gibi 3-6 yaşın özelliğini yaşamaya başlamış.ben biraz daha açıyım yaş özelliklerini bilirsek beklentilerimizide ona göre ayarlar ona göre davranırız diye düşünüyorum.3-6 arası döneme oyun dönemi denir ve çocuk bu dönemde kendini ve dünyayı keşfetmeye çalışır.kızsa anneye erkekse babaya benzemeye çalışır.erkek çocuğu babaya hayrandır ondan takdir görmek için elinden geleni yapar.baba gibi konuşur onun gibi yürür.anneye kendini beğendirmeye çalışır bu davranışta babaya benzeme hemde annesinin beğenisini kazanmak isteği gizlidir.biyandan anneyi babadan kıskanır anneyle yatmak ister.bunlar yaşanırken çocuğu terslememelidir cinsel kimliğinin geliştiğinin bir göstergesidir.çocuğunuz bunları yaşarken kendisi varken ikinci bi kardeşe neden gerek duyduğunuzu anlamakte güçlük çekebilir.anne babasının sevgisini yitirme korkusu daha yeni bi kardeş geleceğini öğrendiği andan itibaren içi sızlamaya başlamıştır.bu durumda beni sevdiğini biliyorum benimde sana olan sevgim kardeşin olsa bile hiç azalmıycak ilk günki gibi seni sevmeye devam edicem gibi konuşmalar yaparak kendini daha güvende hissetmesini sağlayabiliriz.anladığım kadarıyla bilinçli ebeveynlersiniz zor bir dönemdede olsanız sevgiyle bunu aşacağınıza inanıyorum.