Sizce ÖTANAZİ etik olarak uygulanabilir mi uygulanamaz mı ??

Konusu 'Anket : üyelerimize sorduk...' forumundadır ve xkimyagerx tarafından 23 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

?

Sizce ÖTANAZİ etik olarak uygulanabilir mi uygulanamaz mı ??

1. Uygulanabilir

44,4%
  2. Uygulanamaz

40,7%
  3. Kararsızım

14,8%
    23 Ağustos 2008
    Konu Sahibi : xkimyagerx
  1. xkimyagerx

xkimyagerx Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    Ötanazi (Yunanca: ευθανασία - ευ, eu, "iyi,güzel"; θάνατος, thanatos, "ölüm"), bir kişinin veya bir hayvanın yaşamını, yaşamlarının dayanılamayacak durumda olarak algılanması sebebiyle, acısız veya çok az acıtan bir ölümcül enjeksiyon yaparak, yüksek dozda ilaç vererek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak sonlandırmak. Ötanazi uygulaması bu üçü dışında farklı formlarda da olabilir; örneğin pasif ötanaziye kişinin tedavi edilebilecek ama ölümcül bir bulaşıcı hastalığının tedavi edilmeyerek kişinin, pasif olarak, ölümüne yol açılması dahildir. Ötanazinin farklı tipleri farklı yasal uygulamalara tabiidir. Pasif ötanazi genelde birçok ülkede, farklı koşullar altında yasalken, aktif ötanazi çoğu ülkede yasaktır. Genellikle ötanazi başlığı altında tartışılan hekim destekli intihar (physician assisted suicide) genel olarak yasadışı olmakla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri'nin Oregon eyaletinde yasaldır. Aktif ötanazi Türkiye'de yasal değildir. Yürürlükte olan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'na göre, hastaya ötanazi uygulayan fail (hekim), tasarlayarak (taammüden) adam öldürme hükümlerine göre yargılanır ve ağırlaştırılmış müebbet (ömür boyu) hapis cezasıyla cezalandırılır. Bazı ülkelerde ötanazi yasal olmasa da, ötanazi faili cezaya çarptırılmaz.

"vikipedia"dan alıntı..

Peki Sizce ÖTANAZİ etik olarak uygulanabilir mi uygulanamaz mı ??

Son düzenleme: 24 Ağustos 2008
  2. 23 Ağustos 2008
  3. nightelf

nightelf Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    depresyona girmiş bir insanın ötenaziyi bir intihar şekli olarak istemesine yani keyfi- kişisel tercihlere CADIARZUönlem olarak serbest olmamalı ama hastanın çok acı çektiği ve işkence durumuna gelmiş çaresi olmayan durumlar karşısında uygulanabilir olacağını düşünüyorum..

4. 23 Ağustos 2008
  5. EFSUNN

EFSUNN alamut Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    108
    hiç etik bulmuyorum sağlıklı bir insan bile zaman zaman yaşamdan sıkılıyor ancak acı çekmek ölümümüze karar verme hakkı vermez doktor olsam da uygulamazdım yasal bile olsa... çünkü kimse ölümünün ağırlığını üstüme yıkmaya hakkı yok derdim

6. 23 Ağustos 2008
  7. mavi_ay

mavi_ay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    kesinlikle doğru bir şey değil..Ve dinimiz bna müsade etmiyor zaten..
    Canı Allah verdi ALlah alırra.s

8. 23 Ağustos 2008
  9. vera

vera Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ötenazi dinen de caiz değildir ki etik olabilsin...
    Müslümanın acı çekmesi günahlarına keffarettir..
    Müslüman olmayanın acı çekmesi ise yaptığı zulme bir nevi cezadır.

BU yüzden Allah'ın verdiği canı Allah almalı diye düşünüyoruz..

10. 23 Ağustos 2008
  11. yexsxil erik

yexsxil erik Kamille Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Ötenazi konusunu cözüme baglamak zor gibi,bir tarafdan,örnegin iyilesmesi mümkün olmayan bir hastanin hayatina son vermek istemesi mantikli geliyor ama diger taraftan dinimizce caiz degildir..
    ama ben yinede kararimi dinimin gerektirdigi gibi veriyorum.Allahin verdigi cani Allah alir
    ..

12. 23 Ağustos 2008
  13. coyness

coyness depresif kişilik Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bu anket daha öncede açılmıştı
    daha öncede söylediğim gibi bir Yaratıcının varlığına inanan insanın böyle birşeye "evet etiktir" diyeceğini zannetmiyorum:1closedeyes:

14. 24 Ağustos 2008
  15. nyks_13

nyks_13 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    76
    evet dinen bir canı Allah vermiştir Allah alır ancak nasıl ki hayvanlarda acı çekmesin diye uyutulabiliyorsa insan için de olabilmeli :1closedeyes:.bir de ötenazi değil ötanazi abloşum :1hug: yanlış anlama ama olur mu :eek:

Son düzenleme: 24 Ağustos 2008
  16. 11 Ekim 2008
  17. oona

oona Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    nyks e katılıyorum ben de... bir insanın yaşaması için hiçbir umut yoksa ve çok acı çekiyorsa ya da mesela bitkisel hayattaysa hiçbir sakıncası yok bence. hatta allah korusun ben böyle bir duruma düşsem ben de ötanazi hakkımı kullanmak isterdim...

18. 12 Ekim 2008
  19. okypete

okypete Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    41.397
    Ödül Puanları:
    563
    ben,çok acı çeken,o acılarla hergün bir çok kere ölen ,ilaçların bile o dayanılmaz acıları durduramadığı durumlarda,hastanın isteği doğrultusunda ,ötanazi yapılmasıdan yanayım......

Son düzenleyen: Moderatör: 12 Ekim 2008