Sizce Tek Çocuk Ne Kadar Sağlıklı?

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve EU2 tarafından 16 Eylül 2007 başlatılmıştır.

16 Eylül 2007
    Konu Sahibi : EU2
  1. EU2

EU2 Guest

Arkadaşlar biliyorsunuz,günümüzde ekonomik sorunlar sebebiyle evli çiftler sadece tek çocuk sahibi olmayı tercih ediyorlar,peki sizce kardeşsiz büyüyen çocuğun psikolojisi nasıl etkilenir bu durumdan ?Genel anlamda bu konularda düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum....

2. 16 Eylül 2007
  3. yorgun savaxsxçxix

yorgun savaxsxçxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    aylincim,senden kendine şu soruyu sormanı istiyorum. Etrafında kaç kişi-arkadaşın/akraban/tanıdığın- kardeşe ya da kardeşlere sahip ve onlarla iletişimleri yok ya da yok denecek kadar az.
    Ben çocuğum yalnız kalmasın ileride diye düşünerek birden fazla çocuk dünyaya getirilmesini anlamlı bulmuyorum,günümüzdeki yaşam şartlarında.
    Olasılıklar:
    1. Birçok kişi hayatlarının ileriki dönemlerinde kardeşleriyle sorunlar yaşıyor, onlar yüzünden üzüntü çekiyor, onların sorumluluğu altında eziliyor, kendi kurdukları aileleriyle de bu yüzden problem yaşayabiliyorlar.
    2. Birçoğu küsüp hiç görüşmüyorlar(ki tek kardeş olsalar,evet yine yalnız olacaklar ama en azından kardeşleriyle küs olma şansı ortadan kalkacağı için kafaları rahat,huzurlu olacaklar)
    3. Kardeşlerine maddi yardım yapmak için kendileri ya da aileleri maddi sorun yaşayan insanlar var.
    4. Kardeşlerinin açtığı borçlar yüzünden evine haciz gelen insanlar oluyor.
    5.Kardeşleriyle anne-babalarının bakımları için tartışıp küsenler ve çok çok üzülen anne babalar olabiliyor.
    vb
    Bu liste daha da uzayabilir ama tabii ki hep böyle olacak diye bir şey, çok mutlu birbirine destek-can yoldaşı olan kardeşlerin sayısı da az değil(belki de giderek azalıyor)

Ama günümüzde yaşam şartlarını ve maddi sorunları düşünürsek,bir çocuğu mutlu edebilecekken,sadece kardeşi olsun diye 2 çocuğu mutsuz etmek bana hiç de adil gelmiyor.
    Yanlış anlaşılmasın illa kolejde okutmak-pahalı oyuncaklardan bahsetmiyorum. Gün geliyor aileler gıdalarını bile temin etmekte zorlanabiliyor. Ya da mesela bir çocuğu spor okuluna gönderebilecekken,şimdi birini göndersek diğeri de isteyecek diyerek 2 sini birden bu tip şeylerden mahrum edebiliyorlar.
    Bu konuda gerçekten çok iyi düşünülmesi ve artılarla eksilerin listelenip karşılaştırılarak karar verilmesi gerekiyor. Sevgiyle kalın...

4. 16 Eylül 2007
  5. rxuxyagibixsxeker

rxuxyagibixsxeker Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    biz üç kız kardeşiz anneme iyiki doğurmuşsun bizi diyoruz bizim küçüklüğümüzden beri başka arkadaşımız olmadı daha doğrusu arkadaşımız oldu ama birbirimizden başka dostumuz olmadı onlar benim herşeyim iyiki kardeşlerim olmuş paylaşmayı bilemezdim olmasalardı bende buna dayanarak mutlaka kardeş olmalı diyorum kimse tek başına kalmamalı.

6. 16 Eylül 2007
  7. gulsehri

gulsehri Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Kendi kardeslerime bakinca allahim sukurler olsunki onlar var diye dua ederim ve her fisatta onlarin uzun omurlu olmasini dilerim allahtan,esimin ailesine baktigimda ise;o kadar vahim bir durumki anlatilmaz,hepsi birbirinin yuzune guler gibi davranir ama birbirlerinin kuyularini kazarlar,tamamen ve kesinlikle cikara ve paraya dayanan bir kardeslikleri vardir ve her dusundugumde dumur olurum acikcasi,kendi cikarlari ugruna kardeslerinin yuvalarini bile yikmaktan asla cekinmezler,allah boylelerinden esirgesin,her kardeslik ayni olmuyor maalesef,acikcasi allah verirse bir tane olacak benimde cocugum,paylasmayi daha degisik yollarlada,egitimlede ogretebiliriz saniyorum,allah herkese hayirlisini nasip etsin dilerim.

8. 17 Eylül 2007
  9. Yeliz

Yeliz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    her çocuk bir olmaz tabiki ama genellikle tek çocuk bencil oluyor,şimartılıyor.
    paylaşmayı bilmiyor.zor arkadaşlık kuruyor.birde ileriye dönük düşününce derdini paylaşacağı bir kardeşi olsa daha iyi olur sanki.

10. 17 Eylül 2007
  11. EU1

EU1 Guest

ben de tek çocukluyum ve ikincisini düşünmüyorum ama evliliğimde sorunlar var sağlığım da bozuk onun için yoksa bi de kızım olsun diye heves ederdim eskiden evlenince vazgeçtim kızı mutlu etmek çok zor gibi geldi bi de benim eşimin ailesinde kız büyütmek çok zor bağnaz bi aile giydirdiğime karışırlar gülse oynasa karışırlar Allah bildiği için bi oğlum var Allah ona ömür versin hayırlı yazı yazsın

12. 17 Eylül 2007
  13. EU1

EU1 Guest

tek çocuk büyütmenin 2 çocuk büyütmekten daha zor olduğunu düşünüyorum bende..
    var çevremde tek olsun napıyım iki taneyi şartlar belli diyenler ama memnun etmek için verdikleri çabayla 2çocuk aynı şekilde büyür gider diyorum ben :)
    benim de bi tane 4 yaşında bi oğluşum var şimdilik önümüzde ki senelerde Allah kerim inşallah..

14. 17 Eylül 2007
  15. sweet curse

sweet curse annesinin kuzusu Üye

Beğenildi:
    69
    Ödül Puanları:
    88
    şu anda çocuğum yok ama eğer şartlar verrise ve allahım izin verirse eğer anne olmama 2 tane çocuğum olsun isterim. tek çocuğunda problemi var. bence o yetiştirmeyle ilgili. benim eşim 4 kardeş. valla kayınvalideme helal olsun ki hepsi birbirinden iyi yetişmiş.

16. 25 Eylül 2007
  17. coyness

coyness depresif kişilik Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    eğer evlilikte bi problem yoksa bence tek çocuk iyi birsey değil. Annem tek çocuk benim kardeşsizliğin acısını çekiyor, bizde dayı ve teyzesizliğin kuzensizliğin.. "sıkıntılarında kötü gününde en iyi dost aile oluyor, kardeş oluyor" der annem. kendisi genç kızlığından beri 3 çocuk yapcam demiş, Allah da vermiş muradını. 3 kız kardeşiz şimdi annemin hem kızı hem kardeşi gibiyiz. Ekonomik açıdan daha iyi olsaydık hiç düşünmeden 1 tane daha yapardı annem :dance: ideal olan 2 cocuk bana göre yerimseniben

18. 25 Eylül 2007
  19. zeynep serra

zeynep serra Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benim tek çocuğum var ikincisine karar veremiyoruz aslında kardeşi olsun diyoruz ama bir yandanda kızımız için düşündüğümüz gelecek planları yarım kalıyor tek ile iki çocuk arasında bir türlü kara veremiyoruz eski insanlar olsun diyor kardeşsiz olmaz diyorlar ama şimdiki şartlarda iki kardeşi zorluyor.