Anket Sizce Türkiye`de insanlar neden yeterince kitap okumuyor?

Konusu 'Anket : üyelerimize sorduk...' forumundadır ve Zepp tarafından 20 Şubat 2007 başlatılmıştır.

?

Sizce Türkiye`de insanlar neden yeterince kitap okumuyor?

1. Televizyon, sinema, bilgisayar gibi faktörler kitap okuma alışkanlığını yok ettiği için

31,4%
  2. Kitap okuma bilinci aileleri, toplum ve eğitim sistemi tarafından yerleştirilmediği için

56,2%
  3. Kitaplar çok pahalı olduğu için

7,4%
  4. Kitap okumak insanı sıktığı için

1,7%
  5. Piyasadaki kitaplar insanları tatmin edici düzey ve içerikte olmadığı için

Oylanma: 0
    0,0%
  6. Bence Türkiye`de insanlar yeterince kitap okuyor

Oylanma: 0
    0,0%
  7. diger(lutfen belirtiniz)

3,3%
    20 Şubat 2007
    Konu Sahibi : Zepp
  1. Zepp

Zepp Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    17
    Ödül Puanları:
    146
    Sizce Türkiye`de insanlar neden yeterince kitap okumuyor?
    *Televizyon, sinema, bilgisayar gibi faktörler kitap okuma alışkanlığını yok ettiği için
    *Kitap okuma bilinci aileleri, toplum ve eğitim sistemi tarafından yerleştirilmediği için
    *Kitaplar çok pahalı olduğu için
    *Kitap okumak insanı sıktığı için
    *Piyasadaki kitaplar insanları tatmin edici düzey ve içerikte olmadığı için
    *Bence Türkiye`de insanlar yeterince kitap okuyor
    *diger(lutfen belirtiniz)

2. 20 Şubat 2007
  3. yaren_76

yaren_76 mareşal Üye

Beğenildi:
    22
    Ödül Puanları:
    148
    Bence Kitaplar çok Pahali Olduğu Için,
    Ilköğretim çağindaki Kizima Bile Artik Zar Zor Roman Aliyorum,kendimi Tamamen Unuttum 1 Yildir,10-15 Ytl Başliyor Kitaplar Ve Artiyor,her Hafta 50 Ytl Kitap Parasi Vermekte Bu şartlarda Ağir,
    Okumayi çok Severim Eskiden Kadiköye Yolum Düşer Korsanda Olsa Ucuz Olunca Alir Okurdum

4. 20 Şubat 2007
  5. burtay

burtay Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben kitap okumayı çok seven biriyim.ama tek derdim kitapların inanılmaz fiyatlarda olması.bir roman almaya kalktığınızda 40 ytl gözden çıkarmanız gerekiyor.neden acaba gereksiz şeyler 3-5 kuruşa satılırken kitap inanılmaz fiyatlarla alınabiliyor.sonuçta alıyoruz emeğe saygı diyip kaldırımdan kitap almıyoruz.ama bütçemizde açılıyor.
    ben çalıştığım dönemde her hafta 1 kitap okurdum.ama şuan maddi zorluklarım daha fazla.dolayısı ile evdeki kitapları 2.veya 3.kere okuyorum.komşularımla değişiyorum.ama kitabın ilk okuyanı olmayıda özlemedim değil yanii.kapağını açtığınızdaki o kokusu.yarın bari kendime yeni bir kitap alıp kendimi şımartayım:1yes2:

6. 20 Şubat 2007
  7. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    ikinci şık maalesef .ayrıca türkiyede çok pahalı buluyorum kitap fiatlarını sahaflardan alıyorum çoğu kez. ikinci el bile olsa benim için farketmiyor.
    çok okuyorum hangi birine...

8. 20 Şubat 2007
  9. Emez

Emez Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Kitap okuma bilinci aileleri, toplum ve eğitim sistemi tarafından yerleştirilmediği için

ben bu şıkka katılıyorum. evet kitaplar pahalı ama ikinci el alma yada taksit seçenekleri var.
    keza okuduğumuz bir kitabı biz arkadaşlar arasında dolaştırıyoruz.

Hatta geçenlerde düşündüm. Belki burda bile yapabiliriz. sadece kargo parasına kitaplar elden ele dolaştırılabilir.

tabi diğer bir faktörde 1 . şık
    Televizyon, sinema, bilgisayar gibi faktörler kitap okuma alışkanlığını yok ettiği için

ben kitap okuduğum halde, kızıma birtürlü bu alışkanlığı kazandıramıyorum. çünkü zamanını tv seyrederek yada oyun oynayarak geçirmek daha güzel geliyor ona.

10. 21 Şubat 2007
  11. Aysecik

Aysecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Bence kitap okuma aliskanlgi cocuklara kucukken asilanmali, bu maalesef olmuyor, ozellikle ana babalar kitap okudukca cocuk bunu ornek alabiliyor, ama bizim toplumumuz tv seyretmeyi daha cok sevdigi icin cocuklarda buna alisiyor, herkes icin soylemiyorum ama genelde boyle, agac yasken egilir,

12. 21 Şubat 2007
  13. yaren_76

yaren_76 mareşal Üye

Beğenildi:
    22
    Ödül Puanları:
    148
    kitap taksidi ödeyene kadar acil ihtiyaç taksitlerine yetişilemiyor bile,
    ilçelerde HALK EĞİTİM MERKEZLERİ,DERNEK YADA BÜYÜK KÜTÜPHANELERDEOKUNMUŞ KİTAPLARIN ÜCRETSİZ TAKAS YADA DEYİŞİMİ gibi imkanlar yaratılsa vatandaş yararlanır,

14. 21 Şubat 2007
  15. yezavel

yezavel Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    kitap okuma alışkanlığı ailelerce ve eğitim sistemince yerleştirilemiyor.bizim ailede herkes kitap okur babam küçüklükten beri hediye olarak hep kitap alırdı bize.ben bi konuda anneme yada babama bi şey sorduğumda elime o konu hakkında bir kitap verirlerdi oku kendi yorumunu kendin yap derlerdi sonrada tartışalım.böylece kitaplar gelişimimde önemli bir rol oynadı.arkadaşlarım bana gelip bizim çocuk hiç kitap okumuyor ne yapmalıyım diye sorduklarında siz okuyun ki oda okusun diyorum.

16. 21 Şubat 2007
  17. gsm_lee

gsm_lee Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    138
    Ödül Puanları:
    153
    sahsen ben kıtap okumuyordum kı aklım bazı seyleri anlayıp ögrenmek ısteyene kadar, genel kültür ve bazı seyler:)okuyorum ama cok degıl cok okumamamında sebebı sadece ilk okul ogretmenımızdır ne kıtap aldırrırdı ne bısey surekli beden egıtımı dersı yapardık matematık dersınde bıle:)

18. 25 Şubat 2007
  19. ecelion

ecelion Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    76
    bence duyusal bi millet olduğumuz için okumayı pek tercih etmiyoruz.. bir çok insanın anlattıkları duydukları şeylerdir.. "geçenlerde okuduğum kitapta,gazetede,dergide ws.. söyle diyordu diye" söze başlayan insan sayısı malesef çok azdır.. tabi kii başka başka sebeplerde war ama bence en temel sebeplerin başında okumak yerine duymayı dinlemeyi tercih etmek sadece dinlemeyi iyi bir sey sanmamızdır..