Sizde böyle seyler duydunuz mu?

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve ocaliptus tarafından 17 Kasım 2008 başlatılmıştır.

17 Kasım 2008
    Konu Sahibi : ocaliptus
  1. ocaliptus

ocaliptus Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Kizlar benim esimin tarafinda garibime giden bi takim yargilar var.Bu yargilari onceden duydunuzmu bilmek istiyorum,benim esimin sulalesin Artik sen o evden ciktin yani babamin evinden,erkek tarafi bazi seylerde daha ustundur.mesela ilk onlara gidilir,hatta valizler orda kalirmis,sonra kizin ailesine gidilirmis.Bana ters geliyo,kizin aileside o yasa getirio buuytuo ayni haklara sahip bence.ikincisi erkekte o evden cikiyo ve farkli bi yuva kuruo.yanlismiyim yani?

2. 17 Kasım 2008
  3. kahvekolik

kahvekolik Ya Hafiz! Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    valiz olayını anlayamadım, farklı memleketlerde misiniz, tatillerde gittiğinizde mi?

4. 17 Kasım 2008
  5. ocaliptus

ocaliptus Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    evet biz yurtdisindayiz mesela turkiyeye gidildiginde...

6. 17 Kasım 2008
  7. EU1

EU1 Guest

olamaz böyle bişey ya.. çok komik geldi bana bence inanma sırf önceliği onlara vermeniz için uydurulmuş bişey bu yasakkelime
    şaşırdım ve üzüldüm ne farkediyorsa benneyaptımki
    belki yurtdışında oldugunuz için buraya geldiginizde önce size gidilmesi onları sabırsızlandırıyordur özledikleri için...
    ama bu şekilde yaklaşım hiç hoş değil .. Eşitsiniz nolursa olsun bunu böyle bildir onlara yoksa ezmeye başlarlar canım a.s

8. 17 Kasım 2008
  9. Sensible

Sensible Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    97
    Ödül Puanları:
    108
    Demek istedigini anladim canim.
    Bu kültürel birsey. Yani bizim Türk toplumunda genelde evden cikan kiz olur, her ne kadar erkekte evden ciksada.
    Dügün lafini ederken bile var bunlar, mesela "kiz aldik", "kiz verdik". Alan taraf erkek tarafi veren taraf kiz tarafi oluyor.

Valiz olayina gelince, erkek tarafi hep ilk bize gelinsin isterler.
    Anennlerin ve kayinvalidenlerin ayni sehirde olduklarini, ve sizinde onlardan farkli sehirde oldugunuzu düsünürsek, önce mutlaka erkek tarfina gidilmelidir (erkek tarafina göre yani)
    Gitmezseniz laf olur.

Bu artik kaliplasmis birsey, degistirilebilecegini zannetmiyorum ve cok sacma buluyorum.

10. 17 Kasım 2008
  11. okyanus84

okyanus84 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    ah canım galiba bütün erkekler öle bisde izne gittiğimizde ilk kayınvalidemlere gideris snr kız tarafı ziyaret edilir banada ters ama yapcak bişey yok malesef fisfisfisniyeyse erkeklerin ailesi daha önemli oluyo bizim sanki ailemiz yok böle gelmiş böle gidiyo yani senağlama

12. 17 Kasım 2008
  13. irem naz

irem naz Canım OĞLUM Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    ne kadar da cahilce bi düşünce...
    aynısını bende yaşadım,evlendiğim gün beni evime getirip bıraktıklarında,kaynanam eşimin daireden arkadaşı çok samimiyiz bu arada(bu bayanla aynı apartmanda oturuyoruz)ona demiş ki feryala de,artık evlendi anne baba yok onları unutsun...
    tabi bu arkadaşım bana söyleyincekan beynime vurdu sanki çok şaşırdım...
    niye anne ve babamı unutayım ki eşim onları unuttumu ki ben unutayım..
    valla annemlerin evinede sık gidip geliyorum kızıyorlar ama yinede gidiyorum...
    yakında görümcemin düğünü var bakalım o unutacakmı?:kızgın::kızgın:

14. 17 Kasım 2008
  15. kahvekolik

kahvekolik Ya Hafiz! Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    şimdi anladım. evet malesef öyle oluyor be canım. ilk seneler sabret, sonra de ki her zaman önce oraya gidildi, benimkide anne baba, ilk oraya gidelim de. yada sıraya koyun bi size bi onlara. evli arkadaşlar yardımcı olacaktır sana.

16. 17 Kasım 2008
  17. oferma

oferma Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    108
    Ne kadar sacma.. Islerine geldigi sekilde biseyler uydurmuslar kural diye soylemisler sana. Bence agirligini koy. bilmiyorum eger yeni evliysen bastan nasil alistirirsan oyle gider. Ne kadar bencil insanlar var ya :kızgın:

18. 17 Kasım 2008
  19. yercekimlikaranfil

yercekimlikaranfil Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    108
    Bu zihniyet hala var değil mi? Maalesef ki var. Allah kolaylık versin. Bu problemleri eşinizle çözmez de ailesi ile muhatap olarak aşmaya çalışırsanız yıllar içinde çok büyüyor. Eşinizle konuşun tatlılıkla, bu konularda ailesi ile siz yüzgöz olmayın o anlatsın, o koysun tavrı. Annemler aynı sorunu yıllardır yaşıyor maalesef. Hep aynı.