Size hangi madde/maddeler uyuyor?...Haydi yardıma...

Konusu 'Yardım Melekleri' forumundadır ve okyanuscuk tarafından 29 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  29 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : okyanuscuk
 1. okyanuscuk

  okyanuscuk "Ol!" emrini verirse O, derhal oluverir... Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  521
  Beğenildi:
  332
  Ödül Puanları:
  113
  Unutmayalım ki, Pakistanın bu sorunlarının çözülüp, yaralarının sarılması çabucak olamayacak... Yani çok uzun bir süreç alacak.

  Bizzat/şahsen neler yapabiliriz? Ne kadar sürecek bir süreçte bu kardeşlerimize yardım edebiliriz…

  1- Tek bir sefer yerine, neden evimize taksitle bir ihtiyacımızı alıyor gibi, bu yardımları belli periyot sürdürmeyelim ki… Mesela 6 aylık, 8 aylık, 12 aylık bir taksit planı gibi… Taksitlerle ödeyerek sahip oldugumuz bir eşyamız bize bu dünyada konfor sağlar iken, taksitlendirerek uzun bir sürece yayacağımız maddi yardımımızın kalitesi ile bu dünyada manevi huzura ve mutluluğa erişirken, Cennette fidanlar, köşkler, saraylar inşa ettiğimiz düşüncesini de unutmayalım…Nefsimiz bizi bir kerelik yardımın yeteceğine, daha fazlasına gerek olmadığına belki ikna etmeye çalışır iken biz de nefsimize uhrevi/manevi yatırımımızı hatırlatıp, nefsimizi ikna edebiliriz….

  2- Fiili yardım yanında bulunduğumuz gün içerisinde onlara manevi yardımımızı kalben gönderelim. Yani belli bir dönem her gün bu kardeşlerimize dua ile de destek olalım… Mesela bir öneri olarak her Perşembe akşamı, bu mubarek gecede, bu kardeşlerimizin hacetlerinin kolay karşılanması dileğiyle öncelikle bir 4 hafta hacet namazı kılmayı sürdürelim…Hatta bu hacet namazına aile fertlerimizden uygun olanlarının da iştirakini sağlayalım…Evde küçük çocuklarımızın da dualara iştirak olmalarını sağlayalım ki, büyüdüklerinde onlar da kendiliğinden yardım etmeyi ilke edinsinler… Unutmayalım ki, ihtiyaç sahibi insanlar için yapacağımız dualar Allah katında öyle kıymetli ki, melekler de bize o anlarda dua etmekteler…

  3- Evimizde gardrobumuzun kapaklarını ve hatta birkaç ay sonra Pakistanda da önümüzün kış olduğunu da düşünerek kışlık hurçlarımızı, bir de yazlık/kışlık ayakkabı kutularımızı açsak, ihtiyaç fazlası birden fazla giyecek ve kıyafetle karşılaşacağız… Gardrop ve hurçlarımızın, ayakkabılıklarımızın karşısında yarım saat veya bir saat bir çalışma yapsak, hatta bu çalışmaya kendimiz haricindeki bay-bayan aile fertlerimizin kıyafetlerini de dahil ederek sürdürsek, hatta mesai arkadaşlarımızı da teşfik etsek, böylelikle Pakistan’daki belki yüzlerce aileyi giydirecek ikinci el kıyafet, ayakkabı bulabiliriz…
   
  Son düzenleme: 29 Ağustos 2010
 2. 29 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : okyanuscuk
 3. okyanuscuk

  okyanuscuk "Ol!" emrini verirse O, derhal oluverir... Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  521
  Beğenildi:
  332
  Ödül Puanları:
  113
  4- Barınaklarını yitiren ve geceleri küçük çocukları ile dışarıda uyumak zorunda olan bu insanların bir ihtiyacı da, örtünmek… Nevresim, çarşaf ve battaniye ihtiyaçları söz konusu… Cömertliğimizi bu noktada da göstererek, ihtiyaç fazlası bu eşyalarımızdan da versek… Nevresimleri daha ekonomiğe mal edebilmek için dikiş biliyorsak veya bilen yakınımız varsa onun desteğini rica ederek kumaş pazarından alacağımız birkaç metre kumaşla çok ucuza nevresim, çarşaf dikip, elde edebiliriz.

  5- Çok önemli bir nokta da evimizde bulunan, kullanmadığımız, kullanma tarihi geçmemiş olan ilaçlarımızla da gıdasızlıktan, hijyensizlikten bağışıklık sistemleri çökmüş bu kardeşlerimize destek olabiliriz… Böylelikle, Allah’ın şifa veren Şafi isminin tecellisine vesile olan bir el olabiliriz.

  6-Ülkede küçük bebekler de çok zor durumdalar, sağlıkları ve hijyen için, gıdasız kalan annelerinden alamadıkları süt ihtiyacını karşılayacak bebek mamalarına ve bebek bezlerine, bebek/çocuk kıyafetlerine/ayakkabılarına acil ihtiyaçları bulunuyor… O bebeklere bir nevi manevi ebeveynlik vazifemizi de mama ve bebek bezi, ikinci el bebek/çocuk kıyafeti/ayakkabısı desteklerimizle yerine getirebiliriz.
   
 4. 29 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : okyanuscuk
 5. okyanuscuk

  okyanuscuk "Ol!" emrini verirse O, derhal oluverir... Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  521
  Beğenildi:
  332
  Ödül Puanları:
  113

  7- İnsanın nerede olursa olsun en önemli hayatî kaynağı “temiz su ihtiyacıdır”. Pakistanda şu an acilen temiz suya ihtiyaç bulunmakta… Ülkede salgın hastalıklar her geçen gün artmakta… Bölge halkının en temel ihtiyaçlarından birisi olan temiz suya kavuşmaları için, yardım dernekleri temiz su kuyuları inşa etmeyi planladılar. Her bir su kuyusunun maliyeti 1500 dolar (yani 2.250 TL) civarında. Eğer maddi durumumuz iyi ise insanlığın en temel ihtiyacı olan bir su kuyusunun maliyetini üstlenebilir. Veya birden fazla kişiden oluşabilecek yakın çevremizle ortak su kuyusunun finansman kaynağını üstlenebiliriz… Bir su kuyusundan yüzlerce ailenin istifade edeceğini düşünmenin mutluluğu az olmasa gerek…Bu desteğimizi taksitlerle gerçekleştirebiliriz..


  8 – Kızılayın elinde bulunan 10,5 metrekare büyüklüğünde ve 4 kişilik bir aile için tasarlanan içinde 2 adet ranzası da olan ’Mevlana evleri’ olarak adlandırılan prefabriklerden birisinin finansmanını sağlayabilir veya katkı sağlayabiliriz… Ortalama 3 bin 500 TL’ye mal olan bu evler, yaklaşık 5 dakika içinde hazır hale gelebiliyor. Kızılay‘ın din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin zorda kalan herkesin yardımına koşması nedeniyle ve Mevlana düşüncesiyle hoşgörüsünden dolayı bu evlere, ’Mevlana Evi’ deniliyor… Bu desteğimizi de kendimiz ve birkaç kişi ile organize olup, maliyeti bölüşerek taksitlerle de gerçekleştirebiliriz..

  8- PAKİSTAN için düzenlenen/düzenlenecek olan çevremizdeki kermeslere mutlaka duyarsız kalmadan katılalım... Arkadaşlarımızı, komşularımızı da yanımıza alıp gidelim. Zira bir elin nesi var, iki elin sesi var dememişler mi atalarımız....
   
 6. 31 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : okyanuscuk
 7. Mune

  Mune Administrator Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  27.664
  Beğenildi:
  58.911
  Ödül Puanları:
  663
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.