Sizin de kış bahçeniz olabilir!

Konusu 'Bahçe ve Balkon Dekorasyonu' forumundadır ve Adivar tarafından 5 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  5 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  [​IMG]

  Bazen mevsim bize engel olsa da, doğanın güzellikleriyle kucaklaşmak isteriz. Sizde bahçenizin bir bölümünü yada balkonunuzu, kış bahçesine çevirebilirsiniz.

  Kış Bahçesi Nasıl Yapılır?

  Soğuk, yağmur, kar demeden kışı bahçede yaşamak elinizde. Değişik malzemelerle yapılan kış bahçeleri tam size göre. ” Evimin hangi noktasında yer almalı?” diyorsanız, cevap basit: Bahçenizin en bol ışık alan yeri yada en çok ışık alan balkonunuzu, kış bahçesine dönüştürebilirsiniz. Kış bahçeleri daha çok bahçeli evlerde ve binaların çatı katlarında tercih ediliyor. Burada amaç, güneşin tüm olumsuz etkilerinden arınmış, süzülmüş gün ışığıyla dolu ortamlar yaratmaktır.

  Alüminyumdan PVC’ye, ahşaba kadar çeşitler, soğuk günlerde bitkilerle dolu yemyeşil, çiçekli yeni düş alanlarınız için, seçeneklerden sadece birkaçıdır. Isıtma, soğutma, sistemine sahip kış bahçeleri, evlere dekorasyon yönünden de ayrı bir zenginlik kattığı için son son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanmıştır.

  Evinizin dilediğiniz bir noktasına sabit, sürme, katlanabilir kanatlarla her genişlikte pencere yerleştirebilirsiniz. Kış bahçelerinde havalandırma, gölgelendirme sistemleri ve ısı yalıtımı doğru bir şekilde yapılırsa, dört mevsim kullanıma uygun bir alan elde edilir.

  Kış Bahçelerinde Çatı Tipleri

  * Tek Eğimli Düz Çatılar; Her tipteki yapıya uyum sağlayabilir. Bahçe katına ya da teraslara uygulanabilir.
  * Çift Eğimli Beşik Çatılar; Üçgen şeklinde çatı sistemleridir. Mekana derinlik hissi verir.
  * Viktorya Tipi Çatılar; Üç yada beş parçalı cepheden oluşan çatı sistemleridir. Çok cepheden oluştuğu için, ışık alana güçlü bir şekilde yayılır.
  * Georgian Tipi Çatılar; Rönesans sarayların görüntüsünde olan sistemlerdir. Tüm bu tiplerden mimari açıdan en çok tercih edilenler, Victorian ve Georgian tarzı kış bahçeleridir.

  Kış Bahçeleri İçin Dekorasyon Önerileri

  Kış bahçesi evinizin bir parçası olarak düşünün. Dekorasyon evinizle uyumlu olmalı. Bahçeyi evinize çağırıyorsanız, oturma grubunu mümkün olduğunca manzaraya göre yerleştirebilirsiniz. Yer döşemesi olarak ahşap kaplama, ortamı daha sıcak gösterir. Ama bu alanda bol bol bitki yetiştirileceği için, su zaman zaman sorun olacaktır. Bunun için kolaylığı açısından seramik de tercih edilebilir. Cotta, mermer gibi doğala yakın ürünler seçenekler arasındadır.

  Oturma grublarının seçimine gelince; Dört mevsim dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir. Pamuklu yada sentetik, keten tarzı kumaşlar en ideal olanıdır. Suni deri yada kadife cinsi kumaşlardan uzak durmak gerekir. Canlı renklerde, çiçekli kumaşlarla kaplı yastıklarla oturma grubunuzu çok daha gösterişli bir hale getirebilirsiniz.

  Mobilya içinse; tercihiniz ahşap, rattan yada hasırdan yana kullanılmasıdır. Camla çepecevre kaplı bu yapıda güneşten korunmak için tente sistemlerinden yada perde olarak jaluziden yararlanabilirsiniz. Bir başka önemli nokta ise saksı seçimidir. Mobilyalarınıza ve aksesuarlarınıza uygun olanları seçin. Hasır, ahşap yada sırlı toprak saksılar; kaliteli görüntüleriyle kış bahçenize çok yakışacak. Bitkileriniz için kademeli raflar da kullanılabilir. Buralara aksesuarlarınızın bir kısmını yerleştirebilirsiniz.

  Aydınlatma için gün ışığı veren lamba yada florasanlar bitkiler için idealdir. Seçeceğiniz ürünün dışarıya ısı vermemesine dikkat edilmelidir. Aydınlatma armatürleriyle, çiçeklerin arsında belli bir mesafe bırakın ki, bitkileriniz zarar görmesin. Yerden aydınlatma elemanları yada dekoratif abajurlar burada devreye girer.

  Alanı ısıtmak içinse; merkezi sistem yada portatif ısıtıcılar kullanılabilir. Günümüzde bir çok yeni ürün taşınabilir olmasından dolayı kullanım açısından kolaylık sağlıyor. İçerdeki fazla nemi almak içinse otomatik havalandırma sistemi kullanılabilir. Nem oranını dengede tutmak büyük önem taşır. Ortamdaki nem oranı %80'den az olmamalıdır. Aynı zamanda bitkileriniz için kış bahçenizin belli oranda sabit bir sıcaklığa sahip olması gerekir. 16-18 derecenin altına düşmemesi için termostat destekli ısı sistemleri kullanılabilir.