Skolyoz Hastalığı..Paylaşım alanı

Konusu 'Ortopedi' forumundadır ve xixrmak1979 tarafından 12 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Konu Takipcileri:
Bu konu 16 kullanıcı tarafından takip ediliyor.
    12 Ağustos 2007
    Konu Sahibi : xixrmak1979
  1. xixrmak1979

xixrmak1979 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Muhtemel Skolyoz
    * Kafa, kalçaların ortasından bir tarafa doğru yerleşmiş
    * Bir omuz daha yüksek
    * Bir kürek kemiği daha yüksekte durarak tümsek yaratmış
    * Bir kalça daha belirgin
    * Kollar ve vücut arasındaki mesafede eşitsizlik
    * GöMuhtemel Skolyoz
    * Kafa, kalçaların ortasından bir tarafa doğru yerleşmiş
    * Bir omuz daha yüksek
    * Bir kürek kemiği daha yüksekte durarak tümsek yaratmış
    * Bir kalça daha belirgin
    * Kollar ve vücut arasındaki mesafede eşitsizlik
    * Göğüs kafesi ve / veya alt sırtın bir tarafı ağüs kafesi ve / veya alt sırtın bir tarafı.arkadaşlar benim dokuz yaşında kız kardeşim var ve bu skolyoz denilen hastalık çıktı ve genetikte değil ama mutlaka kız çocuklarında çıkıyormuş ve ne yapacağımı bilemiyorum tedavisi var

2. 12 Ağustos 2007
  3. xixrmak1979

xixrmak1979 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    2,5 milyon ‘skolyoz’lunun bulunduğu Türkiye’de, her 10 kız çocuğundan biri bu hastalığa yakalanıyor. Ancak, neredeyse bütün vakalarda teşhis gecikiyor.
    Henüz 12 yaşındaki kızınız bel, sırt ağrısı, nefes darlığı mı çekiyor? Yoksa omurgası yana eğilmiş, omuzları biraz dengesiz mi gözüküyor? Çocuğunuz, Türkiye’deki her 10 kızdan birinde görülen ‘skolyoz’ hastası olabilir. Skolyoz, omurgadaki şekil bozukluğuna deniyor. Doğuştan olabiliyor; çocuk felci, beyin felci veya kas erimesi gibi hastalıklar sebebiyle ortaya çıkabiliyor veya sebebi bilinmeyen bir durumdan kaynaklanabiliyor. Hastalık omurganın sağa, sola, öne doğru eğrilmesiyle kendini gösteriyor.

Skolyoz, omurga'nın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, arkadan öne doğru anormal bir eğrilik ile beraber de görülebilir.
    Skolyoz 3 şekilde ortaya çıkabilir:
    Doğuştan olabilir (konjenital). Bu durum genellikle omurgadaki bir kusura veya birbirine kaynamış kaburgalara bağlıdır.
    Polio (çocuk felci), beyin felci veya kas distrofisi (erimesi) gibi durumlara bağlı olarak kasların felci sonucunda oluşabilir.
    İdiyopatik (nedeni bilinmeyen) olabilir. Daha önce düzgün olan bir omurgada, bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkabilir.

4. 13 Ağustos 2007
  5. bera-berrak

bera-berrak Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    küçüklüğümden beri giydiğim her pantolonun sağ paçası azıcık kısa gelir sola göre...yürüyüşümde bir aksaklık yok"sağ bacağım daha uzun herhalde"derdim hep..bir kaç yıl önce belim içim MR çektirirken ortaya çıktı ki skolyoz varmış hafif...doğuştan mı vardı,daha sonra mı oluştu bilmiyorum(romatoit artrit var bende ,o mu sebep onu da bilemiyorum)şimdilik bir rahatsızlık vermiyor ya inşaallah ileride de olmaz..kardeşine de şifalar dilerim inşaallah onunki de belli belirsiz kalır öylece,ilerlemez:teselli:ama mutlaka ehil bir doktora gidin bencea.s.

6. 15 Ağustos 2007
  7. xixrmak1979

xixrmak1979 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    beracım teşekkür ederim yazın için,geçmiş olsun bu skolyoz okadar önemli bir konuymuş

8. 5 Eylül 2007
  9. xixrmak1979

xixrmak1979 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bu konu hakkında bilen yokmu

10. 13 Ağustos 2008
  11. layla85

layla85 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    senağlamamerhaba arkdaşlar.yaklaşık bir ay önce bel ağrılarımdan dolayı doktora gittim ve skoloz teşhisi yani omurgada eğrilik ve bel kemiğinin s şeklini alması teşhisi konuldu.şuan sadece ilaç tedavisi görüyorum.eğrilik 25 derecenin üstünde yaşımda 23 oluduğu için korseler işe yaramazmış.üç ay sonra tekrar gidicem o zaman amilat ve yadeğil diye bildirecekler.fakat çok ağrılarım var ve korkuyorum dahada ilerlemesinen senağlama:çok üzgünüm:
    bu hastalığı bilen varmı?henüz bebeğim yok ve bu hamilelikte bana sorun olabilirmiş.bilginiz varsa lütfen paylaşın

12. 13 Ağustos 2008
  13. risale

risale Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba, geçmiş olsun. bir arkadaşımda kiföz var. kiföz omurganın her iki tarafının aynı anda eğrilmesi, skolyoz da daha çok tek taraflı ağırlık taşımaktan mütevellid tek taraflı omurga eğriliği olarak biliyorum. arkadaşımın 70 derece, henüz ameliyat demediler ama herhalde senin ölçümün daha farklı. ona bazı doktorlar ameliyat diyor, en son gittiği doktorr egzersiz verdi. internette bu ameliyatları olmuş biçok insanla tanıştı, hastalığı hakkında bilgi aldı. Allah hayırlı şifanı versin.

14. 13 Ağustos 2008
  15. risale

risale Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bak istersen sana arkadaşımın mailini vereyim, o çok araştırdı bu konuyu, Türkiyedeki en iyi doktorlara gitti, sana tavsiyelerde bulunabilir.

16. 13 Ağustos 2008
  17. layla85

layla85 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    özelden atarsan sevinirim canım çok sağol

18. 18 Ağustos 2008
  19. SiremimS

SiremimS iremveannesi.blogspot Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    geçmiş olsun canım bende 2005 yılında skolyaz dan ameliyat oldum yani o zmn 19 yaşındaydım ankarada gata da ameliyat OldUm benim de sol omurga kemiğim S şeklinde eğrilmişti SAĞ BACAĞIMA vuruyordu ağrısı çok uzun yürüyüş yapamıyordum hemen yoruluyordum kramp giriyordu nese yani 1.5 sene falan kontrollarim vardı 6 ayda bir gittim geldim ama ne yazıkki ilerlemiş olduğu için yapılcak bşy yoktu sadece egzersiz ve yüzmeyi önerdiler en azından dahada eğrilme ihtimalinin azalması için bunları yaptım ve 40 dereceydi en son ve 2005 yılında gatadaki adı bilinen işinin eğli doktorum vardı o ameliyat yaptı ve sırtım düzeldi toplam 14 tane platinim var sırtımda takılı 3 senedirde ameliyattan sonra doktora gittim yine kontrolume en son artık doktorum istersen çıkartalım platinleri dedi bi sakıncası yok ama bence dursun dedi ilerde yaşlandığında dimdik bir teyze olursun dedi :) yani ben çıkartmıycam platinlerimi çünkü zor bir ameliyattı 9 saat sürdü ve 1 ay belki daha fazla evde n çıkamadım 1 sene ye yakında ameliyattan sonra korse taktım canım istersen sana özelden doktorun adını verim inş sende en kısa zamnda sağlığına kavuşursun bi sorun olursa aklından bana yazarsın aydınlatırım seni cnm