Slumdog Millionaire Yorumlarınız

Konusu 'Sinema & Tiyatro' forumundadır ve nina_nina tarafından 9 Mart 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    9 Mart 2009
    Konu Sahibi : nina_nina
  1. nina_nina

nina_nina Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Slumdog Millionaire 8 dalda birden ödül kazanarak geceye damgasını vurdu. Törende heykelciğini alamayan tek yıldız En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ının sahibi Heath Ledger oldu.

Arkadaşlar filmi dün izledim mutkala görülmesi gereken bir film bence. Son zamanlarsa en heyecanla izlediğim bir filmdi. Sonunda ne olacak diye çok heyecanlandım ve çok ama çok beğendim.

2. 9 Mart 2009
  3. asibuz

asibuz Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene!!! Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Bana from6234 önermişti.Kitabını duymuştum ama filmden haberim yoktu.O küçücük çocukların başına gelenler ve hayat mücadeleleri bence izlenilesi bir film.Özellikle hayat tecrübelerimizin kıymetini bilmemiz gerektiğini de daha iyi anladım.
    Bende kesinlikle tavsiye ediyorum.

4. 9 Mart 2009
  5. mayalihamur

mayalihamur scarface Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    ya bende geçen hafta izleyebildim. oscar ödülelri ve bir yığın yorum okuduktan sonra beklentilerim çok yüksekti. ve malesef beklediğimi alamadım. belkide sadece Danny Boyle fanatiği olduğum için beğendim.başka birinin filmi olsa beğenirmiydim bilmiyorum.ilk başlar çocuk oyuncular falan çok iyi gidiyordu hatta bir ara Trainspotting hazzı almaya başlamıştımkiiii son saate girince herşey değişti.genede seyre değer diyorum ama en iyi film oscarını haketmediğini düşünüyorum. kim alsaydı oscarı daha 3 filmi seyretmedim ama onlarında aynı olduğunu düşünüyorum. umarım yanılmam da genede en iyisi buymuş derim.

6. 12 Mart 2009
  7. BaiLeyS

BaiLeyS 08.03.2012 Pro Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    konu tekrarı olmuş...bu konu daha önce açılmıştı

8. 12 Mart 2009
  9. nina_nina

nina_nina Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben göremedim arama yapıp açtım konuyu. Herhalde bundan sonra açılmış olabilir.

10. 12 Mart 2009
  11. la princesse

la princesse Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bence çok çooook güzel bir filmdi. müzikleri çok hoştu, hele o çocuklaaarr.yerim onları, çok tatlılardı gamyoncuiremsu seven poundsu da izledim,will smith diye. ama tam bir hayal kırıklığı:1no2: slumdog millionaire çok çok güzel ona göre, tavsiye ederim.

12. 13 Mart 2009
  13. EU1

EU1 Guest

çaylak milyoner başlığı subat ayının basında acılmıstı canım ustelık de ılk sayfada duruyor nası gormedın

14. 26 Nisan 2009
  15. nergis55

nergis55 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    Benim de izlemeden önce beklentim çok yüksekti ondan galiba biraz hayal kırıklığına uğradım.Ama yine de kötü bi film diyemicem, tavsiye ederim.

16. 24 Haziran 2009
  17. AquaBarbie

AquaBarbie change your my life!!! Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    ben çok beğendim filmi. başından sonuna kadar güzeldi. kah ağlattı kah kahkahalara boğdu.a.s
    çok başka yelere götürüyor hikayesi. insanların hayatındaki her anının hayatlarının bir yerinde mutlaka çıkacağı ele alınmış çok güzel ve etkileyici bir yapım.ben benjamin button" uhn tuhaf hikayesiyle ard arda izlemiştim ,benjamin ağır bastı .oskarları onun almasını bekledim ama milyonerde hak etmişti bence.
    mutlaka izlenmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum.
    özelliklede küçük oyuncularn performansı etkileyiciydi!!!...:teytey::lepi:-tatlicadiarzu-

18. 25 Haziran 2009
  19. canayakxixn

canayakxixn Bir Nefes&Düş Gibi Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    Bende bugün izleme fırsatı buldum.Bir yarışmadaki bütün soruların cevabı oyunun kahramanı JAMAL'IN meğer yaşamında saklıymış.Etkileyici bir hint yaşamını ele alan filmdi.Tavsiye ederim.Filmin özeti şöyle;

FıLM HAKKINDA
    Dev Patel, Anil Kapoor, Saurabh Shukla ve Raşendranath Zutshinin rol aldığı 'Slumdog Millionaire, "Shallow Grave", "Transpotting", "A Life Less Ordinary", "The Beach", "Alien Love Triangle", "28 Days Later", "Millions", "Sunshine" gibi birçok kısa ve uzun metrajlı filme imzasını atmış, usta yönetmen Danny Boyleu ilk kez Oscara götürecek film oldu. Slumdog Millionairele Oscara aday olan bir başka isim de, filmi Q&A kitabından uyarlayan senarist Simon Beaufoy.
    "Para ve kadınlar... Hayattaki hataların çoğunun nedeni budur. Görünen o ki sen bunların ikisine de bulaşmışsın..." Filmden alınan bu tek cümle belki de film hakkında genel bir fikir verebilir. Pek çok eleştirmenin senaryosunu Dickensvari bir öykü olarak nitelendirdiği film, yalnızca hikayesiyle değil renkli ve hareketli sahneleriyle de öne çıkıyor.
    Batıdaki sinemaseverlerin büyük çoğunluğunun kitapta betimlenen Hindistanı hiç tecrübe etmediklerini düşünen Beaufoy, "Charles Dickensın 21. yüzyıl Londrası gibi büyük bir hızla gelişiyor. Yoksullar her zamankinden daha yoksul. Zenginler her zamankinden daha zengin. Ve ikisinin tam ortasında, yukarıya doğru yollarını açmaya çalışan büyük bir kitle var" diyor.
    Beaufoy kitabı senaryolaştırırken iki anahtar unsura odaklanmış. ılki, fakirin zengin olduğu, olumlu bir sonuca ulaşmak için kahramanın aşılamaz gözüken engellerle karşılaştığı, hepimizin bildiği peri masalı şablonu... ıkincisi ise hikayenin yaslandığı olağanüstü sahne arkası... Ancak, filmde birçok teknik sorun da meydana gelmiş. "Bir kitabın senaryoya uyarlanması, bir yazar için yeni bir senaryo yazmaktan daha zordur" diyen Beaufoy için zorluk, kitabın otantik ruhunu koruyarak karakterleri beyaz perdeye aktarmak olmuş:
    "Bu hikayelerden bazıları birbirleriyle alakalı bile değildi. Bütünleyici bir unsura sahip değildi. Baştan sona birinin hikayesini anlatmıyordu. Daha ziyade birbirinden bağımsız hikayeler gibi duruyordu, hatta bazı ufak hikayeler ana karakterlerle alakalı bile gözükmüyordu. Bir başkasının fikrini geliştirmek, kendi fikrini yaratmaktan çok farklı bir süreç. Bir adaptasyonla uğraşırken, kitabın aslına karşı bir sorumluluğunuz var. Bu, size teslim edilmiş bir çantayı açıp içinden üstünüze olanları ve olmayanları seçip ayıklamak gibi bir şey. Bu benim çantam değil, bir başkasının. Ama onu bir şekilde kendi elinizden çıkan tutarlı bir esere dönüştürmeniz gerekiyor."
    FıLMıN ÖYKÜSÜ
    Film, Hindistanın Mumbai kentinin gecekondu mahallelerinden birinde yaşayan 18 yaşındaki yetim Jamal Malikin yaşamından bir kesit sunuyor:
    Hindistanın izlenme rekorları kıran "Kim 500 Milyar ıster?" adlı televizyon şovunda kaçınılmaz karar anı gelmiştir. Yakıcı stüdyo ışıkları altında nefeslerini tutan izleyiciler, sokak çocuğu Jamal Malikin 20 milyon rupi kazanmak için son soruyla vereceği cevabı heyecanla beklemektedir.
    Filmin fragmanında bu bilgi verildikten sonra şöyle soruluyor. Bunu nasıl başardı;
    a- Hile yaptı
    b- Şanslıydı
    c- O bir dahiydi
    d- Bu onun kaderiydi - DOĞRU
    Programın sunucusu Prem Kumar, sıfırdan zengin olacak bu sokak çocuğunun tüm soruları bilebilme ihtimaline inanmaz ve onu hile yaptığı iddiasıyla polise ihbar eder. Şova ara verildiğinde, polisler Jamalı hile yapmak suçuyla tutuklarlar.
    Gece boyunca sorguya çekilen yarışmacının karşısına soruları tekrar çıkarırlar. Jamal her sorunun doğru cevabını nasıl bulduğunu anlatmaya başlar. Bunun sonucunda, genç çocuğun inanılmaz yaşam hikayesi gün yüzüne çıkar.
    Jamalın hikayesi, modern Hindistanın hikayesi... Mumbai şehirinin gecekondu mahallesinde büyüyen Jamalın annesi çıkan bir din çatışmasında gözlerinin önünde katledilir. Bu olaydan sonra Jamal, ağabeyi Salim ve tek aşkı yetim Latikayla birlikte sokaklarda yaşar.
    Şehrin en fakir bölgelerinde sokak çeteleri içinde geçen çocukluğu Jamalın iyi huylu yapısını hiç bozmaz. Ama kardeşi Salim güç ve paraya açtır. ıki kardeş arasındaki gerilim ve çekişme yetişkin birer kişi oldukça artar. Ve bir gece yaşanan bir olay Jamalın kardeşinden tamamen kopmasına ve gerçek aşkı Latikayı kaybetmesine neden olur.
    Jamal, Latikayı tekrar bulduğunda her şey değiştirilemez şekilde farklılaşmıştır. Salim, bir ganster için çalışmaktadır ve bu gansterler kralının karısı da Latikadır.
    Jamalın hikayesi polis memurunu etkilemiştir ve söylediklerine inanmaya başlamıştır. Sonunda polis Jamalın yarışmaya geri dönerek son soruyu da cevaplaması gerektiğine karar verir.
    Artık tüm şehir, bu fakir sokak çocuğunun son soruya vereceği cevaba kilitlenmiştir. Tıpkı şehrin diğer bir ucunda onu televizyonda izleyen Salim ve Latika gibi.
    Salim kardeşini televizyonda gördükten sonra şok edici bir karar verir ve Latikanın gangster kocasının elinden kaçmasına yardımcı olur. Latika, Jamalın bulunduğu stüdyoya doğru sıkışık trafiğin içinde yol alırken, Jamal da son soruyu cevaplamak üzere koltuğa oturur.
    Son sorunun cevabı hakkında hiçbir fikre sahip olmayan Jamal son joker hakkı olan "bir arkadaşını aramak" seçeneğini kullanır ve tek bildiği numara olan kardeşi Salimi arar...

Kaynak: Ntvmsnbc.com

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.