Smearda HPV virüsü LSIL CIN 1 çıkan varmı

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve HAWAI tarafından 13 Mart 2009 başlatılmıştır.

  13 Mart 2009
  Konu Sahibi : HAWAI
 1. HAWAI

  HAWAI Çek elini memleketimden!! Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  199
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Arkadaşlar 1 aydır morelim bozuk çünkü smear testinde anormal hücreler görülmüş biyopsi yaptılar LSIL CIN 1 dediler. Yani rahim ağzı kanserine dönüşebilen hücreler görüldü. Bir doktor Rahim ağzını kazımayı önerdi. Bu işlemden sonrada çocuk doğurmak sakata geliyor. Doktor rahmin ağzını dikeriz hamileyken dedi. Ama bir doktorda çok sakıncalı çocuk düşebilir ameliyata gerek yok ilaçla tedaviye gideriz dedi. Bu şekilde bir rahatsızlığı olanlardan yardım bekliyorum. Yani yol göstermek açısından....senağlama
   
 2. 13 Mart 2009
  Konu Sahibi : HAWAI
 3. nesrin111

  nesrin111 hayat boş boş boş Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.886
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  bence önce ilaçla tedavi ol.cin1 çıktı diye hemen ameliyatmı olman lazım..
   
 4. 13 Mart 2009
  Konu Sahibi : HAWAI
 5. kuzum

  kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  8.591
  Beğenildi:
  252
  Ödül Puanları:
  163
  Hücrelerde anomali tespit edilmişse ameliyat olmanız gerekir. Geçen sene ben oldum. Bana da kazıma yani Leep yapıldı.

  Geçen ay yaptırdım smearı şükürki iyi çıktı. her sene yaptırın lütfen.
   
 6. 14 Mart 2009
  Konu Sahibi : HAWAI
 7. BaByGiRl74

  BaByGiRl74 Guest

  arkadaslar öncelikle sunu söyleyeyim; CIN1 çıktı diye her zaman operasyon yapılacak diye bir kural yok.
  Ayrıca kazıtmadan ziyade genellikle CIN2 ve CIN3 tanımladığında yapılan işlemin adı leep veya konizasyondur; bu de rahim ağzının çok ufak bir kısmı (ucunun) koni şeklinde alınmasıdır. Özellikle doktoruma sordum ve eğer lezyonlar çok miktrada değil ve aşırıyayılma yoksa rahim ağzının sadece çok minik bir kısmı alınacağı için gebeliğe mani kesinlikle değil ve düşük riski de yaratmıyor. İlerlemiş lezyonlarda eğer rahim azından alınması gereken parça daha büyük ebatta ise erken doğum gibi riskleri var , fakat onu da hamile kaldığınız dönem sşırı hareketten sakınarak ve normal hamilelerden daha fazla dinlenerek önleyebiliyorsunuz.
  CIN1 gibi bir sonuçta hekimlerin genel görüşü leep ya da konizasyondan ziyade sık aralıklarla periyodik takip ve ameliyatsız tedavidir.
  Sizlere nacizane tavsiyem; HPV tiplemesi adı verilen testi biran önce yaptırıp; mevcut hpv tipinizi öğrenmenizdir. Eğer benimki gibi kanser öncüsü olan tehlikelilerden birini taşıyorsanız yılda bir smear ve takip yeterli olmayacaktır ki; CIN varlığında doktorunuz da daha sık aralıklarla sizi görmek isteyecektir.
  Tehlikeli bir HPV nin varlığında; öncelikle uzmanlık alanı Jinekolojik Onkoloji olan bir hekim bulmanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır kanısındayım. 2 yıldır hpv m var, ve daha önceki doktorların eksik bilgilerndirmesi nedeniyle kendimi bulaşı ı hastalıklı, iğrenç biri gibi görüyordum fakat yeni hekimimin (ki jinekolojik onkoloji dalında birçok araştırması yayınları olan bir doçent) gerek tip, gerek riskler gerek operasyonlar hakkında detaylı bilgilerndirmesi sonucu benimkinin bulaşıcı olmadığını sadece benim için kanser riski taşıdığını öğrendim ve bilinçlendim. Bizi tam anlamıyla bilinçlendirip bilgilendirecek iyi bir hekim kesinlikle iyi sonuclu kesin tedavinin ön koşulu bence.
   
 8. 15 Mart 2009
  Konu Sahibi : HAWAI
 9. cicekcik

  cicekcik 02.08.10 Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.802
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  146
  merhaba arkadaşlar ben bir şey sorcam,
  bende cin1 teşhis edilmişti 6 ay önce ve bi hafta önce kontrol amaçlı ve bebek istediğimiz için yine doktoruma gitmiştim yapılan smear sonucunda doktorum aradı ve daha ileri bir şeylerin olduğunu ve yine biyopsi yapmamız gerektiğini söyledi 6 ay öncede biyopsi yapılmıştı. şimdi cin1 6 ay gibi kısa zamanda bu kadar ilerler mi? ödüm kopuyor reglim bitince gidicem doktora ayrıca allahtan doktorum jinekolojik onkoloji dalında uzman ama yinede korkuyorum sonuçlardan.
   
 10. 16 Mart 2009
  Konu Sahibi : HAWAI
 11. BaByGiRl74

  BaByGiRl74 Guest


  Sevili cicekcik,

  öncelikle kafandaki endişeleri sil lütfen, CIN1 CIN2'ye dönüşebilir fakat korkmana gerek yok, çünkü rahim ağzı kanseri yavaş ilerler ve sen periyodik kontrollerini aksatmadığın için kormana gerek yok. CIN2 veya CIN3 e ilerlediyse bile leepkonizasyon ile rahim ağzının çok küçük bir bölümü konik şeklinde alınmak suretiyle riski sona erdirmek mümkün ayrıca genel kanı olduğu gibi bu işlem ileride düşük riski doğurmuyor, sadece alınan kısım büyük ise hamile iken çok fazla yorulmamanız ve normal hamilelerden daha çok dinlenmeniz öneriliyor.
   
 12. 16 Mart 2009
  Konu Sahibi : HAWAI
 13. cicekcik

  cicekcik 02.08.10 Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.802
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  146
  merhaba sevgili BaByGiRl74,
  teşekkür ederim bilgilendirdiğin için aslında biliyorum ama insan yinede endişeleniyor. burda okudukça gördükçe rahatladım tekrar saol sen nereye kime gidiyorsun bilmiyorum ama ben anadolu sağlığa gidicem şimdilik memnunum doktorumdan da işte hayırlısı. aslında cin2 yada 3 olması normalde bu kadar hızlı olması şaşırttı beni iki ay önce cin1le uyumluyken birden uuf neyse şişirmiyim kafanızı. saol ilgilendiğin için. cümlemizin şifa bulması dileğiyle.
   
 14. 16 Mart 2009
  Konu Sahibi : HAWAI
 15. HAWAI

  HAWAI Çek elini memleketimden!! Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  199
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Çiçekçiğim
  Doktor cin 1 var sende dediği zaman vucuduna yeni girmiş olmuyorki. Belki 5-6 aydır bu sende vardı. Ne zaman vucuduna yerleştiğini bilmiyorsunki? Benim doktorum Class 3 evresini anlattı. Clas 3 de Cın 1 cın 2 cin 3 olduğunu bunlardan sonra rahim ağzı kanserinin anca oluşabileceğini söyledi. Bazı Cin 1 vakalarının %60 ı kendiliğinden iyileşirmiş. O yüzden ameliyata gerek yokmuş. Kolposkopik bir aletle baktıkları zaman o hücrelerden hangisinin kanser olucağını anlıyorlarmış. Ben şimdi Sinan Berkmana gidicem randevu aldım. Bu hoca istanbulun bütün jinekoloji onkoloji doktorlarının başıymış öğretmeniymiş. Bu profesor Çapada bu kolposkopik muayeneyide ediyormuş. SSK lılara ücretsizmiş. Yanlız 2 hafta sonrasına gün veriyorlar. Bence sende bu doktora git derim. Çünkü bu ametiyat için bir doktor bana dediki ameliyattan sonra rahmini diktirmen lazım ama ya bu olay esnasında kanaman olursa ya bebek büyüdükce rahmin yetersiz kalıpta düşük olursa diye korkuttu. O yüzden ameliyat olursam eğer birdaha çocuk yapmak için girişmem herhalde. Çünkü korkarım bu olaylardan. Birtane oğlum var zaten. Onun için riske atmam kendimide bebeğimide.
   
 16. 16 Mart 2009
  Konu Sahibi : HAWAI
 17. BaByGiRl74

  BaByGiRl74 Guest

  Sevgili cicekcik,

  ben Anadolu Sağlık'a gidiyorum Fatih Bey'e. Özellikle tercih etmemin sebebi uzmanlığının Jinekolojik Onkoloji olması ve hastalarını inanılmaz bilgilendiriyor. Hem bak, güzel haber, bu sabah yeniden araştırdım, leep/konizasyon sonrası hastaların hemen hemen hepsinde pap-smear sonucları negatif çıkıyor. Ayrıca HPV tiplemesi yaptırmadıysan onu da öneririm, çünkü eğer tip 16 veya 18 değilse sendeki hpv, yaş kaç olursa olsun yaptıracağın HPV aşısı seni en tehlikeli olan bu iki türe karşı 4 yıl boyunca koruyacaktır.
  sevgiler.
   
 18. 16 Mart 2009
  Konu Sahibi : HAWAI
 19. cicekcik

  cicekcik 02.08.10 Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.802
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  146
  bende fatih beye gidiyorum zaten, 6 ay önce o biyopsi yapmıştı bana ama tip belirlemeye gerek görmemişti sadece 6 ayda bi takip ederiz demişti , takip için gittiğimde bu sonuç çıktı , herhalde perşembe gittiğimde tipini cinsini belirlerler biyopsinin dışında. aşı olayınıda sorucam ona zaten.

  sevgili havai ben iki ay önce başka bir yere daha gittim, 6 ayı beklemeden yani dayanamadım smear testi yaptırmıştım orda cin1 le uyumlu çıkmıştı iki ay geçmeden smearde böyle bi sonuç çıkınca şaşırdım yoksa 6 ay önceki sonucun dışında bir durum. hatta iki ay önce bir miyom vardı iki ay sonra iki tane miyom olmuş birde yumurtalığımda kist. herşey sanki üstüme üstüme geliyor kafamda kara bulutla geziyorum sanki.
  ama elbette ki çaresiz şeyler değiller allahtan. insan yinede endişeleniyor. allah hepimize kolaylık versin bayan olmak zaten başlı başına zor bu dünyada.