'SOCACOK' projesi...

Konusu 'Tebrik, Teşekkür Ediyorum /:)' forumundadır ve aime21 tarafından 25 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  25 Şubat 2008
  Konu Sahibi : aime21
 1. aime21

  aime21 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.353
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  alintidir!

  Avrupa Birliği İle Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından finanse edilen 'SOCACOK' projesi kapsamında sokakta çalışan çocuklar ve aileleri eğitilerek rehabilite edilecek.

  Atatürk Üniversitesi tarafından yürütülen projenin uygulanmasına 2008'in kasım ayı sonuna kadar devam edilecek. Projenin Koordinatörü Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Başaran Gençdoğan, 60 bin Euro bütçeye sahip olan projenin, sokakta çalışan çocuklarla ailelerine yönelik olarak uygulanacağını belirtti. Proje kapsamında şubat ayı itibariyle anne ve babalara yönelik kurslara başlandığını hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Gençdoğan, bedensel ve psikolojik açıdan sağlıklı bir gelişim geçirmesi gereken ilköğretim çağındaki çocukların, anne ve babaları tarafından sokaklarda çalıştırılmaya zorlandığını savundu. Çocukları sokakta çalışmaya iten anne ve babalar ile çocuklarını sokakta çalıştırmaya iten başlıca sebebin ise ekonomik yetersizliğin olduğunu vurguladı.

  Projenin; çocuklar ve anne babalar olmak üzere iki ayrı aşamada yürütüleceğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Gençdoğan, çocuklara yönelik olarak uygulanacak faaliyetlerin; etüdler, sağlık taramaları, yabancı dil kursları, grup terapileri, masa tenisi- bilgisayar- diksiyon ve temizlik eğitimi gibi konular olduğunu aktardı. Gençdoğan, proje kapsamında rehabiliteye alınacak olan anne ve babalara ise okuma-yazma, temizlik eğitimi, çocuk eğitimi, üreme sağlığı, ağız sağlığı, sokakta çalışmanın zararları, çocukların eğitim görmesinin faydaları ve eğitimdeki başarıyı artırmanın yolları gibi kurslar verileceğini bildirdi.

  100 anne-baba ile 150 çocuğun eğitilmesini amaçlayan proje; 2008 yılının kasım ayı sonuna kadar devam edecek. Proje sonunda kurslara düzenli olarak devam eden ailelere, gıda ve hijyen desteği verilecek. Kurslara katılmak isteyenler, nüfus cüzdanı fotokopisi ile proje merkezine müracaatta bulunabilecek.


  http://www.sondakika.com/haber-sokakta-calisan-cocuklarin-aileleri-egitilecek/