soğan kürü,nün asıl amacı.

Konusu 'Bitkisel Kürler - Şifa Reçeteleri' forumundadır ve DerinSu tarafından 25 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  25 Aralık 2008
  Konu Sahibi : DerinSu
 1. DerinSu

  DerinSu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  20.893
  Beğenildi:
  34
  Ödül Puanları:
  198
  arkadaslar sogan kürü hakkında birçok konu açılmış ama dagınık olmuş biraz.hepsini bu konuda net olarak sayın Prof.dr İBRAHİM SARAÇOGLU nun agzından sunuyorum;
  Kuru Soğan
  Değerli okuyucu, kuru soğan üzerine olan ilk çalışmalarıma seksenli yılların ortalarında başlamıştım. Aynı zamanda sarımsak ve pırasayı da inceliyordum. Çünkü, üçü de aynı familyadandır.Topraktan henüz çıkmaya başlamış, bu üç bitkinin taze filizlerini kopartıp tadına baktığınızda damak tatları birbirinin aynıdır. Onları birbirlerinden ayırt etmek zordur. Ancak, bir-iki haftadan itibaren morfolojileri, kimyaları ve tatları giderek belirgin şekilde farklılaşır.

  Her üçünde de antibakteriyel (antibiyotik) ve ağrı kesici (analjezik) özelliği olan etkin maddeler bulunmaktadır. Yetişkin dönemlerine gelindiğinde doğal antibiyotik güç, sarımsakta en fazladır. Soğanda bu güç orta derecede bulunurken, pırasada bu ölçü en minimum düzeyde kalır. Yetişkin soğanın ağrı kesici gücü ise maksimum düzeye çıkar. İleri tarihlerde sarımsak ve pırasanın içeriğinde saklı olan etkin özelliklerini ayrı başlıklar altında sizlere tanıtmaya çalışacağım. Çünkü, aynı aileye (familya) ait bu üç sebze yetişkin evrelerinde kür olarak uygulandıklarında birbirlerinden tamamen farklı hastalıklara karşı potansiyel bir güç oluşturabilmektedirler. Pırasa, böbrekte oluşan litogen yapıya karşı etkili olurken, sarımsak ise vücudun bazı bölgelerinde oluşan plaklara karşı etkin rol oynayabilmektedir. Bu kısa girişten sonra bugünkü, sebzemize tekrar geri dönelim.

  Onu doğrarken göz yaşlarını tutmak ne mümkün… Gözlerden yaş gelmesine sebep olan yapısında kükürt bulunan propanthial-S-oksit maddesidir. Eğer, soğanı doğrarken göz yaşı dökmek istemiyorsanız, ağzınıza bir lokma ekmek alıp çiğneyerek doğrayınız.

  Erkekler için
  Yıllar önce kuru soğanı araştırırken prostatit’e (prostat içi iltihaplanma) bağlı ağrı çeken erkeklerin imdadına yetişebileceğini bulmuştum. Prostatit’e bağlı ağrı çeken bazı hastalar için uygun bir ağrı kesici bulmak da çok zordur. Bilinen hiçbir ağrı kesici onlara derman olmaz. Almanya’da “Medizin Forum-Prostatitis” sitesine yazı yazan bir prostatit hastası, prostatit’e bağlı sürekli ağrı çektiğini ve bu durumun kendisini intiharın eşiğine getirdiğini yazmıştı. Bu hastaya soğan kürünü uygulamasını önermiştim. Aradan birkaç gün geçtikten sonra nasıl teşekkür ettiğini halâ unutamam.

  Kadınlar için
  Zaman zaman geçmişte araştırdığım bir bitkiye tekrar tekrar geri döner, yeni elde ettiğim deneyimlerimin ışığında onu tekrar araştırmaya başlarım. Kuru soğanın rahim ve yumurtalıklar üzerinde nedenli etkili olabildiğini buldum. Onu, 2009 un bitkisi olarak tanıtmayı düşünüyordum ki, yaşlılığa bağlı eklem kireçlenmesini ortadan kaldırıcı bitkiyi buldum. Bu nedenle 2008 in son aylarında kuru soğanın bu potansiyel gücünü erken açıklamayı daha uygun buldum.

  Kuru soğan, polykistik Over Sendromu (PCOS) yaşayan bayanların imdadına yetişen mükemmel bir destekleyici ve yardımcı tedavi imkânı sunmaktadır. Erken menopoza giren bayanların da imdadına yetişebilmektedir. Küçük ve orta çaplı miyomu olan bayanlar da kuru soğan küründen istifade edebilirler.

  Polikistik over şikâyeti olanlar, büyük bir olasılıkla kürü uygulamaya başladıktan bir-iki gün sonra beyaz-sarı renkte bolca akıntı yaşamaya başlayabilirler. Uzun zamandan beri adet (regl) görmüyorlar ise, adet görmeye başlayabilmektedirler. Aynı şekilde menepoza yeni girmiş bayanlar da tekrar düzenli adet görmeye başlayabilmektedirler. Rahim duvarı incelmesi olan bayanların rahim duvarlarının kalınlaşmasında da etkilidir. O sanki, kadınların rahim ve yumurtalıkları için yaratılmış bir sebze…

  Endometrioma (çikolata kisti), rahimin içini döşeyen zar tabakasının (endometrium) yumurtalıklarda bulunması ve her adet döneminde kanayarak kistik yapı oluşturmasına denir. Bu kistin içi, kahverengi kıvamlı sıvı ile doludur bu nedenle çikolata kisti de denir. Hastalar hekimlerine kısırlık, sancılı veya ağrılı adet görme, ilişki esnasında ağrı görme veya fazla miktarda adet görme şikâyeti ile başvururlar. Başlangıç evresinde olan endometrioma tedavisinde de oldukça güçlü bir yardımcı tedavi imkânı sunar.

  Kür: Polykistik over’e, erken menopoza ve miyomlara karşı
  İki bardak klorsuz suyu (yaklaşık 250-300 ml) kaynatınız. Orta boy yemeklik kuru soğanın en dış açık kahverenkli ince kabuğunu soyduktan sonra dörde veya altıya bölüp kaynamakta olan suyun içerisine atınız. Ağzı kapalı olarak beş dakika kaynattıktan sonra ocaktan indirip ılımaya bırakınız. Ilıyınca, süzülür ve ılık olarak bir su bardağı öğle yemeğinden on dakika önce içilir. Aynı şekilde akşam yemeğinden önce tekrar taze olarak hazırlanıp on dakika önce içilir. Bu küre onbeş gün devam edilir ve kür sonlandırılır.

  Dikkat: Kırmızı veya mor soğan amaca uygun değildir. Uygulanacak olan soğan kürünün taze hazırlanması ve ılık olarak içilmesi şarttır. Soğuk olarak veya beklemiş haşlama suyu içilmemelidir.

  Not: Buradaki bilgilerin herhangi bir rahatsızlığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız var ise, mutlaka bir hekime danışınız.

  umarım bu mucizevi sogan kürü hepimizin derdine çare olur.:a015:ben kısmetse yarın başlıyorum ilk defa.hayırlısı artık.
   
 2. 25 Aralık 2008
  Konu Sahibi : DerinSu
 3. weaselflowerss

  weaselflowerss Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  46
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  tatlım bende adet düzensizliği ve fazla ağrılı olmaması için kullanmaya başladım ve faydasını da görüyorum :) şiddetle öneririm.. hani özellikle kızlar için korunma hapı veriyorlar ve yan etkileri oluyo ama bu kür sayesinde onlara gerek kalmıyo düzenli olarak yapıldığına gerçekten reglinin düzene girdiğini ve intihapların gittiğini görüyorsunuz..
   
 4. 25 Aralık 2008
  Konu Sahibi : DerinSu
 5. DerinSu

  DerinSu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  20.893
  Beğenildi:
  34
  Ödül Puanları:
  198
  evet canım.hayırlısıyla başlamak istiyorum.bir pkos hastasıyım bende ve en çokta şu ultrasonda yumurtamın içinde gördügüm minik kistiklerin gitmesini istiyorum.inş işe yarar canım.
   
 6. 25 Aralık 2008
  Konu Sahibi : DerinSu
 7. weaselflowerss

  weaselflowerss Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  46
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  inşallah geçer canım ya..geçikmeden başla bence ve güzel sonuçlarını da paylaşırsan sevinirim:):)
   
 8. 25 Aralık 2008
  Konu Sahibi : DerinSu
 9. DerinSu

  DerinSu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  20.893
  Beğenildi:
  34
  Ödül Puanları:
  198
  tamam canım.yarın ilk iş başlıyorum.bu akşam ypacaktım ama misafirlige gidecegiz ilk günden midem falan bozulursa oturamam sonra.birde merak ediyorum bu sogan çok kokuyomu içimizde yaa.
   
 10. 25 Aralık 2008
  Konu Sahibi : DerinSu
 11. Larosw

  Larosw Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.986
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  148
  ben soğan kürü değilde, idrar yolları enfeksiyonuna karşı karnıbahar kürü hakkında bilgi almak istiyorum araştırdım ama bulamadım.. nerelere bakmalıyım bir bilginiz varmı arkadaşlar??
   
 12. 25 Aralık 2008
  Konu Sahibi : DerinSu
 13. lavanilla

  lavanilla Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  455
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106


  Kronik idrar yolları enfeksiyonlarına karşı
  250 – 300 gram karnabahar yaklaşık 750 gram kaynamakta olan suya ilave edilir. Ağzı kapalı olarak 5-6 dakika hafif ateşte haşlanır. Haşlanmış karnabaharın suyunun yarısı sabah, diğer yarısı da akşam (aç veya tok farketmez) içilir. Hergün taze olarak hazırlanır. Yedi gün müddetle devam edilir ve üç gün ara verilir. Üç gün aradan sonra tekrar yedi gün uygulanır ve tekrar üç gün ara verilir. Son olarak tekrar yedi gün uygulanır ve kür tamamlanmış olur. Karnabahar kürü toplam yirmibir günlük kürdür (üç günlük aralar hariç).
  Burada dikkat edilmesi gereken nokta karnabaharın taze olmasıdır. Pişmiş olan karnabaharı da öğle veya akşam yemeklerinizde salata olarak tüketebilirsiniz.

  Ayrıca bende 5 gündür içiyorum soğan suyunu..yanlız tadı berbat..hele kokusu..valla ben çikolatayı alıyorum yanıma içerken bir ondan bir ondan başka türlü içemiyorum çünkü..
   
 14. 6 Aralık 2012
  Konu Sahibi : DerinSu
 15. semerozu

  semerozu Üye Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  sogan kürünü külanıpta hamile kalan varmı
   
 16. 27 Aralık 2012
  Konu Sahibi : DerinSu
 17. zeynepkemal

  zeynepkemal Üye Üye

  Katılım:
  13 Kasım 2012
  Mesajlar:
  13
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Kızlarrrrrrrrrrrr lutfen yardım edın....... ıdrar yolu enfeksyonu resmen yasama sevıncımı elımden almaya calısıyo yaklasık 1 senedır bu rahatsızlıkla ugrasıyorum cok kez doktora gıttım hepsı antıbıyotık verıp yolladı ama faydası olmadı karnıbahar kurunu duydum tamamen ıltahapları gecırıyor dedıler yaptım sonra doktora gıttım hersey temız dedıler ve 2 ay hıc sıkıntım olmadı ama yanmalar ve tuvalet hıssı yıne basladı napıcam sımdı nolur yardım edınnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn ....