Sokak Hayvanları İçin Hayat Kurtarıcı Bilgiler - Bilgi

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve nevbahar tarafından 17 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 1. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.936
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  148
  SOKAK HAYVANLARI İÇİN HAYAT KURTARAN AYRINTILAR

  Sokağınızdaki hayvanların kolaylıkla erişebileceği gölgelik bir yerde daima genişçe bir kap su bulundurun ve bu suyu sıklıkla (mümkünse her gün) değiştirin. Sadece kedi ve köpekler için değil, kuşlar için de içecek temiz su bulmak, en az yiyecek bulmak kadar büyük bir sorundur.

  Özellikle soğuk havalarda arabanıza binip çalıştırmadan önce motor kapağını açıp bakın, tekerleklerin üst kısımlarını kontrol edin. Kediler sıcak olduğu için buralara girerler ve uyuyakalabilir ya da sıkışıp kalabilirler. Yola çıkmadan önce sadece bir dakikanızı ayırıp bu kontrolü yapmak, ısınmak için arabanızın bu kısımlarına sığınmış bir kedinin hayatını kurtaracaktır.

  Konserve kutularını çöpe atmadan önce mutlaka ağızlarını ezerek kapatın. Aksi takdirde sokak kedileri kutuya sinen yiyecek kokusu nedeniyle ya da kutunun dibinde kalan yiyecek kırıntıları için başlarını kutuya sokmayı deneyecektir. Bunu yaparken kutunun sivri kenarları nedeniyle yaralanabilir, kör olabilir, başlarını kutuya sokup sıkışabilir ve kurtulamayabilirler.

  Çöplerinizi gıda maddeleri ve diğerleri (örneğin cam, kağıt, plastik vs.) olarak ayırın. Bu hem yiyecek bulmak için çöpleri karıştırmak zorunda olan sokak hayvanları için, hem de geri dönüşüm için faydalıdır. Buna zaman ayıramayacaksanız, hiç değilse deterjan, ilaç, cam kırıkları, çivi, sicim, tel, pil gibi zehirli ya da yutulması halinde tehlikeli maddeleri yiyecek ve diğer çöplerinizi attığınız poşete koymayın. Bu sayede sokak hayvanlarının yiyecek artıklarıyla birlikte bunları da yutmalarını, yaralanmalarını ya da zehirlenmelerini önlemiş olursunuz.

  Yaşadığınız yerdeki sokak hayvanlarına yiyecek veriyorsanız bunu trafiğin yoğun olmadığı saatlerde, örneğin gece geç saatte veya sabahın erken saatlerinde yapın. Sokak hayvanları arabalardan kaçmayı öğrenseler de çoğu durumda açlık baskın gelir ve yiyeceğe ulaşmak için trafiğe aldırmadan yola atlarlar.
  Yol ortasına bırakılan kutular ve çöp poşetleri pek çok sokak hayvanının, özellikle kedilerin merakını cezbedecektir. Çoğu kedi merakına yenilir ve kutunun içine girer veya başını poşete sokar. Bunları yol kenarına, kaldırıma bırakmak meraklı ve aç bir hayvanın o sırada gelen aracın altında kalmasını önleyecektir.

  Trafik kazası geçirmiş bir sokak hayvanına rastlarsanız veteriner masrafı veya kuduz şüphesi gibi nedenlerle onu kaderine terk etmeyin. Kaza geçiren sokak hayvanlarının çoğu basit bir kırık veya şok nedeniyle düştüğü yerden kalkamadığı için arkadan gelen araçların altında kalarak can verir. Tedavisini üstlenmek istemiyorsanız dahi güvenli bir yere taşıyın ve yakınlardaki bir kliniğe haber verin veya bir hayvan hakları derneğiyle görüşün; pek çok klinik ve dernek bu durumdaki bir sahipsiz hayvanın tedavisini ücretsiz veya düşük bir ücrete gerçekleştirme imkanı sunar. Isırılmaktan korkuyorsanız taşımadan önce üzerine kalın bir örtü örterek kendinizi koruyabilirsiniz. Eğer hayvana çarpan aracı gördüyseniz ve araç sahibiyle konuşma imkanınız varsa Hayvanları Koruma Kanunu gereğince çarptığı “hayvanı en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorunda olduğunu”, plaka numarasıyla şikayet halinde olası veteriner masrafından daha yüksek bir para cezası ödeyeceğini hatırlatın (Kanun No 5199, Madde 21). Vicdanına seslenemediğiniz insanların cüzdanına hitap etmek kimi durumlarda işe yarıyor!
   
 2. 17 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 3. nanelinargile

  nanelinargile Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  378
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  108
  Süpersin Nevbaharcım, ellerine sağlık!!
   
 4. 23 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 5. Efla

  Efla bize bağışla Allahım Pro Üye

  Katılım:
  18 Mart 2008
  Mesajlar:
  4.365
  Beğenildi:
  10
  Ödül Puanları:
  108
  çok faydalı bir yazı olmuş. teşekkürler arkadaşım.

  benim de eklemek istediğim birşey var.
  özellikle yazın hayvanlara bayat ekmek veren çok kişi var. ama sıcakların etkisiyle ekmekler iyice kuruyor, hayvanlar yerken çok zorlanıyor, çoğu zaman yiyemiyor. ekmekleri yeterince ıslatarak vermeye çalışalım.
  özellikle hava şartlarına dikkat edelim. karlı havalarda, herşey kar altında kaldığı için; birçok hayvan açlıktan çok etkileniyor. çok kar yağdığı zaman sokaklara ( nevbaharın yukarda belirttiklerine dikkat ederek) yiyecek bırakalım. yazın da su koymaya dikkat edelim lütfen.
  açlık ve susuzluğa dayanılması gerçekten çok zor.
   
 6. 23 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 7. EvCadisi

  EvCadisi Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3.557
  Beğenildi:
  35
  Ödül Puanları:
  106
  Teşekkürler bilgilendiğimiz iyi oldu....ben bu konuda hiç bişi bilmiodum...
   
 8. 26 Şubat 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 9. epaq

  epaq Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.373
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Çok güzel bir yazı nevbahar,paylaşımın için teşekkürler.

  Oturduğumuz yerde köpek yok ama inanılmaz bir kedi popülasyonu var,insanlardan fazlalar diyebilirima.s
  O yüzden çok uğraşıyorum mama su gibi işlerle.

  Benim de bir önerim olacak,imkanı olanlar için çok kolay bir şey gerçi zaten biliyorsunuzdur ama,evinin yakınlarında kasap olanlar kasapların kullanmadıkları tavuk derilerini ve diğer parçaları ücretsiz olarak alıp(zaten atılıyor diye ücret talep etmiyorlar)kedilere verebilirler.Ben haşlatıp veriyorum ama haşlatmadan da verilebilir belki.

  Bizim için kolay,onlar için de besleyici ve doyurucu bir öğün oluyor.
  Kedi hayranlarım ben kapıdan çıktığımda geliyorlar tavuk sormaya,varsa da bayıla bayıla yiyorlarcokacimcoook
   
 10. 5 Haziran 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 11. haydeç

  haydeç Popüler Üye Üye

  Katılım:
  18 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.900
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  148
  sevgili nevbahar çok önemli bir konuya değinmişsin teşekkürler..inan bu söylediklerinin birçoğunu yapmaya çalışıyorum..yaptığımada inanıyorum... bunları birçok insanın yapması gerektiğini düşünüyorum.

  arkadaşlar
  lütfen mutfaktan artan yemek ekmek ne olursa çöpe atmayın.plastik bir kaba koyun evinizden çıkarken sokağa bırakın sahipsiz birçok hayvan sebeplenecektir.. onlar aç kalmasın...
   
 12. 10 Haziran 2009
  Konu Sahibi : nevbahar
 13. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.194
  Ödül Puanları:
  238
  alkisalkisalkis

  Bilgiler süper nevkuşum.. Paylaşım için teşekkürler.. Ama özellikle de bu söz hoşuma gitti...