Sol Ayağım - Özet - Christy Brown

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve seaBahAR tarafından 13 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  13 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.193
  Ödül Puanları:
  238

  Sol Ayağım / Christy Brown


  Christy yirmi üç kardeşli ailenin bir çocuğudur. Christy dört aylıktan sonra farklı gelişmeler göstermiştir. Boynu hep arkaya düşüyor, bilekleri geriye kayıyordu. Bu sorunları ailesi kendileri çözmeye çalıştılar. Ama başarılı olamadılar. Christy bir yaşına geldiğinde doktora gittiler. Doktorlar çocuğun beyinsel özürlü olduğunu söylediler. Ailesi çocuklarının özürlü olduğunu kabul etmek istemiyordu.

  Beş yaşına kadar Christy hep böyle yaşadı. Tepki veremiyor,konuşamıyor,yürüyemiyordu. Derken Christy bir akşam herkes evde otururken ders yapan kardeşi Mona'nın elinden sol ayağıyla kalemi aldı ve karalama yapmaya başladı. Ailesi ve kendisi de bu harekete şaşırmıştı. Annesi Christy'le ilgileniyor ve ona alfabe öğretiyordu. Bir gün eve grip olan kardeşi Mona'yı tedaviye mahalle doktoru gelmişti. Christy'i yazı yazarken görmüş ve oldukça şaşırmıştı. Sol ayağı Christy'nin herşeyiydi. Her ihtiyacını onunla karşılıyordu. Christy'nin bir arabası vardı. Bununla kardeşleriyle beraber dışarı çıkabiliyordu. Bir gün arabası kırıldı ve Christy sürekli evde oturmaya başlamıştı. Christy artık sürekli düşünüyor ve kendi halinden nefret ediyordu; dış görüntüsünden ve insanların ona bakışlarından.

  Christy oniki yaşına geldiğinde annesi birdaha doğum yaptı ve onun için hastanedeydi. Christy'e bakmak için eve bir kız geliyordu. Christy kıza aşık oldu. Kız Christy'ni sakinleştiriyor ve çevresiyle ilişkisini kolaylaştırıyordu. Ayrıca resim yapma hobisini kazandırmıştı. Fakat Christy onbeşine geldiğinde caddelerindeki Jenny'e aşık oldu. Fakat Jenny,Christy'le ilgilenmiyordu. Christy bunun görüntüsünden dolayı olduğunu biliyordu.

  Christy her geçen gün daha da içine kapandı. Kardeşleri evleniyor ve çocukları oluyordu. O ailesinden uzaklaştığını hissediyordu. On yedi yaşındaydı ve artık sürekli resim yapmaktan sıkılmıştı. O yüzden küçük hikayeler yazıyordu. Bir gün ailesi Christy'i zar zor bulduğu parayla seyahate gönderdi. Bu seyahatte Christy gibi özürlü çocuklar vardı. Christy burada kendisi gibi insanlarla vakit geçirdi. Kiliselere gidip iyileşmesi için dualar etti. Christy burada kendisine güven duymaya başladı. Bir haftalık seyahatten sonra eve geldiğinde yine eski Christydi. Yine kendi halini düşünüyordu.

  Yine böyle bir gündü eve bir adam geldi. Bu küçükken Christy'ni görüp sol ayağını kullanmasından çok etkilenen doktordu. Christy'ne yardım edebileceğini fakat tedaviye cevap verebileceğini anlamak için onu Londraya göndermek istemişti. Christy ve ailesi bu beklenmedik olay karşısında oldukça sevinmiş ve Christy düzelebileceğini öğrenince kendisine özgüveni gelmişti. Ama önce Londraya gidildi. Christy'nin tedaviye yanıt verebileceği anlaşıldı. Christy geri döndü ve fizik tedavisine başladı. Artık hergün kliniğe tedaviye gidiyordu. Christy'nin homurdanmaları bir süre sonra konuşmaya çevrildi. Artık konuşabiliyordu. Christy kendi hayat hikayesini yazmaya başlamıştı. Kitabı yazarken doktorundan yardım alıyordu. Çünkü o da oyunlar yazıyordu. Doktoru Christy'nin daha iyi bir şekilde yazabilmesi için bir hoca tutmuştu. Christy kitabının yarısını bitirmişti. Doktoru beyinsel özürlüler semineri olacağını ve Christy'nin kitabını burada okumasını istedi. Christy'de kabul etti. Christy seminerde yazdıklarını okudu. O gecede ailesi,doktorları ve izleyen seyirciler Christy'le gurur duydular.


  YAZARIN HAYATI
  Christy Brown 1932de dogdu. Dublinli bir duvarcının 23 çocuğundan biriydi. Beyin felçi kurbanı olduğu için konuşmasını ve hareketlerini kontrol edemiyordu; sol ayağı hariç. Bu onun resim yapmasını ve otobiyografisini yazmasını sağladı. Romanları PARLAK MESLEK, YAZ ÜZERİNDE GÖLGE ve VAHŞİ ZAMBAKLAR olup, şiirlerini de TOPLU ŞİİRLERde derlemiştir. CHRISTY BROWN 1981de öldü.  -alıntı-
   
 2. 23 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 3. Deryacik

  Deryacik ...KUAFÖR OLDUM BEN... Üye

  Katılım:
  18 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  7.811
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  146
  okudum bu kitabı çok hızlı bitirdim çok güzel bir kitabdı tavsiye ediyorum okumayanlar için
   
 4. 23 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 5. Hamiye

  Hamiye Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  737
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  Arkadaşlar bu kitabı yıllar önce bir solukta okumuştum.
  Herkesin okuması gereken bir eser diye düşünüyorum.
  Bu kitabı okuduğumda ,sağlıklı dünyaya geldiğim için binlerce kez şükretmiştim.
  Yazarın ve annesinin azmini taktir etmiştim.
   
 6. 31 Ocak 2010
  Konu Sahibi : seaBahAR
 7. walker

  walker Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.470
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  şuan okuyorum ve harika gidiyor mükemmel
  şiddetle tavsiye ederim
   
 8. 2 Şubat 2010
  Konu Sahibi : seaBahAR
 9. walker

  walker Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.470
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  bitirdim güzel bir ktbtı okunması gereken ve bulundugum duruma şükrettim hep :) iyi okumalar