Somatik Ağrilar

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve nbatur55 tarafından 12 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  12 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 1. nbatur55

  nbatur55 baldan tatlı can kızım... Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  SOMATİK AĞRILAR

  BAYILMA

  Kaygı yaratabilecek duyguların bilinç düzeyine çıkmasını engellemek ya da duygusal zorlanma yaratabilecek çevreden kaçmak amacıyla ortaya çıkan, organik bir temeli olmayan bedensel hastalık belirtileridir. Bu belirtiler organik bir temeli olmasa da gerçektir.Genellikle sinirsel hastalıklara benzer.(Bayılma,duyu yitimi,kasılmalar,duyu organlarında geçici işlev yitimi.) Bu tip bayılmalarda epilepsiden farklı olarak yer ve zaman seçimi vardır.Hasta hep benzer durumlarda bayılır.Düşerken ciddi bir yaralanma olmaz.Hastada bazen kısa süreli bellek kayıpları ve nerede olduğunu kestirememe olabilir.Hasta bu durumu bazı duygusal zorlanmalardan ve sorumluluklardan kaçınmak veya çevrenin dikkatini ilgisini çaekmek için kullanır.Bunlara ikincil kazançlar denir.İkincil kazançların çokluğu tedevide güçlük yaratır.

  Bu tip hastalar telkine yatkındır, ancak telkinle semptomların giderilmesi geçici bir çözümdür.Kesin tedavi için ruhsal çatışmaların bulunması ve ikincil kazançların ortadan kaldırılması gerekir.Terapistin aileyi ve danışanı bu konuda bilgilendirmesi ve sorun yaratan çatışmaların ortadan kaldırılmasında aile desteğini alması gerekir.
  SOMATİK AĞRILAR  Mevcut ruhsal sorunların ,bedenin değişik bölgelerinde kendini ağrı ile ifade etmesidir.Genç yaşlarda başlayarak, yıllarca süren çok değişik fizik belirtileri vardır.Genel olarak baş, omuz ,kollar ve bacaklarda ağrı, soluk darlığı ,baş dönmesi gibi belirtiler görülür.

  Organik kökenli ağrılarda da ruhsal zorlanmaya bağlı ağrı artışı olabilir.Bu ağrıların algılanmasında kişilik faktörleri önemlidir.Kimileri ağrıya pek aldırmazken ,kimileri çok şiddetli algılayabilir.

  Somatik ağrılara genellikle diğer rusal bozukluklar da eşlik edebilir.Bu kişilerde depresyon ve anksyete bozuklukları birlikte görülür.

  Tedavide ,ağrıya neden olan psikososyal nedenlerin bulunması ve giderilmesi gerekir.Ayrıca kişiye ağrı ile nasıl başedeceği öğretilir.