Sonda ve lavman tecrübelerinizi anlatirmisiniz

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve Strawberry_83 tarafından 10 Ekim 2008 başlatılmıştır.

10 Ekim 2008
    Konu Sahibi : Strawberry_83
  1. Strawberry_83

Strawberry_83 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.395
    Ödül Puanları:
    163
    Merhaba kizlar yakinda bende doğuma giricem kismetse lavman ve sonda işlemlerini merak ediyorum yaşadiklarinizi anlatirmisiniz.....

2. 10 Ekim 2008
  3. EU2

EU2 Guest

Canım ben doğum sebebiyle değil ama başka bir nedenden dolayı ameliyat olmuştum..sonda yı da lavmanı de be ameliyatta öğrendimkafamçokkarıştı

Hemşire elime aseton şişesi gibi silindirik plastik bir şişe vermişti bunu arkana sıkacaksın demişti..bir elimde de damar yolu açıktı..ben yapamam dedim,hemşire yaptı..Bana o kadar acı vermedi.Ama sonda biraz acıttı takarken ve çıkartırlarken:çok üzgünüm:

4. 10 Ekim 2008
  5. gelmesendeolur

gelmesendeolur Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    108
    ben sezeryanda ikisinden de nefret ettim bir daha asla yaptırmam !!!
    (çözüm 1) lavmanı eczaneden al ve doğuma gitmeden önce evde kendin yap !
    çözüm 2) sonda yerine sürgü yada hasta bezi tercih et !
    çözüm 3) yataklara yap bırak temizlesinler sen üzülüceğine onlar düşünsün zaten karnın burnunda heyecan hat safhada birde onları düşünüp strese mi giricen boşverrrrr koyver gitsin :)))))))
    hadi hayırlı doğumlar sana

6. 10 Ekim 2008
  7. EU2

EU2 Guest

Sonda istemiyorum,ben hasta bezi kullanmak istiyorum deme hakkımız var mı peki?:bbo:

8. 10 Ekim 2008
  9. gelmesendeolur

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    108
    evet sonuna kadarrrr hemdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee! ısrar etttttt

10. 10 Ekim 2008
  11. saturnn

saturnn Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    sondayı anesteziden sonra taktılar hiç hissetmedim bile.büyük kolaylık aslında.çıkarırken de bişey hissetmedim. ama o lavman yok muuuuu.. çok berbattı.herkeste böyle mi oluyo bilmiyorum ama çok fena oldum ben..

12. 11 Ekim 2008
  13. gelmesendeolur

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    108
    ayıkken taksalardı sondayı, o zaman burada bir sayfa dolusu laf ederdin hemşireye ! hissetmemen iyi olmuş.

14. 11 Ekim 2008
  15. gxuxzelresim

gxuxzelresim mutluyum çünkü anneyim:) Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    sonda ve lavman hoş şeyler değil ama açıkçası ben gerekli görenlerdenim.ameliyata gitmeden fazla bilgi sahibi olmak istemedim.ameliyata hazırlamaya başladıklarında ise içimdeki bebeğimi görme isteği ve merakı ikisinide ömensiz şeyler haline getirmişti.böyle düşünürsen hiç sorun yaşamazsın. sondanın takılıp çıkartılması biraz acı hissi veriyor ama çokta önemsenecek bir şey değil.ben spinal anesteziyle sezeryan oldum.6 saat kadar belden aşağısını hiç hissetmedim.sonda olmasa işim çok zordu yani.lavman yapılırkende odada kimse yoktu hemşire çok anlayışlıydı konuşarak bi anda oldu bitti. zaten istesende uzatamıyorsunkaydirigubbakcemile3 bunları hiç kafana takma o günün heyecanıyla hepsi gelip geçiyor. hayırlı doğumlar....a.s.

16. 11 Ekim 2008
  17. arzuco

arzuco Biri Beni Durdursun Canım Pro Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    146
    bana sezeryandan önce sonda takıldı gerçekten hiç hissetmedim. lavmanı zaten doktorum yaptırmadı.

18. 11 Ekim 2008
  19. kahveci

kahveci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    ikisini de yaşadım.ikisinin de yapılması mecburi bir işlem.bazı hastaneler kefinize bırakmıyor malesef:KK43:
    sondanın mecburiyeti şu açıdan önemli.ne kadar idrar yaptığınızı ölçüyorlar.belirli bir miktar yaptıktan sonra çıkarıyorlar ama o miktarı bulamazsa idrarın o zaman sorun var demektir.
    ağrı acı olmadı bende ama herkes gibi utanç duygusu çok ağır bastı.neyseki bebişi kucağına alınca çok çabuk unutuyorsun herşeyi.bana sezeryandan sonra da lavman yapılmıştı.gaz çıkaramadığım için.
    ya hepsinin bir yapılma nedeni var.bence bunları doktorlarına ve hemşirelere bırak onlar gerekli bulmasalar yapmazlar.
    sondayı bana sezeryandan önce taktılar ayıkken.bebeğin anesteziden daha az etkilenmesi için.sanırım anestezi ya da her ne madde ise idrarla vücuttan atılıyor.