Sonuçlara bakarmısınız? Amniyosentez olmalımıyım?

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve il_nar tarafından 15 Nisan 2009 başlatılmıştır.

15 Nisan 2009
    Konu Sahibi : il_nar
  1. il_nar

il_nar Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    108
    Merhaba Arkadaşlar,

ikili test sonucları biraz canımı sıktı, doktor amniyosentez önerdi ama ben hala kararsızım.
    Sonuçları aşağıda yazdığım şekilde olanlar varmı? yada sizce ne yapmalıyım? aklım cok karısık.

Trisomy 21 Trisomy 18 Trisomy 13
    Background risk: 1 / 225 1 / 522 1/1646
    Adjusted risk: 1 / 132 1 / 10448 1/32918

2. 15 Nisan 2009
  3. Sui

Sui Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    86
    Kan testi ve ense kalınlığından sonra hesaplanan riskin 1/132. 200'de birin altına amniyosentez öneriliyor, muhtemelen bir şey çıkmayacaktır ama bu durumda risk almak istemiyorsan amniyosentez uygun olabilir bence.

4. 15 Nisan 2009
  5. karafilik

karafilik Guest

bence yaptırmana gerek yok.. ama içini rahatlatmak istiyorsan yaptır.

6. 17 Nisan 2009
  7. gurcan06

gurcan06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bence 3lü testi bekle canım ondan sonra düşün

8. 17 Nisan 2009
  9. ccaaddee

ccaaddee Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    bak cnm benim bebeğimin ense kanlılığı 2.8 çıktı bana doktor kan testi bile önermeden amniyosentez istedi.ama sonuçtan mennun kalmayan ben başka hastaneye gittim.2.4 çıktı ense kalınlığı ama ben kan testi yaptırıp başka bir doktora daha gösterdim kan testim çok güzel çıktı 1/4360 falan bana doktor dedik benimde bebeğimin ense kalınlığı 2.7 çıktı dedi ama ben amniyosentez yaptırmadım dedi ama madem sen çok endişelisin sen yaptır dedi.inanırmısın 1 hafta kafayı yedim hatta cerrahpaşadan randevu aldım ama şuan kalbim beynin çok rahat yaptırmıcam allahım izniyle bbeğim sağlıklı olacak bu herkesin başına geliyomuş bence üzülme kararını güzel ver düşün taşın...başka doktorlarada danış...umarım herşey güzel olur hayırlısını diliyorum tüm annler için...

10. 17 Nisan 2009
  11. il_nar

il_nar Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    108
    Doktor üçlü testi yapmadan, direk ikili ye bakarak amniyosentez önerdi. Bilmiyorum, aklım cok karısık, ne üçlü test nede amniyo yaptırma diyor içimden bir ses.

12. 17 Nisan 2009
  13. epsus

epsus Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    valla suiyi dinle canım onun bilgisi çok

14. 17 Nisan 2009
  15. il_nar

il_nar Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    108
    Evet,
    Sui nin yazılarını okudum, yorumları ve yönlendirmeleri cok güzel. Bilgi sahibi olduğu belli.
    ılk bebeğim oldugu için korkuyorum amniyo sonucu kaybtmekten.

16. 17 Nisan 2009
  17. Sui

Sui Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    86
    Yok o kadar da değil ya epsusçum, herkesin kendi kararı nihayetinde. Amniyosentezin de kendine göre bir çok riski var. Zor kararlar bunlar, müdahil olmak istemem.

ıstersen 3'lü değil de 4'lü test yaptır, onun güvenilirliği 3lüden daha fazla. 3'lüyle aynı dönemde yapılıyor (16-18. haftalarda), sigorta karşılamadığı için pek yaygın değil ama dediğim gibi güvenilirliği yüksek yeni bir test. Eğer onda da sorun çıkarsa o zaman amniyosentezi tekrar düşünürsün.

18. 17 Nisan 2009
  19. il_nar

il_nar Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    108
    Evet,
    Dörtlü testi de arastırdım. O konuda da bilgi sahibi oldum. Haftaya 16. haftam olacak.
    doktorla tekrar görüşücem. Detayı ultrasona baktıgında birsey görünmüyor ama ikili sonuclarından amniyo uygularız demişti.
    Sonucta amniyo yu da zaten karsılamıyor devlet. Dörtlü test yaptırırım belki.. Su an cok aklımkarısık. Birde diyorum hiç testlerle ugrasıp sıkma canını, hersey olacagına varır diyorum.. Off foff