Sorunumuz Azospermii

Konusu 'Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi' forumundadır ve dryaaa22 tarafından 21 Kasım 2008 başlatılmıştır.

21 Kasım 2008
    Konu Sahibi : dryaaa22
  1. dryaaa22

dryaaa22 Annesinin Aşkısııııı:) Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    :çok üzgünüm:Evliliğimizin ilk 7.ve 8.aylarında doktora gittiğimizde daha çok erken zamanla bebeğiniz olur deyip ilgilenmeden gönderdi doktorlar.Özel bir klinikte başka bir doktor benden hsg,hormon eşimdende spermiogram testi istedi ilk testleri ben yaptırdım hsg çok acılı bir testdi.daha sonra eşimin testi yapıldı ve sonuca o anda inanamadık ikinci bir test daha yaptırdık başka bir hastanede ama sonuç değişmedi AZOPERMİ.daha sonra yapılan renkli ultrayon hormon vb.testlere devam ettiler utrasyonda varikoselde çıktı.hiç bir bilgimiz olmadığı için eşim benim yüzüme bende onun yüzüne bakıp durduk uzun süre sonra int.den araştırmalar yaptım bitkisel ilaçları araştırdım keçi boynuzu kürü bitkiselhap herşeyi denedik bişey değişmedi.pazartesi günü tüp bebek tedavisine başlamak için hastaneye gidicez.ALLAH HERKESİN YARDIMCISI OLSUN ÇOK ZOR BİR DURUM.SİZLERDE BİLDİĞİNİZ FAYDALI BİLGİLERİ BURDA PAYLAŞIP DERTLEŞİRSENİZ SEVİNİRİM.:çok üzgünüm:

2. 21 Kasım 2008
  3. dryaaa22

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Azospermi ne demektir
    Sperm sayısının normal kabul edilebilmesi için en az 20 milyon /ml de sperm olması gerekir. 20 milyon/ml in altındaki değerlere Oligospermi (sperm sayısının normalden az olması) denilirken, menide sperm hücresinin yokluğuna Azospermi adı verilmektedir. Bu durumda meni tahlilinde canlı veya cansız sperm hücresi gözükmez.
    Teşhis nasıl konur?
    Bu durumu teyit etmek için en az iki farklı zamanda yapılmış spermiogram tahliline ihtiyaç vardır. Azospermi olan erkeklerde bu durumun nedenini araştırmak için sıklıkla yumurtalarda sperm oluşumunu uyaran hormonlara (FSH, LH, Testesteron) ve genetik (doğuştan gelen) bozuklukları tespit etmek için de kromozom analizlerine ve mikrodelesyon denilen özel genetik testlere bakılır bakılır.

Azospermili hastada sperm elde edilebilir mi?
    Hastada hormonlara bağlı veya genetik bir problem yok ise yani sorun sadece testislerde normal üretilen spermlerin boşaltım sistemindeki bir tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa testislerden iğneyle doku aspirasyonu veya doku biyopsisi yapılarak (TESA ve TESE işlemleri) sperm hücresi aranır. Tıkanıklığa bağlı durumlarda testisten % 100’e yakın oranda sperm elde etmek mümkündür. Tıkanıklık haricindeki nedenlere bağlı durumlarda ise sperm elde etme şansı % 50 civarındadır

4. 21 Kasım 2008
  5. vavelya

vavelya Annesinin Duru kızı Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Canım malesef benimde eşimde azospermi var.
    Allah hepimizin yardımcısı olsun.
    Eşim şimdi ilaç tedavisinde.
    Bakalım sonuc ne olacak

6. 22 Kasım 2008
  7. dryaaa22

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    ilaç ile tedaviyi hangi durumda veriyorlarki biz pazartesi gidicez doktora tüp bebek içinde size neden ilaç tedavisi uyguladılar ilaç ile düzelmesi mümkünmüymüş ben tek çaresinin tese olduğunu duymuştumda açıklarsn sevinirim ALLAHIM HERKESE YARDIM ETSİN

8. 22 Kasım 2008
  9. vavelya

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Canım bizde tam bilemiyoruz aslında işe yarıycak mı bu ilaçlar.Ama denemekte fayda var.Eşimin hormon değerlerine baktı doktor.2 Aylık bir tedavim var dedi.Bizde deniyelim dedik. kaydirigubbakcemile

Aslında eşimin tese de değil mikrotese olması gerekiyor.Çünkü hiç sperm çıkısı yok malesef.

Bekleyip görmekten baska caremiz yok :1no2:

10. 24 Kasım 2008
  11. dryaaa22

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86

CANIM İNŞ İLAÇ TEDAVİNİZ BAŞARILI OLUR BİZDE BUGÜN GİDİYORUZ DOKTORA İNŞ BİZİMDE İLAÇLA TEDAVİYLE Bİ NEBZEDE OLSA DÜZELME OLUR.DEDİĞİN GİBİ BEKLEYİP GÖRÜCEZ.TEŞEKKÜRLER :KK46::teselli:

12. 25 Kasım 2008
  13. vavelya

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Canım doktorla görüştünüzmü.Nasıl gecti.İnsallah hayırlı haberler almıssınızdır.Bizede haber ver olurmu

14. 25 Kasım 2008
  15. dryaaa22

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    canım evet gittik dr.a önce beni muayne ettiler hiç bi problem çıkmadı çok şükür eşimden spermiogram testi istediler yine bugün aldı sonucı dr.a gitti. ilk eşimin azospermi olduğunu öğrendiğimizde eşim kendince bi bitkisel hap almıştı adıda sepe naturalden tribulus terrestris yaklaşı bir aydır kullanıyordu doktor bugün sperm artışı olduğunu kullandığı hapların faydalı olabileceğini söylemiş bir aydaha bu hapı iç ozaman tese ameliyatına falan gerek kalmadan normal yollardan aldığımız spermle tüp bebek yapabiliri demiş çok mutluyum inş herşey yolunda gider hepimiz için.senin eşinin tedavisi nasıl gidiyor ilaçlı tedavisi işe yaradımı.:KK46:

16. 25 Kasım 2008
  17. vavelya

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Canım cok sevindim cok güzel bir haber bu.
    İnsallah hiç ameliyata gerek kalmadan eşinde yeteri kadar sperm elde edebilirler.
    Birde bir seyi merak ettim.Eşimde bu hapı kullanmadan önce hiç mi sperm cıkmıyordu , yoksa az da olsa sperm varmıydı.
    En son spermiogram sonuclarında e kadar cıktı.

18. 25 Kasım 2008
  19. dryaaa22

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    hiç sperm çıkmıyordu canım şimdi 28 tane var demişler zaten 15 tane falan yeterli olur demişler tüpbebek için