Sözlü ve Psikolojik Şiddetin aşırı etkisinden nasıl kurtulurum?

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve pinar85 tarafından 6 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

  6 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : pinar85
 1. pinar85

  pinar85 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  192
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Genel olarak ne yazık ki sinirli bir toplumumuz var. Pek çok kişinin derdini güzel güzel izah etmek yerine en ufak sıkıntıda gerginlik yarattığını görüyorsunuzdur siz de.. Karşımızdaki insan ister kusurlu olsun ister olmasın ufacık bir olayı büyük bir mesele haline getirir kimi insanlar.. ya da minik bir kusur yüzünden hemen sert tepkilere başvururlar..
  Mesela postaneye gittiniz adreste bi yazım hatası var memur hemen azarlamaya bağırmaya başlar, uysal bir tavırla bunu düzeltmeniz gerek demek yerine.
  Ya da üniversitede, kursta, akademide sınıftan çıkmanız gerekir hoca hemen nereye gidiyorsun sen diye azarlar sizi... oysa ki sınıftan çıkmak da hakkınızdır sizin, neticesi en fazla yok yazılmak olabilir.. Kimse sizi orada zorla tutamaz...veya varsa netice olarak disiplin cezası uygulanır..
  ama işte hoca orada size en rencide edici ses tonu ile nereye gidiyorsun sen diye bağırır!
  minik bir olumsuzluk yüzünden bununla orantısız bir şiddet uygulanır size...
  sadece işte değil, aile içinde de böylesi şiddete mağruz kalıırız..
  yemeği beğenmeyen bir eş sofrada söylenmeye başlar.. sana kaç kere dedim patlıcan sevmiyorum pişirme diye... evinde otur da yemek yap sokakta gezeceğine..

  bir kurumu ararsınız bir şey sormak için.. telefona çıkan görevli güzel güzel hanfendi şu sebepten dolayı şunu yapamıyoruz demek yerine kızarak azarlayarak telefonu yüzünüze kapatır

  özetle insanlar her fırsatta size sözlü ve psikolojik şiddet uygulayarak kendi hayatlarındaki stresi size yansıtırlar... ve çoğu kez uyguladıkları şiddet ile sizin kusurunuz son derece orantısızdır..

  işte benim sıkıntım da bundan yana.. gerginlik yaratmayı ben de bilirim elbet ama en ufak gerginlikte bütün bir gün kendimi inanılmaz kötü hissediyorum..
  ufacık bir sevimsiz olay bütün gün kendimi suçlu utanmış kızmış üzülmüş incinmiş rencide edilmiş hissetmeme yol açıyor ve üzerimden bunu atmam uzun zaman alıyor.. uyumak unutmak gözlerden uzaklaşmak bu anı yaşadığımı yok saymak istiyorum.. o an o kişinin uyguladığı psikolojik şiddeti ben neredeyse bütün bir gün bazen bir kaç gün üzerimde hissediyorum..

  bu da hayatımı alt üst ediyor...

  derdimi çok fazla anlatamadım ama bana bir yardım eden olursa çok sevinirim..

  insanların şiddet uygulamasını engelleyemem.. onları sakin hoşgörülü ve kibar olmaya zorlayamam.. ama ben de onlara aynı tavırla yanıt vermek kavgacı olmak da istemem...

  yapmam gereken onların bana kendimi böyle hissettirmelerini önlemek..

  bunu nasıl yapacağım konusunda ise hiç fikrim yok..

  diyorum acaba bende mi bir psikolojik /duygusal bozukluk var da o yüzden mi böyle hissediyorum?
   
 2. 6 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : pinar85
 3. .AY.TASI.

  .AY.TASI. Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  210
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Bu kadar hassas olmak iyi değil bence. Toplumun değişmesinin imkanı yok. Maalesef hayat şartları ve dolayısı ile yaşanan stres insanları farklı şekilde etkileyebiliyor. ınsanlar bazen verdikleri tepkilerin farkında bile olamıyorlar. Siz toplumsal kurallara uygun davranın ve herkesin verdiği tepkileri de kendinize bu kadar sorun etmeyin. ınsanların sizi ne kadar az düşündüğünü bilseniz, sizin hakkınızda ne düşündüklerini hiç önemsemezdiniz diye güzel bir söz de vardır. O yüzden hiç rencide oldum falan diye de düşünme.
   
 4. 6 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : pinar85
 5. poldi

  poldi Bir umut var mı? Üye

  Katılım:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.104
  Beğenildi:
  683
  Ödül Puanları:
  148
  Hashas bir yapınız var.Herhangi bir eleştiri, kötü söz bir çatık kaştan etkileniyorsunuz sanırım.Bende çok önceleri öyleydim zamanla insanları umursamamayı öğrenmeye başladım.Şimdi rahatsız olduğunuz çevre iş, arkdaş çevreniz ise mümkün mertebe sorunlu insanlardan uzak kalmaya çalışın.ımkanınız var ise hatta uzaklaşın onlardan. ınsanları değiştiremezsiniz ve onları istediğiniz bir kalıba sokamazsınız. Bu yüzden işinize gelenle görüşün, gelmeyeni boşverin. En önemlisi onlrın düşüncelerini önemsemeyin. Mutlu günler..
   
 6. 6 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : pinar85
 7. Tiryandafila

  Tiryandafila Çok ŞÜKÜR. Pro Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2009
  Mesajlar:
  5.323
  Beğenildi:
  581
  Ödül Puanları:
  188
  Beklediklerin aslında ne kadar insanca şeyler, ama bunları yaşamak lüks olarak görünüyor günümüzde.
  Bunun gibi olan çok insan vardır ama olmayanda var mutlaka.

  Öncelikle yapılanların, karşıdakinin seviyesini belirlediğini bil bence. Onun seviyesi o ise, yapacak birşey yok. Kendini helak edip, üzmenin anlamı yok.

  Büyük ihtimallede bu tarz şeylerle karşılaştığında içine atıyorsundur. Haklı olduğun bir konuda, cevabını vererek, biraz olsun içini rahatlatabilirsin.

  Mümkün olduğunca herkesin fikrini çok önemseme, bu demek değil ki kimseyi takma, ama en azından seviyesiz ve düşüncesiz davranan kişileri, takma. Üzülmene değmez.

  Herkesin duygusal yapısı bir değildir. Biraz hassas olabilirsin, bu da olabilecek bir durum, herkes aynı olacak diye bir şey yok. Ama sen kendini korumalısın. Sen kendini düşünmezsen, kimse düşünmez.

  Bırak herkes kendi seviyesini kendi belirlesin.
  Sen kendin kendi seviyenden ,kendi hassas davranışlarından, vazgeçme.
   
 8. 6 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : pinar85
 9. morrison

  morrison Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2009
  Mesajlar:
  563
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Çok doğru anlatmışsınız insanlar kendi hayatlarındaki gerginliği yansıtıyorlar ufak tefek konularda birbirlerine. Üniversiteye başladığım ilk yıllarda büyük bir müzik kitap mağazasında kasiyerlik yapıyordum. Müşterilerin tavırlarına dayanamadığım için ayrıldım. Tahammülsüz ve hazımsız kişilerin çoğunlukta olduğu bir toplumda yaşıyoruz malesef. ınsanlar egolarını tatmin etmek için başkalarının üzerine sıçrıyorlar. Hiçbirşey yapmadığım halde sokakta arkamda yürüyen hemcinslerimin arkamdan bağıra bağıra hakkımda yorum yaptıklarını bile duyuyorum bazen. Eskiden etkileniyordum hakikaten böyle şeylerden ama artık ciddiye bile almıyorum çünkü aynaya baktıkça gördüğünden nefret eden insanlar bunu yapanlar bana kalırsa. Size umursamamanızı tavsiye ederim. Fazla hassas olmayın,gereksiz tartışmalardan kaçının çünkü biryere varmaz asla kimse size haklısınız demez. Toplumu kavga ederek değiştiremeyeceğimize göre biz etkilenmemenin yollarını bulmak zorundayız.
   
 10. 6 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : pinar85
 11. joey

  joey just breathe Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2009
  Mesajlar:
  2.560
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  ben de aynı senin gibiydim sanırım. örneğin iş için telefonla görüşüyorum, karşıdaki birşeye bozulmuş ve ters ters konuşuyorsa benimle hemen demoralize oluyordum.. baktım bu böyle olmayacak. o ters konuşunca ben de ters konuşmaya başladım. ve bu sefer onların alttan almaya başladıklarını farkettim. kavgacı değilim asla, telefonda kimseyle tartışacak ne halim ve ne de böyle bir ortam yaratma isteğim var.. fakat bir atasözü vardır "deli deliyi görünce çomağını saklar" diye.. aynen öyle oluyor. siz de agresifleşince karşı taraf da hizaya geliyor.

  fakat ben ne olursa olsun, istersem sinirden delireyim, asla ve asla kimseye ters davranamam. çünkü karşıdakinin kabahati ne ki yani, benim ne hakkım var ona böyle davranmaya...
   
 12. 6 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : pinar85
 13. _Zebos_

  _Zebos_ TEK DİL,TEK BAYRAK... Pro Üye

  Katılım:
  28 Aralık 2009
  Mesajlar:
  15.656
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  196
  belki yanlış ama sana şunuu öneririm.
  romadaysan romalılar gibi davranacaksınyerimseniben
   
 14. 6 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : pinar85
 15. KiymiziAba

  KiymiziAba Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  5.831
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  146
  söylenenleri fazla kafaya takmayarak ...

  başka bir yolu olduğunu sanmıyorumbilmiyorumkismile
   
 16. 6 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : pinar85
 17. luffee

  luffee Aktif Üye Pro Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  790
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  86
  Çocuğuma öğreteceğim en önemli şeylerden biri insanlara sinirlenmemek olacak. Çünkü sorunu olan, kompleksli olan, hasta olan yüzlerce insan olacak çevresinde.

  Gelelim bu insanlarla muhatap olmadan işlerini halletme meselesine;

  Her birine ayrı ayrı görgü kurallarını öğretemeyeceğine göre, duruşunla, bakışınla, kılık kıyafetinle senden çekinmeleri ve ayaklarını denk almaları mesajını vereceksin.

  Özellikle devlet dairelerine küçük dağları ben yarattım modunda gireceksin,
  ışyerinde uyumlu, sempatik fakat her an tırnaklarını çıkarmaya hazır bir kedi olduğunu hissettireceksin.
  (7 yıllır öğretmenim, bugüne kadar hiç kötü okulda, kötü sınıflarla ve kötü ders programlarıyla çalışmadım. ıstediğim boş günü de , programı da hiç kavga etmeden cadalozluk yapmadan aldım.) ış ortamında ezik duran arkadaşlar ise hep acımasızca eleştirildiler.

  Unutma insanlar sana değer biçerken öncelikle senin kendine biçtiğin değeri baz alırlar.

  Bazı durumlarda zekanı ön plana çıkarırken, bazı durumlarda da salağa yatmayı bileceksin.
  Mesela stajerlik yaptığım okulda bana fotokopi işini yıkmaya çalışan cadalozun birinin eline daha ilk denemede koca bir deste yanlış çekilmiş fotokopiyi verdim. Önce beceremediğimi düşündü ama sonra yavaş yavaş bilerek yanlış yaptığımı hissettirdim ve gözü korktu. Bir daha da hiç yeltenmedi aynı şeye.

  Seni kıskanan ve başkalarının yanında küçük düşürmeye çalışanlara her zaman çok yakın davranıp, bu yakınlığın verdiği samimiyetle onları komik duruma düşürecek şakalar yapacaksın.Tabii hiç bir zaman kötü niyetinin farkında olduğunu yada senin yaptıklarının da kötü niyetten kaynaklandığını hissettirmeyeceksin.

  Genelde trafikte sorun yaşıyorsan, senin dışındaki bütün sürücülerin dikkatsiz, uykusuz ve silah sahibi olduklarını düşüneceksin. Trafik işi hiç şakaya gelmiyor cidden :) Ama yol almak için sevimliliğini kullanabilirsin.

  Ve en önemlisi; hayatında gerçekten değer verdiğin insanlar dışında kimsenin seni üzecek kızdıracak kadar değerli olmadığını unutmayacaksın. Yapılan şeyler sana yada değer verdiğin insanlara çok da fazla zarar verecek şeyler değilse umursamamayı öğreneceksin.

  Bütün bu olumsuz şeyleri yapan insanların aslında mutsuz ve umutsuz insanlar olduklarını kabul edersen onları bağışlaman daha kolay olur.
  sevgiyle kal .....
   
  Son düzenleme: 6 Mayıs 2010
 18. 6 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : pinar85
 19. Tiryandafila

  Tiryandafila Çok ŞÜKÜR. Pro Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2009
  Mesajlar:
  5.323
  Beğenildi:
  581
  Ödül Puanları:
  188
  Luffe'cim, peki arkadaş bu dediklerin yaparsa, bu bahsettiği kişilerden ne farkı kalacak. Aynı şikayet ettiği insanlar gibi olup çıkar. O zaman da şikayet etmesinin anlamı yok.
  Şikayet etmek için, onlardan farklı olmak gerekmez mi?