Sperm alerjisi nedir?

Konusu 'İmmunoloji - Allerji ve Bağışıklık Hastalıkları' forumundadır ve yesilim tarafından 25 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  25 Aralık 2008
  Konu Sahibi : yesilim
 1. yesilim

  yesilim Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2006
  Mesajlar:
  9.033
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  1. Sperm alerjisi nedir?
  Spermin oluşturduğu immünolojik (bağışıklık sistemine özgü) problemlerin küçük bir bölümü sperm alerjisi olarak anılır. İçerdiği protein yapısındaki maddeler (antijenler) nedeniyle gerek sperm hücresi, gerekse içinde bulunduğu meni (seminal plazma) kadında alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu tür immünolojik olaylar sadece kadında değil, erkekte de karşımıza çıkabilir. Erkek, kendi sperm hücresine karşı immünolojik yanıt oluşturabilir. Bu nedenle konuyu daha geniş anlamıyla yani sperm hücresi ve menideki antijenik özelliklerin bir çiftte oluşturduğu etkiler açısından ele almak gerekir.

  2. Bu tür immünolojik olaylar hangi belirtilerle ortaya çıkar?

  İmmünolojik olaylar sonucunda kadında vajinal tahriş çok seyrek de olsa alerjik reaksiyonlar, ya da çiftte kısırlık sorunu ortaya çıkabilir. İmmünolojik problemler hayatın herhangi bir döneminde cinsel olarak aktif kadın ve erkekte görülebilir.

  3. İmmünolojik problemler kısırlığa yol açar mı?

  Evet, immünolojik problemler düşük oranda da olsa kısırlığa yol açabilir. Özellikle erkekte, kendi sperm antijenlerine karşı oluşan antikorların yüksek oranda pozitif olması sperm hareketlerini olumsuz yönde etkileyerek, kadın üreme sistemine geçmesini engel olabilir. Ayrıca çok yüksek oranlarda antikor varlığı, spermin yumurtayı dölleyememesine neden olabilir.

  4. Bu tür immünolojik problemleri hangi sıklıkta görüyorsunuz?

  Sperme karşı antikor varlığı toplumun yüzde 3-4’ünde görülüyor. Kısırlık problemi olan çiftlerin yaklaşık yüzde 5-10’unda ise erkek sperm hücrelerine bağlanmış antikorlar (antisperm antikorlar) bulunuyor.

  5. Spermin içinde hangi maddeler bulunuyor ve bunlardan hangileri immünolojik problemlere yol açabiliyor?

  Gerek sperm hücresi, gerekse menide protein yapısında çeşitli maddeler (antijenler) bulunuyor. Menide bulunan ve spermi kaplayan antijenler daha çok kadında immünolojik yanıt oluşturur. Sperm hücresinin içindeki antijenler ise erkeklerde önem kazanmaktadır. Erkekte özellikle cerrahi girişimler, enfeksiyonlar, travma gibi kan ile testis dokusu arasındaki engelin yıkıldığı durumlarda immünolojik problemler ortaya çıkabilir.

  6. Bu tür immünolojik problemi olan hastalara hangi tedavi yöntemlerini uyguluyorsunuz?

  Tedavi özellikle erkeğin sperm analizinde yüksek düzeyde antikor saptandığında uygulanır. Tedavilerden birisi uzun süreli kortizon tedavisidir. Diğer yöntemler ise suni döllenme ve tüp bebek gibi yardımla üreme teknikleridir. Tüp bebek yöntemi ancak, sperm tetkikinde çok yüksek oranda antikor varlığında ya da tekrarlayan suni döllenme tedavilerine yanıt alınamadığı durumlarda uygulanır. Uzun süreli kortizon tedavisinin yan etkilerinin yüksek olması nedeniyle yardımla üreme teknikleri immünolojik problemlerin çözümünde ön plana çıkmıştır.

  7. Prezarvatif kullanımı immünolojik problemlerin giderilmesinde etkisi olabilir mi?

  Prezarvatif kullanımı kadında oluşabilecek alerjik reaksiyonları önleyebilir, ancak kısırlığa yol açabilen immünolojik problemleri çözmekte yetersiz kalır. Dolayısı ile immünolojik kısırlık tedavisinde terkedilmiş bir yöntemdir.

  Alıntı
   
 2. 25 Aralık 2008
  Konu Sahibi : yesilim
 3. janet

  janet Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2007
  Mesajlar:
  2.642
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  benim tanıdıgım böyle bir sorunu olan üc cift vardı ve bebekleri yoktu birisi asılama ile bebek sahibi oldu diger iki ise malesef ayrıldılar ve onlara doktorun söyledigi bir sey vardı aslında ikinizde cocukları olur ama baska bir evlilikte gercektende öyle oldu 6 yıl cocugu olmayan kadın bosandıktan sonra tekrar evlendi ve ilk ay hamile kaldı bana cok ilginc gelmisti ama okuyunca gercektende neler varmıs yeni yeni ögreniyoruz
   
 4. 12 Eylül 2010
  Konu Sahibi : yesilim
 5. er_ca

  er_ca 6-11-2012 Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2008
  Mesajlar:
  6.225
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  bu alerjiyi kısırlık boyutunda değil de vajinal yanma kaşıntı olarak geçiren var mı?
   
 6. 12 Eylül 2010
  Konu Sahibi : yesilim
 7. er_ca

  er_ca 6-11-2012 Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2008
  Mesajlar:
  6.225
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  arkadaşlar kimsenin başından geçmedi mi?
   
 8. 22 Eylül 2010
  Konu Sahibi : yesilim
 9. alyans2

  alyans2 haTiCe Üye

  Katılım:
  22 Mart 2009
  Mesajlar:
  164
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  merhaba..sanırım bnm böle bir sorunum var ama tam olarak emin değilim..ilişkiden sonra ben de yanma kaşıntı ve hatta bartolin bezlerimde şişme oluyor..o şişlik ise bir haftaya kadar ancak kayboluyor...sizce bu bir alrji belirtisi midir.. sizin sıkıntınız da bnmki gibi..ben çok muzdaribim bu konuda..eşim korununca hiç bir sıkıntım yok ama..CADIARZU
   
 10. 14 Ocak 2011
  Konu Sahibi : yesilim
 11. Nofretete

  Nofretete GüLLü Üye

  Katılım:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  700
  Beğenildi:
  50
  Ödül Puanları:
  108
  Çok ilginç Hastalıklar var.
  Allah hastlığı cekenlere yardim etsin, şıfalar versin.