Sperm fish testi yaptıran var mı?

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve emiro76 tarafından 23 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  23 Ekim 2009
  Konu Sahibi : emiro76
 1. emiro76

  emiro76 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  153
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Merhaba arkadaşlar,içinizde micro enjeksiyondan önce spermlerdeki kromozom sayısını öğrenmek için sperm fish testi yapılan var mı?Ben 3 microdan 2 sinde hamİle kaldım ama 2sinide ilk3 ay içinde kalp durması sonucu kaybettim.2.ye genetik tarama yapıldı 69 xxx çıktı.İlk kayıptan sonra benim kanda genetik sonucum 46xx,eşim 46xy+qh çıkmıştı,bebeğe bakılmamıştı.2.bebek 69 olunca sperm fish testi yaptırmamız istendi.25gün önce kürtaj oldum .Bu işlem micro sırasında yapılmalı değilmi bana bi dahaki yaptıracağım microdan 3-4 ay önce gel dediler.
   
 2. 23 Ekim 2009
  Konu Sahibi : emiro76
 3. emiro76

  emiro76 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  153
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum.Gerçekten kafam çok karışık.
   
 4. 23 Ekim 2009
  Konu Sahibi : emiro76
 5. surayn

  surayn Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  301
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  ya spermin fsh ınadamı bakılıyomuş allhım ya daha neler duyucaz bende mikro oldum bebğimin kalbi hiç atmadı aldırdık şimdi bunu duyunca korkmaya başladım bizimde genetik testimiz temiz çıkmıştı inşallh yoktur öyle bişey tıp ilerledikçe hastalıklarda çoğalıyo:bbo:
   
 6. 23 Ekim 2009
  Konu Sahibi : emiro76
 7. mlkpinar

  mlkpinar gel kavuşalım artık.... Üye

  Katılım:
  1 Aralık 2008
  Mesajlar:
  250
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  mrb canım,sperm fish testinde spermleri boyadıkları için aynı spermleri tekrar kullanamıyorlar.o nedenle micro denemenden önce yaptırman gerekiyor bu testi.spermlerin kromozomlarına bakılıyor.
  sevgiler...
   
 8. 24 Ekim 2009
  Konu Sahibi : emiro76
 9. emiro76

  emiro76 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  153
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Verdiğin cevap için teşekkür ederim.Sanırım bu test ile 23 kromozomlu olan var mı diye bakılacak.
   
 10. 24 Ekim 2009
  Konu Sahibi : emiro76
 11. emiro76

  emiro76 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  153
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  İnşallah canım sizde böyle bi sorun yoktur.Bizdeki 1000 de 1 görülen bi şeymiş.O da bize isabet etti.Allahtan hiç bi zaman ümit kesilmez hepimiz için herşeyin hayırlısı olsun.
   
 12. 24 Ekim 2009
  Konu Sahibi : emiro76
 13. morgenrot

  morgenrot Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2009
  Mesajlar:
  551
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  88
  Floresans insitu hibridizasyon (FISH) yöntemi ile sperm analizinin; implantasyon öncesi genetik translokasyonların tanınmasındaki öngörü değerinin tesbiti

  Tomas Escudoro, Iman Abdelhadi, Mircia Sandalinas, Santiago Munne
  The Institute for Reproductive Medicine and Science, Saint Barnabas Medical Center, West Orange, New Jersey Fertility
  and Sterility Vol:19 suppl 3 June 2003
  Translokasyon taşıyıcılığı yenidoğan populasyonunda % 0.2 oranında gö-rülürken, infertil çiftlerde % 0.6, ağır infertil erkeklerde % 2-3.2, sık dü-şük yapan çiftlerde ise % 9.2’lere kadar çıkmaktadır. Translokasyon taşıyıcıları yüksek oranda infertilite, tekrarlayan spontan abortuslar veya kromozom anomalili gebelik riski taşırlar. Çalışmalar kromozomları dengesiz embriyoların blastokist aşa-masına kadar normal embriyo şek-linde geliştiğini göstermektedir. Bu nedenle normal gibi gözüken, kromozomları dengelenmemiş translo-kasyonlu embriyonun implante edil-mesi ile spontan abortuslar veya et-kilenmiş doğumlar ortaya çıkmaktadır.

  İmplantasyon öncesi genetik tanı (PGD) yapılması translokasyon taşı-yıcısı ailelere, prenatal tanı ve bunun sonucunda dengesiz kromozomlu fetüsün abortusu gibi invaziv yöntemlerin alternatifi olarak sunulabilir. PGD (implantasyon öncesi genetik tanı) ile normal veya translokasyonlu dengelenmiş embriyonun transferi gerçekleştirilebilir ve bunun sonucunda da gebelik oranı arttırılabilir, spontan düşükler ve dengesiz kromozomlu doğumlar önlenebilir.

  PGD ve IVF`nin birlikte uygulanması böylesine etkili olmasına rağ-men oldukça pahalı ve tıbbi olarak zor yöntemlerdir. Bu çalışmada sperm kromozom anomalilerini FISH yöntemi ile saptayarak, bu spermlerle oluşan embriyo anomalileri arasındaki korelasyonun bulunması planlandı.

  Çalışmaya eşleri normal 11 adet reziprokal translokasyonlu erkek taşıyıcı çift alındı. Önce taşıyıcıların kanı, ardından spermleri ve daha sonrada blastokist biopsisi ve FISH analizleri yapıldı.

  11 hastadan alınan 11184 sperm değerlendirildi. Normal veya dengelenmiş translokasyonlu sperm oranı % 18.6-45.9 (ortalama % 30.3) idi.

  PGD için alınan 99 embriyodan 96`sı nükleus oluşturmuştu ve bunların 93`ünde translokasyon saptandı. 22`si normal veya dengelenmiş translokasyonlu, 42`si dengelenmemiş translokasyonlu idi. 29 embriyo ise aneuploidi, mozaisizm, poliploidi veya haploidiye bağlı olarak anormal yapıda idi.

  Anormal sperm ile anormal embriyo gelişimi arasındaki istatistiksel olarak yüksek oranda korelasyon saptandı (p-0.006). Anormal sperm oranındaki %1 artış, anormal embriyo oranını % 1,5 arttırdığı gözlendi.

  11 olgunun 9’unda embriyo implantasyonu yapıldı. Bu işlemlerde 16 embriyo kullanıldı. 4 gebelik meydana geldi, 1’sinde doğum gerçekleşti diğer 3`ü halen sürmekte. Süren gebeliklerden 1’incisi ikiz gebelik; fetüslerden biri erkek ve normal diğeri ise kız ve translokasyon taşıyıcısı. Süren 2. gebelikteki fetüs kız dengelenmiş herediter translokasyon taşıyıcısı. Süren 3. gebelik, normal sürmesine rağmen karyotip halen tesbit edilmedi. Doğan 1 bebeğin annesine, birisi translokasyon taşıyıcı baba spermi ile diğeride donör spermi ile döllenmiş 2 embiryo transfer edildi. Çocuk kromozom olarak normal, fakat aile genetik baba araştır-masını istemedi. Sonuçta % 60`ın üzerinde anormal embriyosu veya % 63`ün üzerinde anormal spermi olan olgularda gebelik oluşmadı.

  Merkezimizde uygulanan IVF lerde 3 adet normal morfolojili ve gelişimli embriyo elde edildiği durumlarda tek uygulamadaki gebelik başarı oranı % 60 ulaşmaktadır. Translokasyonlu olgularda da yeterli sayıda kromozomu dengelenmiş embriyo elde edilebilirse; sonuç yine normaller kadar başarılı olmaktadır.

  Translokasyonlu kromozomların, mayoz bölünme sırasındaki davranışları; parçanın kırılma noktası ve değişimin yapıldığı kromozom özellikleriyle bağlantılı olmaktadır. Translokasyon iki büyük metasentrik kromozomda ve kırılıp değişim noktası sentromere yakın yerde ol-muş ise translokasyon sonucunda dengelenmiş gamet meydana getir-me oranı daha yüksek olmaktadır. Buna karşın daha küçük ve akrorosentrik kromozomda ve kırılma noktası da telomerik bölgeye komşu ise dengelenmemiş gamet oluşturma ihtimali daha fazladır.

  Hastanın karyotipi; gamette veya fe-tüsdeki translokasyonun tipinin (den-gelenmiş veya dengelenmemiş), be-lirlenmesindeki en önemli prediktör olmasına rağmen mevcut gebeliğin normal olma oranını verememektedir.

  Yine PGD ile yapılan önceki çalış-malarda örnek canlı veya düşük fe-tüsden alınmaktadır. Fetüsü oluştu-ran translokasyon tipi gametlerde oluşan ve yaşam ile en bağdaşan translokasyon tipi ile olmaktadır ve geneli yansıtmamaktadır. Bu nedenle spermlerin FİSH yöntemi ile ana-lizi; gametin kromozom anomalisi ile fetüsün kromozom yapısı hakkın-da en doğru öngörüyü sağlayabilir.

  Sonuçta bu çalışmada 1 olgu dışında tüm gebelikler; dengelenmemiş translokasyonlu sperm oranı % 65’in altındaki olgularda meydana geldi. Serideki olgu sayısı az olmasına rağ-men sonuçlar literatür ile uyumlu-dur. Kromozom translokasyon taşı-yıcı hastalar; % 65’in altında dengelenmemiş kromozomlu sperme sa-hiplerse ve yeterli miktarda iyi morfolojili embiryo oluşturulabiliyorsa PGD ve IVF ile başarılı sonuç alma şansları yüksektir. Tersi olan durumda da donör spermi planlanması ya-rarlı olacaktır.

  Doç. Dr. Yusuf Ziya Ateşçi
   
 14. 24 Ekim 2009
  Konu Sahibi : emiro76
 15. emiro76

  emiro76 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  153
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Sevgili pgt06, cevabın için teşekkür ederim.ılk kayıptan sonra(1 embriyo oluşmuş ve transfer edilmişti) 2. denemede pgd yapılmasını istemiştik doktorum az embriyo olduğu için yapılmayacağını çünkü embriyodan alınan tek hücrenin sağlıklı olamayabileceğini geriye kalan hücrelerin belki sağlıklı olabileceğini söyledi.Gerçi 2. denemede 2, 3.denemede 3 embriyo oluştu ve hepsi pgd ye bakılmadan transfer edildi.O zaman kromozomlarda sorun olduğunu bilmiyoduk şimdi pgd yaptırmak zorundayız 1 embriyo oluşsa bile.
   
 16. 24 Ekim 2009
  Konu Sahibi : emiro76
 17. morgenrot

  morgenrot Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2009
  Mesajlar:
  551
  Beğenildi:
  20
  Ödül Puanları:
  88
  canım biz de pgt yaptıracağız.. bizde de eşimde translokasyon denilen genetik bir sorun var.. çok çükür ki biz daha önce tüp bebeğe hiç başlamadan öğrendik taşıyıcı olduğumuzu..
  canım şimdi senden sonra ben de sperm fishe baktım biraz daha.. fish bir teknik bizim gibi translokasyonlularda uygulanıyor aslında.. bu teknikte embriyodan alınan tek hücreye hangi hastalık taşıyıcılığı varsa onun probunu döküyorlar ve floresan gibi mikroskopta bakıp onun sağlıklı mı hasta mı olduğunu anlıyorlar..
  spermlere uygulanan fish tekniğinde ise verilen sperm örneğinde 1000 sperm içinde % kaçı sağlıklı ona bakıyorlar.. yukarıda da dediği gibi bu sağlıklı oran %65 ten fazla ise pgt de başarı oranının yüksek olduğunu aksi takdirde pgtnin de pek işe yaramadığını ve sperm donasyonu (başka bir kişinin sperminin verilmesini) öneriyorlarmış
  canım biz kanda baktırarak öğrenmiştik taşıyıcı olduğumuzu, bu spermde de baktırmaya karar verdik.. zira oranı bilmek ileriye dönük şansımız hakkında da bilgi verir..
  siz yaptırmak için fiyat sordunuz mu? ne kadara yapılıyorsa tüp bebekten önce onu da aradan çıkarmalı en iyisi
  sevgiler
   
 18. 24 Ekim 2009
  Konu Sahibi : emiro76
 19. surayn

  surayn Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  301
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  allh yardımcınız olsun inşallh onunda tedavisi yakında çıkar rabbim sabır versin. HASTALIĞI YARATAN ALLAH ŞıFASINIDA YARATMIŞTIR;EY ALLAHIN KULLARI,TEDAVı OLUNUZ.(hadis-i şerif)