Sperm sayısı düşük ve hareketi yavaş

Konusu 'Tüp Bebek Yöntemi ile Çocuk Sahibi Olmak.' forumundadır ve cileklPASTa tarafından 6 Mart 2010 başlatılmıştır.

6 Mart 2010
    Konu Sahibi : cileklPASTa
  1. cileklPASTa

cileklPASTa Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba hocam;
    eşimin sonuçlarını gönderiyorum,bize sperm sayısı düşük ve hareketi yavaş dediler,ilaç verdiler 3 ay kullanım sonunda olmazsa aşılama ve tüp bebek dediler,yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok tşk ederim...

sperm konsantrasyon:14 milyon

motilite total:%57

motilite+4:%14

motilite+3:%36

motilite+2:%7

yuvarlak hücre:1 milyon

PHSS:7 milyon
    ..............................
    morfoloji:%1
    ...............................
    pin head:3

küçük:14

amorf:1

elonge:5

yuvarlak baş:10

piriform:7

vaküol:1

küçük akr:15

akrozomsuz:7
    ..........................
    bend:2
    ...........................
    coiled:3

dag defekti:2
    ..............................
    mixed anomali:29

diğer değerleri (0) yani olmadığı için yazmadım çıkan sonuçlar böyle cevap bekliyorum lütfen yardımcı olurmusunuz?değerler nedir?ne yapmamız gerekiyor?tşk ediyorum....

2. 6 Mart 2010
  3. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar sperm sayısı ve hareketi aşılama yapmak için uygun olabilir fakat morfoloji denen şekil bozuklugu eşinde %1 ve bu cok iyi bir sonuc degil yalnızca bu sebebten dolayı mikroenjeksiyon önerilebilir benim size tavsiyem sperm tahlilini bu konuda uzmanlaşmış bir yerde tekrar yaptırıp bana gondermeniz gecmiş olsun sevgiler

4. 12 Mart 2010
  5. leylmelek

leylmelek allahım herkeze yaşatsın Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    merhaba doktor bey.biz 1,5 sendir bebek için uğraşıyoruz.eşimin test sonucunuda yorumlarsanız sevinirim.birde morfoloji için ne yapabiliriz.eşimde tek taraflı 1.aşam varikosel var eşim iki doktorla görüştü onlar ameliyata gerek yok dedi ama acaba ameliyat olsa morfoloji düzelirmi.şimdiden teşekkürlerler
    BAZAL DEĞERLENDıRME

ABSTıNANS SÜRESı:4
    LıKEFAKSıYON:20
    VıSKOZıTE:NORMAL
    VOLUM(ML):4
    SPERM SAYISI(milyon/ml):48
    TOP.SPERM SAYISI(milyon):192
    TOTAL MOTıLıTE(&#37:KK66::65
    ıLERı HAREKETLı(+4,%):19
    YAV.ıLERı HAREKETLı(+3,%):33
    YERıNDE HAREKETLı(+2,%):13
    HAREKETSıZ(%):35
    NORMAL MORFOLOJı(%):3
    AGLUTıNASYON:YOK
    LÖKOSıT(milyon/ml):<1
    YUVARLAK HÜCRE(milyon/ml):<5
    TPMSS(milyon):99

TANI:TERATOZOOSPERMı

HAZIRLIK SONRASI

HAZIRLIK ıŞLEMı:SWıM-UP
    VOLÜM(ml):1
    SPERM SAYISI(milyon/ml):23
    TOP.SPERM SAYISI(milyon):23
    TOTAL MOTıLıTE(%):100
    ıLERı HAREKETLı(+4,%):80
    YAVAŞ ıLERı HAREKETLı(+3,%):20
    TPMSS(milyon):23

6. 13 Mart 2010
  7. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar leylmelek
    varikosel etkileseydi yanlız morfolojiyi degil hareket ve sayıyı da etkilemesi lazımdı sizin durumunuzda oyle birsey gozukmuyor bence siz sperm tahlili konusunda uzman biryerde tekrar sperm tahlili yaptırın tek sonucla degerlendirmek pek dogru olmaz kolay gelsin

8. 14 Mart 2010
  9. nurceren

nurceren Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    30
    Ödül Puanları:
    113
    merhaba doktor bey. biz yaklaşık iki yıldır istememize rağmen çocuk sahibi olamadık. bana yapılan testlerde bir problem yoktu. eşimin sperm testinde olumsuzluklar vardı. sperm sayısı 21 milyon hareketlilik &#37;47 ama hızlı ileri hareketlilik 0 yavaş ileri hareketlilik %33 yerinde hareketlilik %14 morfoloji %1 çıktı. bu sebeple çocuk sahibi olamıyoruz. tesleri aralıklı olarak üç kez yaptırdık hemen hemen aynı sonuçlar çıktı. çalıştığımız yerden dolayı tedavi için yaz tatilini beklemek zorundayız. daha önce gittiğimiz doktor aşılama da şansımızın yüksek olduğunu söylemişti. buna çok inanmak istiyorum ama bu sayı aşılamada çok düşük bir şansımız var sanırım araştırmalarım ve burdaki yorumlardan bunu çıkardım. sizce aşılamada şansımız ne kadar yoksa direk tüp bebek tedavisine mi başlamalıyız. eşim de bende çok yıprandık artık bir an evvel çocuk sahibi olmak itiyoruz. aşılama bizim için zaman kaybı mı olur. lütfen bir yol gösterin. şimdiden teşekkür ederim.

10. 15 Mart 2010
  11. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar oncelikle kolay gelsin tabiki bu tür süreçler biraz sabır gerektiriyor eşinizin sperm sonucu iyi desem iyi değil kötü desem kötü degil misali!! hiç yıkanma sonrası spermsayısını gösteren bir sonucunuz varmı? eger buradaki sayı 10 milyonun üzeri ileri hızlı sperm oluyorsa aşılama yapmaya değer olabilir
    yeni yönetmelikle artık tüp bebekte de basarı sansları artık 35 yasın altına tek ustune cift embryo tranferi olacagı için gebelik sansları eskisi gibi olmayacak onun için yapacagınız işleri iyice araştırın belirli yerler size üst standartları sunabilir kolay gelsin

12. 15 Mart 2010
  13. leylmelek

leylmelek allahım herkeze yaşatsın Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    öncelikle cevabınız için çok teşekkürler.biz ikinci bir test daha yaptırdık ondada sadece morfoloji düşük çıktı%2.diğer değerler önceki testle hemen hemen aynı çok az bir düşme var sayıda.morfoloji için birşey söylememişsiniz.sanırım morfoloji için yapılacak birşey yok.birde eşimin doktoru bu değerler gebelik için iyi demiş endişe etmenize gerek yok demiş.sizin fikriniz nedir.

14. 16 Mart 2010
  15. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    tekrar merhaba ikinci teste gördüğümüz gibi morfoloji %2 ye çıkmış bence hikayeniz burada ön plana cıkacak artık belli bir sürede belli girişimler yapılmasına ragmen gebelik olusmuyorsa bir ileri düzeye vakit kaybetmeden geçmenizi öneririm kolay gelsin

16. 29 Mart 2010
  17. tiryak

tiryak Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    merhabalar hocam
    iki yıldır istememize rağmen bi kere hamile kaldım haziran ayında 5,5 haftalıkken düşük yaptım.
    benim tahlillerim normal eşimin sperm sayısı 1 ml de 8 milyondu. geçtiğimz ay aşılama denedik ama malesef tutmadı. şimdi eşimin aşılma için verdiği spermin sonuçlarını yazıcam değerlendirirseniz sevinirim.
    BEKLENEN
    ABSTİNANS SÜRESİ : 3 gün 2 -7gün
    HACİM : 3 ml 2 -7 ml
    pH : 7.2 - 8
    LİKEFAKSİYON : <30 dakika <30dakika
    VİZKOZİTE : Normal Normal
    SAYI : 32 000 000/ml >20 milyon/ml

HAREKETLİLİK : % 60 hızlı ileri hareket a) % 25 a > %25
    yavaş ileri hareket b) % 26 total motil >%50
    yerinde hareketli c) % 9
    hareketsiz d) % 40
    NORMAL ORANI : % >14 (Kruger)
    AGLÜTİNASYON : Negatif negatif
    YUVARLAK HÜCRE: < 1 milyon

YIKAMA SONRASI:

HACİM : 1ml
    SAYI : 21 000 000/ml
    HAREKETLİLİK : % 77

Morfoloji Kruger Strict Kriterine göre değerlendirilmiştir.

18. 29 Mart 2010
  19. Bahceci

Bahceci Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    merhabalar yukardaki sperm tahlili aşılama için uygun gözüküyor yanlız morfolojinin yüzdesini göremedim sevgiler