sperm sayısını bakın neler düşürüyor

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve Kayra tarafından 9 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  9 Şubat 2008
  Konu Sahibi : Kayra
 1. Kayra

  Kayra Popüler Üye Üye

  Katılım:
  26 Ocak 2008
  Mesajlar:
  4.106
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  108
  Çocuk sahibi olacaklar dikkat

  ABD’de yapılan bir araştırmada sıcak duş ya da küvet ve jakuzilerde yapılan uzun banyoların sperm sayısını ciddi oranda düşürerek erkeklerde kısırlık riski yaratabileceği belirlendi.

  ABD’nin San Fransisco kentindeki Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırmada bilimadamları kısırlık tedavisi gören 11 erkeğe sıcak banyo yapmayı bırakmalarını tavsiye etti.

  Bundan altı ay sonra, bu kişilerden beşinin sperm sayılarında yüzde 491 oranında artış görüldü. Çocuk sahibi olmak için kritik önemdeki unsurlardan bir diğeri olan sperm hareketlilikleri de yüzde 12 ila 34 oranında arttı.


  Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere tavsiyelerimiz var. Uzman doktorlar merak ettiğiniz soruları cevapladı.


  Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin korkulu rüyası kısırlık, toplumumuzda her 6 -7 evlilikten birinde görülüyor. Türkiye’de her yıl 600 bin civarında evlilik gerçekleşiyor ve yılda yaklaşık 90 bin çift kısırlık sorunuyla karşılaşıyor…

  Kısırlık oluşumunda; sigara ve alkol kullanımı, yanlış beslenme alışkanlıkları sonucu görülen aşırı şişmanlık gibi pek çok sosyal neden büyük rol oynuyor…

  Memorial Hastanesi Tüp Bebek, Androloji ve Genetik Merkezi’nden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Semih Özkan, her yıl on binlerce çiftin karşı karşıya kaldığı kısırlık probleminin erkeklerde oluşma nedenleri hakkında şu bilgileri verdi:

  Kısırlık nedir?

  Çiftlerin çocuk sahibi olma arzularına ve düzenli cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen, bir yıl içerisinde gebelik elde edilememesine infertilite (kısırlık) adı verilmektedir.
  Korunmayan çiftlerin yüzde85`inde bir yıl içerisinde gebelik oluşması beklenir. İnfertilite yüzde 50- 60 oranında erkeğe ait nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

  Testiste gerçekleşen sperm üretim işlevi, çevresel koşulara oldukça duyarlıdır. Uygun olmayan her koşuldan olumsuz olarak etkilenebilir…

  Fast food’a dikkat!
  Yüksek kolesterol, spermin zar yapısını bozduğu için döllenme yeteneğini azaltır ve kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle özellikle “Fast Food” denilen aşırı yağlı, kolesterolü artırıcı gıdalardan uzak durmak gerekir.

  Sigara alkol gibi maddeler sperm kalitesini düşürür
  Çeşitli bilimsel çalışmalarla sigaranın kesin zararlı etkileri ispat edilmiştir ve özellikle sorunu olan hastaların kesinlikle sigarayı bırakmaları önerilir. Ayrıca sigara içilen ortamlarda bulunmaları da pasif içici olmalarını ve ortamın havasını solumaları yoluyla havada bulunan zehirli maddeleri solunum yoluyla alıp sperm üretimini olumsuz etkilemesini sağlar.

  Yapılan araştırmalar, haftada 60 ml. üzeri alkol kullanımının sperm üretimini olumsuz yönde etkilediği göstermiştir. Ayrıca steroid, antidepresan, sulfomidli bazı abtibiyotikler, kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da sperm kalitesi, hareketliliği ve üretimi için zararlı olabilmektedir.

  Bazı durumlarda erkeğin çalışma ortamı da kısırlık nedenidir
  İşi gereği zirai ilaçlarla yakın temas halinde bulunan kişilerde de kısırlık oranı yüksektir. Bu kişilerin önlem olarak çalışırken, bir maske ile ağızlarını kapatmaları, ilaçları solunum yoluyla alınarak zararlı olmalarını engellemektedir. Bu grup genellikle çitçilerden oluşmaktadır.

  Kişilerin yine işi ya da rahatsızlığı nedeniyle fazlaca radyasyona maruz kalmaları, demir döküm fırınları ya da gıda fırını işçileri gibi aşırı sıcak ortamlarda çalışmaları da kısırlık nedeni olabilir.

  Aşırı sıcak kısırlık nedeni…
  Aşırı sıcak her zaman sperm üretimini olumsuz etkiler. Kısırlık sorunu ile karşı karşıya olan erkeklere kesinlikle, sıcak su banyoları ya da saunaları tavsiye etmeyiz. Ayrıca dar iç çamaşırları da aşırı sıcak oluşturduğu için testis damarlarının genişlemesi sonucu sperm kalitesini azaltabilir.

  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

  Erkek genital organlarında zarara yol açan bazı enfeksiyonlar sperm ilerlemesini (kanalları tıkayarak veya sperm hareketliliğini azaltarak) olumsuz yönde etkilediği için kısırlığa neden olabilir.
   
 2. 9 Şubat 2008
  Konu Sahibi : Kayra
 3. Bonadea

  Bonadea Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2007
  Mesajlar:
  765
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  86
  Paylaşım için tşkler. Buna ben bir de uzun süreli elektrikli battaniye kullanımını ekleyebilirim. (Daha doğrusu elektrikli "çarşaf" demek lazım ya buna neden battaniye denildiğini hiç anlamamışımdır :)
   
 4. 9 Şubat 2008
  Konu Sahibi : Kayra
 5. WaterLilly

  WaterLilly Rüya'm benim Üye

  Katılım:
  17 Ocak 2007
  Mesajlar:
  490
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Ben de bazı eklemeler yapayım, sperm
  1- Günde 4 saatten fazla cep telefonu kullanmak ve cep rtelefonunu cinsel organlara yakın tutmak,
  2- Uzun süre radyasyona maruz kalmak,
  3- böbrek taşı kırdırmak (bu işlem sırasında hareketli röntgen görüntüsü veren skopi cihazı kullanılmaktadır ve yüksek oranda radyasyon vermektedir.)
  4- alkolden bahsetmişsiniz ama özellikle bira içerisindeki mayadan dolayı sperm sayısı ve hareketliliği üzerinde çok olumsuz etkilere sahip