Spinalmi epidural sezeryanmı fark ne?

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve ankara36 tarafından 25 Ocak 2010 başlatılmıştır.

25 Ocak 2010
    Konu Sahibi : ankara36
  1. ankara36

ankara36 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    kızlar kısmetse martın ilk haftası doğum yapıcam sezeryanla bu benim ikinci hamileliğim ilkinde genel anestezi ile sezeryan oldum ama bu sefer istemiyorum genel anestezi çok ağır oluyor uyanırken ağrı çok aoluyor kendine gelmeside uzun sürüyor hem doğum anınıda görmek istiyorum ama şimdi epiduralle spinali anlamadım tam olarak hangisi iyi ve farkları ne ikisinded belden iğne yapıp aşağı kısmı uyuşturmuyolarmı yada hangisinde bunu yapıyorlar hansizi daha rahat bilgi verin nolur kararsız kaldım

2. 25 Ocak 2010
    Konu Sahibi : ankara36
  3. Esrs

Esrs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Spinal sezaryan da bir kere iğne vuruluyor ve çok kısa sürede uyuşuyosun etkiside 3-4 saatte geçiyo ama bunu yapan anestezi doktoru çok önemli çok ince noktadan iğne yapılması gerekiyor ve de hastanın doğumdan sonrada çok fazla hareket etmemesi yoksa şiddetli baş ağrısı yapıyo ağrının azalması içinde çok fazla su tüketmen gerekiyor ama yinede kişiden kişiye değişir . Epidural sezeryanda ise sırtına bir katater takılıyo ve ordan ilaç veriliyor ara ara 40-45 dakikada uyuşuyosun yani spinal gibi hemen uyuşmuyosun yan etkisi olduğunu hiç duymadım ve sırta takılan katater sebebiyle doğum sonrasındada ağrıkesici olarak ilaç vermeye devam edilebiliyor.