Srebrenitsa katliamını unutmadık

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve kibela24 tarafından 11 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  11 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : kibela24
 1. kibela24

  kibela24 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.278
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Boşnak soykırımının 14. utanç yılı

  Srebrenitsa 'da 8 bin Müslümanın dünyanın gözü önünde Sırplarca soykırıma uğramanın 13. yıldönümü. Avrupa'da yaşanan en büyük soykırımın failleri hala yakalanamadı.  Bosnalı Müslümanlar, bugün, Sırp güçlerinin 1995 yılında Srebrenica kasabası ve çevresinde katlettikleri 8 bine yakın kişiyi anıyor. Srebreniça'da, 11 Temmuz 1995'teki katliamın dönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenine binlerce kişi katılıyor.

  Mültecileri korumakla görevli "barış gücüne" bağlı Hollanda askerlerinin, BM'nin "güvenli bölge" ilan ettiği kasabayı Sırp güçlerine teslim etmesi sonucunda, Srebrenica kasabası, Avrupa’nın, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana gördüğü en büyük soykırıma sahne olmuştu.

  Bölgede yaşananlar, BM 'ye bağlı Uluslararası Adalet Divanı ve Savaş Suçları Mahkemesi tarafından 'soykırım ' olarak nitelendirilirken, katliamın arkasınaki iki isim olan Sırpların eski liderleri RadoVan Karadziç ve eski komutanı Ratko Mladiç ise hala yakalanabilmiş değil.


  Bugün Srebrenitsa yakınlarında düzenlenen bir törenle, katliamda yaşamlarını yitirenlerden kimlikleri tespit edilenler yeniden toprağa verilecek. Katliamın üzerinden 13 yıl geçse de, hemen her yıl ortaya çıkan toplu mezarlardan çıkan cesetlerin kimlikleri tespit edilenler yeniden toprağa verilirken, katledilen binlerce kiş ise DNS testleri sürdüğü için gömülemiyor.

  (Haber 7)


  Ölenlere Allah 'tan rahmet dılıyorum..
   
 2. 11 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : kibela24
 3. meran07

  meran07 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  4.147
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Asla unutmadıkk asla...
  SREBRENİTSA KATLİAMINI LANETLİYORUZZ!!!!!!!!!!!

  MAVİ KELEBEĞİN İZİNDE

  Yakın tarihimizin en karanlık sayfalarından birini teşkil eden Bosna Savaşı (1992-1995) esnasında Uluslar arası Kızılhaç Örgütü verilerine göre Bosna Hersek’te 312.000 kişi hayatını kaybetti. Bu kayıpların 200.000 kadarı Boşnak halkına ait olup bu halk dünyanın gözü önünde sistematik bir soykırıma tabi tutulmuştu.

  Bölgede her geçen gün yeni toplu mezarlar açığa çıkıyor. Bu güne kadar 370’in üzerinde toplu mezar bulundu. 28.000 kayıp insandan 25.000’inin Bosnalı Müslüman olduğu söyleniyor. Elde edilen bulgulara dayanılarak soykırıma uğrayanların sayısının 20.000’e kadar çıkabileceği tahmin ediliyor.


  Neden Mavi Kelebek?

  Bosna ve Kosova’daki katliamlarda öldürülen sivillerin gömüldüğü toplu mezarların yeri bilinmiyordu, ki pek çoğunun halen de bilinmiyor.

  Söylenenlere göre toplu mezarların saklanmasında gösterilen itina pek az şeyde gösterilmiş. Mezarlar hem derin kazılmış hem de üstü kapatıldıktan sonra çevrenin doğal bitki örtüsüne uygun olarak yeşillendirilmiş.


  Bugüne değin bu işlerle (toplu mezar bulma) ilgilenen insanların kullandıkları yöntemler (uydu resimleri vb) bu yüzden pek işe yaramamış.Derken, mevcut coğrafyanın belli bazı bölgelerinde kelebek nüfusunda ciddi bazı artışlar gözlemlenmiş.Bu bölgeleri inceleyen uzmanlar bu bölgelerdeki bitki örtüsünde de tuhaf bir zenginleşme keşfetmişler.Bunun nasıl olduğunu anlamak için araştırma yaparlarken bu yerlerin altındaki cesetlere ulaşmışlar, araştırma derinleşmiş, ve toplu mezarlara ulaşmışlar.
   
 4. 11 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : kibela24
 5. Ferza

  Ferza Mevsimlerden Firar! Pro Üye

  Katılım:
  24 Mart 2007
  Mesajlar:
  978
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  Nasıl unutabiliriz ki?
  Oluk oluk dökülen kanları...
  Kırılası ellerin yaptıklarını, dökülen gözyaşlarını...

  Birileri, bir yerlerde; azınlık halindeki müslümanları görmeyedursun; hemen kabarıveriyor hayvanlıkları....
  Başlıyorlar katliama, öldürmeye, kesmeye, tecavüz etmeye...
  İnsanlığı unutanlar; tahammül edemiyorlar işte, insanca yaşayanlara...

  Bilmiyorlar ki, her gecenin bir sabahı, her yapılanın bir hesabı vardır...
  Bilmiyorlar ki, yaptıkları fitil fitil burunlarından gelecek...
  Bilmiyorlar ki, mazlumun ahı, er geç çıkacak...
  Bilmiyorlar ki... ​
   
 6. 11 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : kibela24
 7. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  Bosna adını duyduğum ve hatırladığım zaman dehşete kapılırım tüylerim diken diken olur....

  Bosna ile ilgili en kanımı donduran olaylardan biri de hafta sonları avrupalı zenginlerin insan avına çıkmalarıdır.....  ***********************************************


  1991'de Aliya ızzetbegoviç, Bosna-Hersek cumhurbaşkanı seçiliyor. Fakat Sırplar kabul etmiyorlar. Nisan 1992'de bir gece Saraybosna'yı her taraftan kuşatıyorlar.

  Biz, Sırpların daha sonra eski Sovyet cumhuriyetlerinden ve bazı Avrupa ülkelerinden gelmiş insan avcılarının mevzilenip caddeden gelip geçenleri avlamaya çalıştıkları, işte o kuşatmanın yapıldığı tepelerden, Trebeviç Tepesi'ndeyiz... Oradan rahatlıkla şehrin bu caddesinden geçenleri görüyoruz. Ama insan avcıları, dürbünlü tüfekle bakıp hangi düğmesinden vuracaklarına dair aralarında iddialı bahisler yaptıktan sonra ateş ediyorlar.


  Aslında ilk gece işi bitirip zaferlerinin kutlamasını yapmayı planlamışlar. Ama sinsi planı sezen Bosnalı bir grup mücahit, 15 bin Sırp askerini ordugâhta basıp silahlarını alıyor ve kışlaya hâkim oluyorlar. Ele geçirdikleri cephanelikle silahlanıp 15 bin Sırp askerini rehin olarak elde tuttukları ve öldürmekle tehdit ettikleri için Sırplar planlarını tahakkuk ettiremiyor; Saraybosna'yı teslim alamıyorlar.

  [​IMG]

  Ama o sırada ızzetbegoviç, Bosna dışında... Duyunca hemen ıtalya'dan geri geliyor. Ama havaalanını işgal eden Sırplar, onu yakalayıp gözlerini bağlıyorlar. Yanında bulunan kızıyla beraber ikisini gizli bir yere kapatıyorlar. Yanında sadece bir telefon var. Bir Boşnak kadın yanlışlıkla bu telefonu arıyor. ızzetbegoviç, kadına, "Devlet televizyonunu ara... Orada Senat Hacı Feyzullahoviç var. Ona, Cumhurbaşkanı Aliya ızzetbegoviç'i Sırpların kaçırıp bilinmedik bir yere hapsettiklerini söyle. Hemen canlı yayında bunu dünyaya duyursunlar." diyor. "Ben ızzetbegoviç'im" dese belki kadın inanmayacak, işte böylece televizyon haberdar oluyor. Oradan mücahitlere haber veriliyor ve dünyaya duyuruluyor. 15 dakika içinde meselenin canlı yayında öğrenilmesine Sırplar bir türlü akıl erdiremiyor ve şaşırıp kalıyorlar. "Vatanseverler Cephesi" kurucularından ve Bosna-Hersek askerî polisin komutanı Kerim Luçareviç'in mücahit timi işgalci Sırp generali Kukanyaç'ı kaçırıyor ve A.ızzetbegoviç ile elde tutulan Sırp askerler ve generali takas ediyorlar.

  1992 Nisan'ından 1995'in sonuna kadar süren bu savaşta 250 bin Boşnak şehit ediliyor.

  Sırplara başta eski Sovyetlerden bazıları ve maalesef Avrupa'nın pek çok devleti destek veriyor. Fransa Cumhurbaşkanı Mitterrand'ın o zamanki Meclis konuşmaları şimdi açıklandı, diyor ki: "Ben Avrupa içinde Müslüman bir devletin varlığını hazmedemem!.." Böyle düşünenler az değil. Onun için bu çağda Avrupa'nın ortasında bir millet katliamla yok edilmek için gaddarca ve vahşiyane saldırıya uğruyor ve dünya vicdansızca seyrediyor.

  [​IMG]
  En son silahlarla saldıranlara karşı aç susuz Boşnaklar su borularından yaptıkları bir-iki atımdan sonra şişen silahlarla karşı koymaya çalışıyorlar. Bir sene sonra düzenli ordu kurabiliyorlar. Tek geçiş noktası havaalanı. Birleşmiş Milletler kontrolündeki bu bölgeye gelebilmek için havaalanı yolunda 800 kişi şehit oluyor.

  Nihayet şimdiki başbakan Necat Brankoviç'in projesiyle bin evin altından 800 metrelik bir tünel kazmaya başlıyorlar. Bir metre eninde, bir metre 60 santim boyunda olan bu tünel dört ayda bitiyor. Bütün irtibat, iki buçuk sene buradan sağlanıyor. Gaz ve elektrik bile...

  ılk gelen eğitim gönüllülerimiz de Bosna'ya bu tünelden giriş yapıyorlar. Sırtlarında kitap ve diğer yüklerle üç gün aç kalıyor ve sonra baygınlık geçiriyorlar.
  Bu çağda insan avının yapıldığı Trebeviç Tepesi'nden yavaş yavaş şehre doğru iniyoruz... Sokaklarda, yollarda duvarlarda hâlâ kurşun ve top mermisi izleri var. Bazı duvarlarda o mahalleden şehit olmuş insanların isimleri yazılmış... Her şey canlı tutuluyor.

  Adım başı şehitlik desem mübalağa etmiş olmam. Sadece cami avlularındaki mezarlıklarda değil; parklarda, mahalle aralarında yani şehrin boş olan her yerinde şehitlerin mezarları var ve hemen hepsinde de şehitlikle ilgili âyet mealleri var...
   
 8. 12 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : kibela24
 9. Halikarnas

  Halikarnas DÖNDÜM Pro Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2008
  Mesajlar:
  15.417
  Beğenildi:
  30
  Ödül Puanları:
  198
  Geçen yıllar acıları unutturmadı
  [​IMG]  Sırpların 8 binden fazla Bosnalıyı öldürdüğü Srebrenitsa katliamının 14. yıldönümü yürekleri parçaladı.

  Binlerce Müslüman Bosnalının vahşice katledildiği Srebrenitsa’da dün yine acı ve gözyaşı hakimdi. Barış Gücü’nün Sırplara teslim ettiği kasabada 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en büyük katliam yaşanmıştı. Soykırımın eli kanlı katilleri Karadziç ve Mladiç ise hala yakalanamadı.
   
 10. 12 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : kibela24
 11. gullerdiyari

  gullerdiyari hayat beni nden yoruyosun Pro Üye

  Katılım:
  30 Mart 2009
  Mesajlar:
  3.334
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  böyle bir olay unutulurmu hicsenağlama
  allah kimsenin yaptigini kimsenin yanina koymaz eminim herkes yaptiginin cezasini bulur...
  hayatlarini kaybedenlere allah rahmet eylesin mekanlari cennet olsun:Saruboceq:
   
 12. 12 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : kibela24
 13. decemBer

  decemBer Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.490
  Beğenildi:
  128
  Ödül Puanları:
  153
  Uçtu kuş dün kafesinden
  Kesti nefesi ciğerinden
  Düğümlenir Gülendam
  Asıldı aşkın ateşinden

  Hiç sende insaf yok mu
  Can alır ellerin
  Hiç sende vicdan yok mu
  Sızlamaz yüreğin

  Ne zaman süzülür hüzün başımdan
  Ne zaman diner bu gözyaşım
  Ne zaman silinir bela yazımdan
  Ne zaman rahatlar bu gönlüm...........


  bu katliamda vahşice öldürülen minicik bir kız için yazılmış bu şarkı.. unutmadık..
   
 14. 13 Temmuz 2013
  Konu Sahibi : kibela24
 15. fairtale

  fairtale ver bana düşlerimi Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2012
  Mesajlar:
  966
  Beğenildi:
  286
  Ödül Puanları:
  78
 16. 15 Temmuz 2013
  Konu Sahibi : kibela24
 17. fairtale

  fairtale ver bana düşlerimi Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2012
  Mesajlar:
  966
  Beğenildi:
  286
  Ödül Puanları:
  78
  Son düzenleme: 15 Temmuz 2013