Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Konusu 'Perde, Güneşlik, Stor, Jaluzi, Rustik' forumundadır ve Madamiks tarafından 15 Mart 2012 başlatılmıştır.

15 Mart 2012
    Konu Sahibi : Madamiks
  1. Madamiks

Madamiks Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Hanımların en çok merak ettikleri, hatta alırken ilk önce sordukları soru budur. Stor perde nasıl temizlenir.
    Daha almadan, kullanmadan, rahatlığını yaşamadan kirlendiğinde ne yapacaklarını bilmek isterler.
    Çünkü, Perdenin nasıl kirlendiğini, temizlemek ve ütülemek için ne kadar emek harcadıklarını onlar çok iyi biliyorlar....

İşte sihirli cevaplar;
    Stor Perde kumaşları, genelde % 100 Polyester iplikten üretilmektedir. Bazı fantazi ürünler de ise, pamuk ve keten karışımları vardır. Ancak bu kumaşların içeriklerinden daha önemli olan üzerlerindeki APRE kaplamalarıdır.
    Çift taraflı olarak sıvanan apre kaplama, kumaşın havayla irtibatını tamamen keserken, STOR PERDE üretiminin oluşabilmesi için gereken sert ve plastik kıvamına gelmesini sağlar.
    Özel teknik bir uygulama olan bu sistem sayesinde, Stor Perde dayanıklı ve kullanışlıdır. Üzerindeki Apre Kalitesine bağlı olarak, kullanılan mekanın şartlarına göre 3 ila 5 yıl herhangi bir temizlik gerektirmez.

Sizce temizlenmesi gerekiyorsa, sırası ile yapmanız gerekenler şunlardır ;
    1 - Stor Perdenizin alanı kadar temiz bir zemin hazırlayın, çünkü kumaşın hiç katlanmaması ve kırışmaması gerekmektedir. Aksi durumda üzerindeki apre kat izi yapar ve bir daha düzelmez.
    2 - Stor Perdenizi temizlemekte kullanacağınız beyaz sabun veya Şampuanla köpürtülmüş ılık ve temiz su ile birlikte yumuşak temizleme süngeri hazırlayınız,
    3 - Stor Perdenizi yukarıda tamamen toplayınız,
    4 - Borusu ile birlikte yan montaj ayaklarından çıkarınız,
    5 - Hazırladığınız zemine yatırarak borusunu "oklava" gibi çevirerek perdenizi tamamen açınız,
    6 - Temizleme süngerinizi hazırladığınız bol köpüklü ılık suda ıslatın ve iyice sıkarak nemli bırakın ( sulu olursa kurulamakta ve kurutmakta zorlanabilirsiniz ). Köpük kısmından alarak ve perde kenarlarına paralel olarak ( kenar kısımları fazla hırpalarsanız ipliklenme olabilir ) fazla güç harcamadan temizleyiniz,
    7 - Aynı işlemi arka yüz için de uygulayınız ve kuru - yumuşak bir havlu ile kurulayınız,
    8 - Yine yerde borusuna, oklava hareketi ile tamamen sararak yerine takın ve perdenizi aşağıya kadar indirerek yerinde iyice kurumaya bırakın.
    Bu işlemleri yaptığınızda içinizin rahatlıyacağını ve perdelerinizin artık tertemiz olduğunu hissedeceksiniz.

alıntı

2. 15 Mart 2012
  3. rkyogn

rkyogn Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    valla ben öyle yapmıyorum seriyorum balkona ya da banyoma deterjanlı soğuk su yapıyorum araba yıkama fırçasıyla yıkıyorum duruluyorum sonra tamamen rulosuna toplayıp yani kapatıp dikine bir duvara dayıyorum ki suyu süzülsün sonra iyice süzülünce de asıyorum ..yere kadar gelecek şekilde açıyorum yerine takınca orda iyice açık halde kuruyo o kadar perdecim aynen böyle tarif etti bişey olursa getir eve takılınca geldim ilk iş yıkadım astım bişey olur diye korktum aslında ama getir demişti adam bunu kaçırmadım ve hiç de sorun çıkmadı...herkes kuru temizlee olur yok süngerle sil dedi ama ben uğraşamam valla çıkmaz ki hem kir pis silmeyle
  4. 19 Nisan 2012
  5. aysra

aysra aşkına aşık... Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    ben de yaptırmayı düşünüyorum ama pratik temizlemenin yollarını arıyorum sizler nasıl temizliyorsunuz kızlar?
  6. 2 Mayıs 2012
  7. Aryemusone

Aryemusone Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Dogrusu ben stor tul perdelerimi iplerinden ve degneklerinden tamamen cikartip 30 derecede makinada yikadim ve hemen takip astim, hicbirseycik olmadi, yalniz tak cikar isi de az buz is degil. bir daha stor perde yaptirmayi dusunmuyorum bu yuzden
  8. 24 Haziran 2012
  9. aksk34

aksk34 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    stor perde temizliği insanı öldürüyor. bir daha mı... asla!
  10. 4 Temmuz 2012
  11. YUMURCAK

YUMURCAK Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende balkona serdim ; microfiber bezi sabunlayıp köpükledim sonra sildim ve duruladım.kurutup taktım gayet güzel temizlendi.
  12. 22 Nisan 2013
  13. bebegim61

bebegim61 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bnm balkonum fazla geniş değil katlamadan nasıl yıkayacağım katlaya katlaya yıkasam bişey olurmu
  14. 5 Mayıs 2013
  15. bilgeess

bilgeess Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    o kadar zormu cidden ya almaktan vazgecebilirim su an :))
  16. 16 Temmuz 2013
  17. nurugur

nurugur Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    şu sayfadan yararlanabilirsiniz; Eve Dair
  18. 1 Ağustos 2013
  19. yamenu

yamenu Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    eger stor perdemiz baski kumastansa nasil temizliyeli.istanbuk deseni baskikumastan yaptirdim deterjan ne kullanabilirin