Stresli Hamilelik Şizofreni Sebebi

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve arzusoydan tarafından 6 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  6 Şubat 2008
  Konu Sahibi : arzusoydan
 1. arzusoydan

  arzusoydan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2007
  Mesajlar:
  946
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Stresli Hamilelik Şizofreni Sebebi

  Gebeliğin ilk dönemlerinde ağır stres altında bulunan kadınların çocuklarının şizofreni olma riskinin daha yüksek olduğu belirlendi.

  Manchester Üniversitesi'nden bilim adamları, 1973 ile 1995 arasında Hollanda'da yapılan 1,38 milyon doğumun verilerini inceledi.

  Araştırma sonucunda, hamileliğin ilk üç ayında yakın bir akraban ın ölümüyle karşılaşan kadınların çocuklarında şizofreni ve bağlantılı rahatsızlıklar riskinin yüzde 67 daha fazla olduğu belirlendi.

  Araştırmacılar, stresli dönemde annenin beyninin saldığı kimyasalların embriyonun henüz yeni gelişmekte olan beyni üzerinde doğrudan etkisi bulunduğunu belirttiler.
  Bu etkinin, anne ile embriyon arasındaki koruyucu duvarların daha tam oluşmadığı ilk gebelik evrelerinde daha büyük olduğu kaydedildi.

  St. Mary's hastanesinden Prof. Philip Baker, "Rahimde bebeğin maruz kaldığı ortamın bebeğin uzun dönemdeki sağlığını belirlediği giderek daha fazla anlaşılıyor" dedi.
  Araştırmanın, annenin psikolojik durumunun karnındaki bebek üzerinde etkisi olduğu yolundaki teoriyi desteklediği belirtildi.

  Daha önceki araştırmalarda, hamilelikteki stresin erken doğum ve düşük kilolu bebek doğurma riskini artırdığı belirlenmişti.

  Başka bazı araştırmalar da şizofreniyle bağlantılı beyin yapısı ve fonksiyonundaki anormalliklerin, gelişimin ilk evresinde oluştuğunu göstermişti.

  Araştırmada, genler gibi başka faktörlerin de şizofreni oluşumu üzerinde etkisi olduğu hatırlatıldı.
  alıntı.