' Su içsem şişmanlıyorum' diyorsanız...

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve nrsnkma39 tarafından 3 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

3 Temmuz 2007
    Konu Sahibi : nrsnkma39
  1. nrsnkma39

nrsnkma39 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    148
    Yapılan bir araştırma, stresin vucüttaki yağları tehlikeli bir biçimde artırdığını ortaya koydu.

03.07.2007 11:15
    ABD'nin Georgetown Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, stresin obezite üzerindeki etkisi orataya çıkarıldı. Araştırmacılar, "stersin bazı hormanları tetikleyerek obeziteye yol açtığı" tespit ettiler.

Laboratuvarda hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, stresli durumlarda, "yüksek yağ-yüksek şeker"li beslneme rejimlerinde "Neuropeptide Y"(NPY) adlı hormonun salgılandığı ortaya çıkardı.
    NPY hormonu, "sinirsel mesajları" aktaran sistemin bir parçasıydı ve bel bölgesinde yağlanmaya yol açıyordu. Nature Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre bilim adamları, bu hormonun seviyesiyle oynayarak bel ve kalçadaki bölgesel yağların eritildiğini düşünüyor.

Araştırmayı yöneten Dr. Zofia Zukowska, "Biz bu yöntemle ağır obezite vakalarına değil, vücudun şeklini bozan cep yağlarına müdahale edileceiğini düşünüyoruz. Fare deneylerinde, NPY'nin bazı vucüd yağlarını diğerlerinden daha tehlikeli şekilde yapılandırdığını fark ettik. Şimdi bu hormonu kontrol altına aldığımz taktirde obezitenin, kalp hastalığı ve diyabet gibi tehlikeli yan etkilerini azaltabiliriz" dedi.

Bel bölgesindeki yağların eritlmesi, koroner rahatsızlıklar kadar, estetik açısından da önem taşıyor. Bu buluş estetik ceraahi alanına da aktarılabilecek. Bazı cerrahlar yağları çözmek için " Lipodissolve" gibi onaylanmamış kimyasalları kullanıyor. Bu yeni buluş sayesinde daha güvenli yağ çözücüler gelişebilecek.

Dr. Zofia Zukowska, NPY'nin estetik ceraahlar için yeni bir alet haline gelebileceğini belirtti.

Son düzenleyen: Moderatör: 11 Ocak 2010
  2. 9 Eylül 2008
  3. KuKuRuZ

KuKuRuZ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Stresli dönemlerimde bende kilo alırım..Daha doğrusu kilo vermem rejim aynen devam etmesine rağmen durur..Mesela şu aralar ciddi stres dolu günler geçiriyorum ve yaklaşık 1 aydır gram veremedim:nazar:

4. 9 Eylül 2008
  5. EU1

EU1 Guest

Bende çok zor günler geçiriyorum yemek yiyemiyorum yani oruçluyuz ya kilo verdim

6. 9 Eylül 2008
  7. KuKuRuZ

KuKuRuZ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Bende oruç tutuyorum..İftarı hafif geçiştiriyorum arada sadece meyva yiyorum..Sahurda da kahvaltılık geçiştirmeye çalışıyorum ama yinede henüz gram verebilmiş değilim:1shok:İnşallah bende bayrama birazda olsa incelmiş olarak girebilirima.s