Su nasıl alkali olur ?

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve Caddy tarafından 26 Şubat 2013 başlatılmıştır.

  26 Şubat 2013
  Konu Sahibi : Caddy
 1. Caddy

  Caddy Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  28 Mart 2012
  Mesajlar:
  7.962
  Beğenildi:
  1.761
  Ödül Puanları:
  193
  SU NASIL ALKALİ OLUR?

  "Su hayattır" sözünü hep duyuyoruz ama sık duyduğumuz için belki de dinlemeden geçiyoruz:)

  Su, beynimizin %75'ini, kaslarımızın %75'ini, kanımızın %83'ünü ve kemiklerimizin %22'sini oluşturuyor. Sadece bir önceki cümleyi okuduğunuzda dahi, su içmekle ilgili fikirlerinizi gözde geçireceğinizi düşünüyoruz...

  Yaşam kalitemiz için bu kadar önemli olan suyun alkali olması da bir o kadar vazgeçilmez.

  Şimdi bize gelen soruları yanıtlayalım:

  SATILAN SULARIN ALKALİ OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIM?
  Satın aldığınız suyun pH derecesini etiketinden kontrol edebilirsiniz. Etiketinde pH değerleri 8 civarı olan sular alkalidir. Yüksek mineral içerenleri ayrıca tercih edebilirsiniz.

  SUYU NASIL ALKALİ YAPABİLİRİM?
  1.Yukarıda tarif ettiğimiz suyu içerken daha da alkali yapmak isterseniz, sabah ve akşam aç karnına içtiğiniz bir bardak suya dolu dolu bir çay kaşığı ingiliz karbonatı (eczaneden temin edebilirsiniz) karıştırabilirsiniz.

  2.Yine bir bardak suya bir çimdik himalaya tuzu atıp karıştırırsanız vücudu alkalize edecek bir su elde edersiniz.

  3.İçtiğiniz her bardak suya dilerseniz, limon dilimi de ekleyerek yine alkalize edebilirsiniz.

  KARBONAT KARIŞTIRINCA TANSİYON YÜKSELİYOR DİYORLAR, DOĞRU MU?
  Her zaman belirttiğimiz gibi, zarar miktardadır. Bir bardak suya bir dolu çay kaşığı ingiliz karbonatı karıştırın. Ölçüye dikkat edin.

  ÇEŞME SUYU ALKALİZE EDİLEBİLİR Mİ?
  Çeşme suyu, her şeyi bir kenara bırakalım, klorlu olması nedeniyle vücut için sağlıksızdır. Evet, klor suyu hızla alkalize eden bir mineraldir ama bu mineral vücuda zarar verir. Yani her alkali su içilebilir sağlıklı su demek değildir. Klor ortamı hızla dezenfekte eder. Ancak vücut için tahrip gücü yüksek, toksik bir mineraldir. Dolayısıyla çeşme suyunu direk ya da limon/sirke/himalaya tuzu ile içilebilir su kategorisinden çıkarmanızı öneririz:)

  YA ELMA SİRKESİ?
  Elma sirkesine gelince: Elma sirkesi var, elma sirkesi var. Kendiniz evde organik elma ile yapıyorsanız, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ancak başka bir alternatif sözkonusu ise, lütfen bu elma sirkesinden uzak durun, alışveriş listenizden çıkarın:)

  SUYU ALKALİZE ETME ÖZELLİĞİNE SAHİP CİHAZLAR HAKKINDA BİLGİYİ NASIL ALABİLİRİM?
  Suyun alkali olması için mevcut bazı arıtma cihazları hem arıtma hem alkalize etme hem de iyonize etme özelliğine sahip oldukça yüksek teknoloji ürünleri. Bu ürünlerin mekanizması nedir, ne gibi özellikleri var bununla ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz, lütfen bize haber verin ya da ozlem@kundo.co adresine mesaj gönderin.
   
  she_ra bunu beğendi.
 2. 26 Şubat 2013
  Konu Sahibi : Caddy
 3. Mineak

  Mineak Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Kasım 2008
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Ne elma ne başka bir şey hiç bir sirkeye tamammül edemiyorum :)
   
 4. 2 Mart 2013
  Konu Sahibi : Caddy
 5. melkana

  melkana Yeni Üye Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2013
  Mesajlar:
  214
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Çok derli toplu bilgi olmuş, baska forumlarda herkez bunu soruyor sık sık tekrarlamak lazım teşekkürler.
   
 6. 2 Mart 2013
  Konu Sahibi : Caddy
 7. Caddy

  Caddy Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  28 Mart 2012
  Mesajlar:
  7.962
  Beğenildi:
  1.761
  Ödül Puanları:
  193
  Yararlı olduysa ne mutlu :)
   
 8. 21 Mayıs 2013
  Konu Sahibi : Caddy
 9. emosavas

  emosavas Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  51
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  çok faydalı bi yazı olmuş cihazlarla ilgli bilgi almak isterim özelden mesaj atarmısınız bana
   
 10. 3 Aralık 2013
  Konu Sahibi : Caddy
 11. alkalisu

  alkalisu Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2013
  Mesajlar:
  4
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Ek olarak eklemek istediklerim var son günlerin trend yaşam sitili alkali yaşam ile ilgili güzel bir kaynak var Beta Alkali Yaşam adı altında faaliyet gösteren bir kurum. Orayı kaynak göstererek bilgileri yayınlıyorum;

  Alkali iyonize Su Nedir?
  Su içerisinde bulunan hidrojen ve hidrosit iyonlarının miktarı, suyun asidize veya alkalitesini tayin eder. Hidrojen iyonu, suyun içinde fazla ise su asidik, suyun içinde hidrosit iyonu fazla ise su alkalidir.
  Alkali Su İçen Sağlıklı ve Uzun Yaşar.
  Alkali Su İçen Sağlıklı ve Uzun Yaşar.
  Potansiyel hidrojen veya hidrojenin gücü olarak tanımlayabileceğimiz pH değeri, 7’ den düşük olan sular asidik, 7 olan sular nötr, 7 ‘den yukarı olan sular alkalidir. pH 8 ile pH 9.5 arası olan suları tüketmenin sağlık açısından son derece yararlı olduğu bilimsel bir çok makalede yer almaktadır. Ancak, yaşadığımız çevrenin, soluduğumuz havanın giderek kirlenmesi, işlenmiş gıdaların tüketiminin artması nedeniyle uzmanlar, içilecek suyun asit / alkali oranının pH 8 – 9.5 a kadar çıkabileceğini kabul etmişlerdir.
  Alkali su normal suya göre 6 kat daha hidratördür. Alkali su temel olarak normal sudan değişiktir. Alkali suyun şekli, molekül kümesi küçülerek altıgen şekle dönüşmüştür. Böylece su molekül kümeleri hücrelerimize kolaylıkla nüfuz edebilirler.
  Alkali su iyonizedir. Yani kompleks haldeki iyonlar bu suda çözülmüşlerdir. Alkali suyun içinde var olan mineraller iyonik formda bulunurlar. Böylece vücut, alkali su içinde iyonik formda bulunan mineralleri, rahatça emebilir.
  Alkali su, normal içme sularına oranla yüksek antioksidan olma özelliği taşır. Alkali suyun Oksidasyon Redüksiyon Potansiyeli yani ORP’si negatiftir. ORP en az pH değeri kadar, hatta daha da fazla önemlidir denilebilinir. ORP depolanmış kullanılmaya hazır enerji anlamını taşır. Potansiyel enerji diyebileceğimiz bu hazır enerji, suyun içinde çok zayıf bir akım olup, elektrometre ile ölçülebilinir. Ölçüm birimi milivolttur(mv).
  Suyun mv + değerde ise, su okside olmuş demektir. Bu suyun elektronları çalınmış, bozulmuş, çürümüştür. Alkali suyun ORP ölçüm değeri, mv dir. Alkali suyun elektronları fazladır. Okside olmuş yani elektronlarını kaybetmiş hücrelere elektron verir, onları normal hücre konumuna döndürebilir. Böylece bozulma ve çürüme sürecini yavaşlatıp, ortadan kaldırabilir. Alkali su antioksidan yapısı ile oksitlenmeyi( paslanmayı) etkisiz kılan ciddi bir değerdir.
  Ph ile ORP arasında çok sıkı ve değişmez bir bağlantı olduğu söylenemez. Örneğin pH 8.5 ve pH 9.5 olan iki değişik suda yapılan testlerde, ORP değerleri farklı, farklı çıkabilir. Ph değeri 9 – 9.5 olan su, ideal ORP seviyesine en yakın su olarak tanımlanmıştır.
  Yüksek elektron taşıdığı( antioksidan) için, birden bire pH 9 ya da pH 9.5 su içmeye başlamak doğru değildir. Alkali su içme programı pH 8 den başlayarak yavaş, yavaş arttırılmalıdır.
  Alkali su negatif iyon yapısı( oksidasyonu tersine etkileyen) ile hücreler kolaylıkla nüfuz ederek, toksinleri ve asidik atıkları etkin biçimde temizler. Alkali suyun içinde bulunan iyonize mineraller daha fazla etkindir. Etkin olan iyonize mineraller, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum gibi alkali mineraller olup, vücudun fazla asit yükünü tamponlarken en çok gereksinme duyduğu minerallerdir. Vücut alkali sudan bu mineralleri rahatlıkla emer ve asit yükünü temizlemek için ihtiyaç duyduğu noktalarda kullanır.

  Kaynak: Alkali Yaşam : Alkali Su
   
 12. 18 Aralık 2013
  Konu Sahibi : Caddy
 13. nymphe0707

  nymphe0707 Üye Üye

  Katılım:
  10 Aralık 2013
  Mesajlar:
  117
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  ibrahim sarocoğlunun güzel kürleri var....
   
 14. 30 Mart 2015
  Konu Sahibi : Caddy
 15. KadinlarKulubu

  KadinlarKulubu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  21 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  5.188
  Beğenildi:
  559
  Ödül Puanları:
  143
 16. 2 Temmuz 2015
  Konu Sahibi : Caddy
 17. Caddy

  Caddy Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  28 Mart 2012
  Mesajlar:
  7.962
  Beğenildi:
  1.761
  Ödül Puanları:
  193
  Zayıflamak için alkali su tüketmek istiyorsanız sizler için alkali su tüketimi programı hazırladık. Yazımızın sonunda yer alan alkali su nasıl içilir bölümündeki programa sadık kalarak kısa süre içinde sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

  Tarifi için tıklayınız: Alkali Su Nasıl Elde Edilir?
   
 18. 3 Temmuz 2015
  Konu Sahibi : Caddy
 19. Coffeelover

  Coffeelover Yeni Üye Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2015
  Mesajlar:
  7
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  1
  Tamamda bu Alkali su yeni çıktı ortaya şimdiye kadar hep çeşme suyu içiyorduk bizim büyüklerimizde öyle. Ona para ver buna para ver insanlar Kıt kanaat geçiniyor zaten.