Su Orucu İle Zayıflama Deneyimlerimiz

Konusu 'Diyet Yöntemleri ve Deneyimlerimiz' forumundadır ve azul tarafından 26 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

  26 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : azul
 1. azul

  azul Muchas Gracias a DİOS..! Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.243
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  'Su orucu'yla hem sağlık hem huzur bulun...

  Çağımız insanının en büyük dertlerinden olan fazla kilolarınızdan 'su orucu' ile kurtulabilirsiniz. Bu yöntem, yılda en az bir kere 21 gün yapılan bir sağlık kürü. Yurt dışında "Water fast ve water treatment" adıyla açılan su orucu klinikleri henüz ülkemizde yok ama meraklısı gün geçtikçe artıyor.İnsan kaynakları alanında verdiği seminerle tanınan Münir Arıkan bu isimlerden biri. Alerjik astım, yüksek tansiyon ve böbrek hastası olan Arıkan su orucu sayesinde sağlığına kavuştuğunu söylüyor. Üstelik 25 günde 22 kilo zayıflamış. Arıkan, bu yöntemin faydalarını anlatmak için bir seminer programı bile hazırlamış.

  'İnsan kaynakları' dünyasının içinde olanlar Münir Arıkan ismini yakından tanır. İletişim ve farkındalık, zaman ve yaşam yönetimi, takımdaşlık, motivasyon ve stres yönetimi gibi birçok alanda şirketlere seminerler verir kendisi. Aynı zamanda Türkiye'nin ilk aile 'koç'larından biridir. Münir bey, son bir yıldır seminer programına yeni bir alan eklemiş. Konu başlığı, "25 günlük şifa orucu". Oruç deyince ramazanda yerine getirdiğimiz ibadet akla gelmesin. Bu uygulama bir tür su ile zayıflama ve hastalıklardan kurtulma yöntemi. 'İnsan kaynakları ile ne alakası olabilir?' diye düşünebilirsiniz. Pek ilgisi yok gibi görünüyor ancak bu tür eğitimler veren uzmanların yaşamları ve görünümleriyle muhatap oldukları insanlara model olmaları önemli. Münir bey de, "Karşımdaki insanlara iradenize sahip olun derken, göbeğime bakmalarından çok rahatsız oluyordum." diyerek durumu özetliyor.

  Su orucu sadece zayıflamak için uygulanmıyor, hastalıkları da tedavi ediyor. Uzun yıllardır alerjik astım, yüksek tansiyon ve böbrek hastası olan Münir Arıkan, şifayı su orucunda bulunca gönüllü olarak bu orucun faydalarını seminerlerle herkese anlatmaya karar vermiş. Arıkan, "2006 mayıs başında alerjik astımım iyice azmış, her gün iki-üç hap ve geceleri sadece spreyle rahat nefes alabileceğim bir durumda mücadele ediyordum. Üstelik kilom da üç haneli rakamlara ulaşmıştı. Su orucunu üç yıldır uyguluyorum. Bu yıl yaptığım kür geçen hafta bitti. Her saat başı su içerek 25 gün geçirdim. 22 kilo zayıfladım. Sonuçtan çok memnunum. Üç yıl içinde bütün rahatsızlıklarım geçti." diyor.

  Arıkan'ın anlattığına göre yurt dışında birçok su orucu kliniği var. 'Water fast ve water treatment' adıyla kurulan klinikler, özellikle Çin, Hindistan, Kanada, ABD, İsveç ve Fransa'da oldukça yaygın. Su orucu aslında farklı din mensupları tarafından yüzyıllardır uygulanan bir arınma şekli. Budist rahiplerden, Hıristiyan keşişlere, Yahudi hahamlardan, Müslüman din adamlarına varıncaya kadar hemen her dinin mensubu hayatları boyunca bu yöntemi uygulamış. Zaten Peygamberimiz de, "Midenin üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birini de havaya ayırın." dememiş miydi?

  Su orucu nedir?

  Su orucu yılda en az bir kere, 21 gün (gün sayısı değişebiliyor) yapılan bir sağlık kürü. Ancak ikinci ve üçüncü yıldan itibaren gün sayısı 17 ve 15'e daha sonra ideal kilonuza ulaştığınızda ise sadece 10 gün yaptığınızda gerekli arınmayı sağlayan bir yöntem. Her saat başı su içilmek suretiyle uygulanıyor. Vücudunuzu her türlü kimyasal atıklardan, genetiğiyle oynanmış yiyeceklerin zararlarından, kanserojen etkisi taşıyan ve vücutta blokaj oluşturan zararlı maddelerden arındırıyor. Mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekiyor. Ülkemizde su orucunu bilen ve uygulayan kişi Özbekistanlı Aidin Salih. Ukrayna'nın Lugansk şehrindeki tıp kolejini bitiren Salih, daha sonra Taşkent Devlet Üniversitesi Biyoloji Fakültesi'nden mezun olmuş. Salih'in tıp doktoru unvanı yok ama aldığı eğitim doğrultusunda kendini su orucu alanında geliştirmiş.

  Nasıl yapılıyor?

  Su orucu saat başlarında su içilerek yapılan bir kür, ancak belli aşamaları var. Nasıl yapılacağı da kişiye göre değişebiliyor. Münir Arıkan, aşağıdaki yöntemi Aidin Salih'in denetiminde uygulamış.

  1. gün; sadece pişmemiş ham sebze ve meyve yiyorsunuz. Akşamında 1 kaşık İngiliz tuzunu bir bardak suda eritip içiyorsunuz. Bu, bağırsaklarınızı temizliyor. Su orucunda bağırsak temizliğinin önemi büyük. Çünkü, bağırsak iç çeperindeki zifte benzer birikimler, batın (gövdenin, göğüs ve pelvis bölgeleri arasındaki kısmı) bölgesinde kirlenme, kısmi zehirlenme ve toksit birikintisi oluşumu ile enfeksiyona davetiye çıkartıyor, vücut hararetini artırıyor. Beslenme, bağırsak iç çeperi kanalıyla oluyor. Oradaki kılcal-emici uçlar, yediğimiz besinleri emmese, yediğimiz hiçbir şeyden en ufak bir besin ve kalori değerini vücudumuza alamayız. Bağırsak temizliği ile bunu daha sağlıklı bir yapıya kavuşturuyorsunuz. İngiliz tuzu, müshil etkisi yaparak bağırsakları temizliyor. Eczanelerde satılan lavman seti ile de bağırsak temizliği yapılabiliyor.

  2. gün sabah 2 limonu sıkıyorsunuz. 1 litre suya 2-3 kaşık kaliteli bal karıştırıyorsunuz. 2. günden itibaren her sabah kalkar kalkmaz yarım çay bardağı bu limonatadan içiyorsunuz. 1 saat sonra her saat başı bir bardak su içiyorsunuz. Günlük 2-3 litre su içiliyor.
   
 2. 26 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : azul
 3. azul

  azul Muchas Gracias a DİOS..! Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.243
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  Her 4. günde; lavman seti ile veya İngiliz tuzu ile bağırsak temizliği yapıyorsunuz.

  Sadece oruç tutmak yeterli değil elbette, sabah ve akşam 2 km yürümek gerekiyor.

  Şifa orucu süresinde hızlı kilo verildiği için vücut metabolizma hızı yavaşlıyor. Yaklaşık olarak metabolizma hızı 1/3'e düşüyor. Yani su orucundan önce metabolizmanız günde 2 bin 400 kalori yakabiliyorken diyetten çıkarken bu rakam 700'lere iniyor. Bu sebeple, oruç esnasında ve sonrasında muhakkak surette, metabolizma hızını artıracak etkin spor faaliyetleri, ona uygun ve kesinlikle taviz vermeden uygulanan bir beslenme düzeni ve ilave metabolizma hızı artırıcı destekler -eczane veya diyetisyenlerden alınabilir- almak gerekiyor. Bunu yapmazsanız, verdiğiniz kiloları yeniden alıyorsunuz. En azından günlük spor ve yürüyüş bile yeterli oluyor ama sürekli yapılması ve bırakılmaması kaydıyla.

  Su orucunun tek sakıncası var; eğer beyin olarak tam hazır değilseniz sıkıntılı bir süreç yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla iyice ikna olmadan ve tam inanmadan yapılmaması lazım. İlk 3 gün ufak-tefek baş ve ayak ağrısı olabiliyor. Bu durumda zeytinyağı ile vücut masajı yaptırabilirsiniz.


  zaman.cm

  ***


  Münir Arıkan'ın su orucu sonrasında yaşadığı deneyimler...

  Alerjik astımdan kurtuldum. Kullandığım ilaçlara veda ettim. Her gün 2-3 ilaç ve geceleri sprey artık yok.

  12 yıldır dokunamadığım böbrek ameliyat yerim iyileşti ve yumruk bile atılsa acımıyor. Bu bölgede oluşan fıtık sorunum da geçti.

  Sinüzitim ve baş ağrılarım geçti.

  Yürüyüş ve koşu performansım yüzde 25 arttı.

  Yüzme ve nefes performansım yüzde 50 arttı.

  Midem küçüldü. Su orucu reflüsü olanlara çok iyi geliyor.

  Kanım sulandı ve temizlendi. Oruç sonrasında test yaptırdım. Tek böbreğim olduğu için, kandaki toksin miktarı fazla çıkıyor ve kan zaman zaman zehirleniyordu.

  Derimin gözenekleri açıldı, toksinlerden arındı.

  Kendimi daha dingin ve canlı hissediyorum.

  14-18 gibi seyreden tansiyonum, şifa orucu sayesinde 7-11 gibi mükemmel bir değere geldi.

  Su orucu sonrasında sağlık durumumu 25 günde 2 chek-up ile kontrol ettirdim. Bütün sonuçlar çok iyi çıktı. Şifa orucu sonrasında yapılan tıbbi tahlil ve kontroller, yaptığımız işin ne derece önemli ve gerekli olduğunu ispat ediyor. Ayrıca 'kaslar erir, kalbin tekler' gibi sözler de doğru değil. Çünkü EKG vb. kalp testleri mükemmel çıkıyor. Vücudun 8 ayrı bölgesi için yapılan kas testleri de mükemmel çıktı. Çünkü kalpten ve kaslardan değil, göbekten kilo veriyorsunuz. Günlük bel çevresini ölçerek ve tartılarak her gün 1 kilo verdiğinizi ve göbek bölgesinden inceldiğinizi kendiniz de görebileceksiniz.
   
  Son düzenleme: 26 Temmuz 2011
 4. 26 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : azul
 5. azul

  azul Muchas Gracias a DİOS..! Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.243
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  Evet arkadaşlar,var mı aranızda su orucu yapıp zayıflayanlar merak ediyorum...:nazar:
   
 6. 26 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : azul
 7. bucebuse

  bucebuse Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2011
  Mesajlar:
  270
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  çok sağlıksız geldi bana bu ne böyle???? anlamadım ben aslında :26:
  yemek hiç mi yok? ben yemek saatim 2 saat gecikse tirtir titrerim bunu yaparsam 3 günün sonunda ölürüm galiba :KK1:
   
  cemrecinar bunu beğendi.
 8. 26 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : azul
 9. azul

  azul Muchas Gracias a DİOS..! Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.243
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  Canım sen kaçırmışsın orayı,yukarda yazıyor,diyetisyenden size göre beslenme düzeni alın diyor ya....

  Yoksa tabiki sadece suyla bişey yemeden yaşayamaz insan...
  :nazar:
   
 10. 26 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : azul
 11. bucebuse

  bucebuse Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2011
  Mesajlar:
  270
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şifa orucu süresinde hızlı kilo verildiği için vücut metabolizma hızı yavaşlıyor. Yaklaşık olarak metabolizma hızı 1/3'e düşüyor. Yani su orucundan önce metabolizmanız günde 2 bin 400 kalori yakabiliyorken diyetten çıkarken bu rakam 700'lere iniyor. Bu sebeple, oruç esnasında ve sonrasında muhakkak surette, metabolizma hızını artıracak etkin spor faaliyetleri, ona uygun ve kesinlikle taviz vermeden uygulanan bir beslenme düzeni ve ilave metabolizma hızı artırıcı destekler -eczane veya diyetisyenlerden alınabilir- almak gerekiyor. Bunu yapmazsanız, verdiğiniz kiloları yeniden alıyorsunuz. En azından günlük spor ve yürüyüş bile yeterli oluyor ama sürekli yapılması ve bırakılmaması kaydıyla.


  burası diymi? ben hala anlamadım ilk 2 gün onun dediğini yapıcaz sonraki gn diyetisyenimizden aldığımız beslenme mi? ve her saat başı su?
  ben mi safım anlamadım valla :KK59:
  baktım netten pek uygun bulan yok...
   
 12. 26 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : azul
 13. azul

  azul Muchas Gracias a DİOS..! Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.243
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  Valla ben de yapmadım,sadece bir şeyi araştırırken karşıma çıktı,

  Sağlıklı olduğunu öğrendiğim için buraya eklemek istedim,

  Bir de adamın kendisi zaten diyetisyen ve yaşam koçuymuş,

  Bak şu aşağıdaki adamın yazdıklarını bi incele istersen...


  25 Günlük Şifa Orucundan Öğrendiklerim – Kazandıklarım

  100 kilo’luk halime acıyorum. 10 sene önce kantarın topuzunu fazla kaçırınca, 106 kiloyu bile görmüştü gözlerim :)

  Ama şimdi ne zaman göbeğinde mezara kadar taşımaya azmettiği yağları ile, bir bir zahmet ve eziyetle kendisine ve çevresine zulmeden birisini görsem. Hemen kolundan çekip tutasım geliyor: -“Durun! Ölüyorsunuz” diyesim geliyor. Elimden gelse, 25 günde 22 kilo verdiğim programı bütün insanlara mecbur kılardım.
  Evet. Evet. Bir yazım hatası yok.
  25 günde 22 kilo vermekten bahsediyorum.Sağlıklı bir bedeniniz.
  Berrak bir zihniniz.
  Sevgi dolu bir kalbiniz.
  Ve gerçekten arınmış bir ruhunuz olmasını istiyorsanız,
  Sizi 21 veya 25 günlük Şifa Orucu’na davet ediyorum.
  Yapmasaydım… Başarmasaydım…
  100 kilodan, 25 günde 78 kiloya düşmeseydim… Ben de inanmazdım.
  Doktor arkadaşlarım hala inanamıyor.
  Zafiyet geçirmeden…
  Üstelik Yurdun dört bir yanında seminerden seminere koşturarak…
  Günde 5 saat sahnede kalarak…
  25 günlük bir süreci başarıyla tamamladım.
  25 günde 22 kilo verdim.
  Verdim de ne oldu?
  İşte Sizinle paylaşmak istediğim sonuçlar.

  Manavda iken şöyle 5 kiloluk 6 karpuzu yan yana dizin. Ve karşısına geçip seyredin.
  5 kilo çarpı 6 karpuz eşittir, 30 kilo.
  Yani? Yanisi manisi yok. Sizinle beraber mezara kadar taşımaya ahdettiğiniz fazladan 30 kilo’nun manavdaki karpuz formatını görüyorsunuz işte.
  Buradaki 30 kilo fazla, bir ankette Türkiye’deki normal yurdum insanındaki ortalama kilo fazlasına göre esas alınmıştır.
  Düşünsenize bir. Her gittiğiniz yere, merdiven çıkarken (ki eğer hala merdiven çıkabiliyorsanız) yolda yürürken, çalışırken, eğlenirken ve dinlenirken (tabi 30 kilo fazla ile pek dinlenilmiyor ya, neyse) İşte bu 6 karpuzu da beraberinizde götürüyorsunuz.
  Sahi sevdiğiniz bir insanın hatırı için, 2 fileye konmuş 6 karpuzu 1 aylığına taşır mıydınız? Hiç sanmam. Peki, nasıl oluyor da, kendinize bunca eziyet ederek, 5 kiloluk 6 karpuzla salvo yapıyorsunuz?

  Doktorum, ilk önerdiğinde ben de hayret etmiştim. Çünkü bu 25 gün boyunca tek bir lokma yemek yemek bile yasak.Sadece Size özel hazırlanan bir terkip ile distile su içiyorsunuz.
  Günde 3 litre su ile, 25 günde 22 kilo vermek.
  Yöntemin adı: Şifa orucu. Yabancı literatürde, Türkiye’dekinden çok daha fazla kaynak bulmak mümkün.
  Water Treatment, Water Healing, Water Fast, Fasting Treatment v.b. adlarla yurtdışında özellikle Amerika, Avrupa, Rusya, Hindistan ve Çin’de yaygın olarak kullanılan bir yöntem.

  İlk 1-2 gün biraz yorgunluk oluyor ama normal Ramazan Orucu gibi değil. Ülkemizde “Oruçluyum bana dokunma” diye bir söz vardır. Genellikle Kutsal Ramazan Ayı’nda söylenir. Aslında bir arınma dönemi olan bu mübarek dönemi, iftar ve sahurda fazla yemek yediği için kendisine zehir eden bazı cahillerin, en ufak bir sıkıntıyı bile çekemediği durumlarda söylenen bir sözdür. Bak oruçluyum, fena yaparım haa!!!
  Aslında oruçlu daha merhametli, daha anlayışlı, daha şefkatli, daha hoş görülü, daha toleranslı, daha kibar ve daha saygılı olmalıdır. Ama nedense, Ramazan Oruç’unda trafikteki kabalık ve kabadayılıktan tutun da, şirketlerdeki anlayışsızlığa varıncaya kadar, o güzelim ayı kendimize zehir ederiz.

  Halbuki “Şifa Orucu’nda” böyle bir durum söz konusu olmuyor.
  İnsan daha dinginleşiyor. İçerideki arınma daha da derinleşiyor.
  Düşünceler daha da berraklaşıyor.
  İnsan “Acaba ben de yapabilir miyim?” kaygısından kurtulduğunda ise, gerçek arınma başlıyor. “Dayanabilir miyim?” sorusu, yerini “Evet ben buna dayanabilirim. Ben de 25 gün sadece su ile yaşayabilirim!” cevabına bırakıyor.
  Başlangıçta “İnsan 25 gün, sadece su ile yaşar mı?” diye endişelenen insan,
  Bu yöntemin gerçek faydalarını görmeye başladığında, yıllardan beri fazladan taşıdığı onca kiloya kahırlanıyor.
  Bir düşünsenize. Bu yoğun tempoda, 25 gün boyunca, hiçbir seminerimi iptal etmedim.

  Yani 25 günlük şifa orucunda iken, normal hayatın devam ettiğini söylüyorum. Hiçbir performansınızda biz azalma olmuyor. Bilakis, vücut kendi içsel dengesine kavuştuğu için, bir performans artışı bile söz konusu.
  Ben bu 25 gün boyunca, evde yemek yapmak, bulaşıkları yıkamak ve ev işlerine yardım etmek gibi faaliyetlerden de kaçmadım. Çocuklara kahvaltı ve yemek hazırladım. 25 gün boyunca eve gelen misafirlere yemekleri kendi ellerimle yaptım. Sofradan asla kaçmadım. Yemekten uzaklaşmadım. Dostlarım bari görme, dayanamazsın dediler ama ben hem gördüm hem de dayandım. 
  Sofrada oldum hep, yemek yenilen yerden kaçmadım.
  İnsanın verdiği bir karara sahip çıkması, içsel motivasyonunu arttırıyor. Kendinize olan güveninizi tazeliyorsunuz bir anlamda. Nefse hakimiyet, beyinize hükmetmeyi getiriyor, beraberinde.
   
  whiteroses09 ve gel_pcpc bunu beğendi.
 14. 26 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : azul
 15. azul

  azul Muchas Gracias a DİOS..! Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.243
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  148
  Valla ben de okuyunca şok oldum,evet 25 gün hiçbir şey yememiş adam....:KK53:
   
 16. 26 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : azul
 17. bucebuse

  bucebuse Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2011
  Mesajlar:
  270
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  yenilmiyormuş :KK53::KK53: aman aman yapıyım demeyin sakın. :KK50: yani en azından ben yapamam. verilen kilonun 2 katı nın alınacağının garntisini verebilirim. tabi sağ çıkılırsa...
   
 18. 26 Temmuz 2011
  Konu Sahibi : azul
 19. atessizprenses

  atessizprenses Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2011
  Mesajlar:
  3.834
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  61
  Konu incelenmiş ve sizlerin yorumlarına tekrar açılmıştır...
   
  Son düzenleme: 27 Temmuz 2011