Sünnet ve Bilinmesi Gerekenler

Konusu 'Sünnet' forumundadır ve terlik tarafından 8 Ocak 2009 başlatılmıştır.

8 Ocak 2009
    Konu Sahibi : terlik
  1. terlik

terlik İYİLİK MELEĞİ Pro Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Sünnet hakkında aklınıza takılan her türlü bilginin yer alacağı bir topik...
    Çocuklar kaç yaşında sünnet ettirilmeli, nasıl sünnet ettirilmeli, toplu sünnetler hakkında doktorlardan edindiğimiz bilgiler vs. vs... çocukların sünnet edilmesiyle de ilgili bizleri bilgilendirilecek , her türlü alıntılarında paylaşıldığı bir platforma hoşgeldiniz.... a.s.:nazar:

2. 8 Ocak 2009
  3. terlik

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Sünnet ne zaman yapılmalı?
    Sünneti doğar doğmaz mı yaptırmalı, yoksa çocuğun büyümesi mi beklenmeli?

Türk toplumunda bir erkeğin en değerli iki anısıdır sünnet ve askerlik. Bu nedenle dost sohbetlerinin en derin noktasında, söz mutlaka döner dolaşır, bir sünnet muhabbetine gelip dayanır. Genellikle ilk saat ya da ilk bisiklet sünnet hediyesi olarak alınmıştır çünkü... Sünnet gelenekler açısından önemli olduğu kadar, sağlık açısından da faydalı bir girişim. Son yıllarda doğar doğmaz sünnet yaptırmaya başlandı. Ama bebekken olmayanlar için de yaz ayları en çok sünnet yapılan zaman. Peki, toplumumuzda genel olarak ilkokul çağında yaptırılan sünnet için en doğru yaş hangisi? Doğar doğmaz mı yaptırılmalı, yoksa çocuğun biraz daha büyümesi beklenmeli mi? Anadolu Sağlık Merkezi'nden Üroloji Uzmanı Dr. Abdurrahman Özgür anlatıyor.

EN UYGUN DÖNEM BİR İKİ GÜNLÜKKEN

Sünnet penis ucunu örten derinin cerrahi olarak alınmasıyla penis ucunun açığa çıkarılması işlemi. Türkiye'de sünnet zamanını belirlerken daha çok örf ve adetlerin dikkate alındığını ifade eden Dr. Abdurrahman Özgür, en uygun zamanın yenidoğan dönemi olduğunu söylüyor.

"Yenidoğan döneminde sünnet derisinin uç kısmı daralarak, bebeğin idrar yapmasını güçleştirebilir. Buna bağlı olarak yenidoğan döneminde görülen idrar yolları iltihabı ortaya çıkabilir. O nedenle bebek henüz 1-2 günlükken yapılan sünnet, yaşanabilecek enfeksiyon riskini azaltır."

Özgür'ün önerisi, çocuk doğduktan sonraki 24-48 saat arasındaki zaman diliminde sünnetin yapılması. Çünkü çocuk herhangi bir anestezi almıyor. Bölgesel uyuşturmayla ameliyat yapılıyor ve 20 dakikada her şey olup bitiyor. Doğumdan kısa süre sonra olduğu için yaranın iyileşmesi çok daha hızlı oluyor. Bebek 3. günden itibaren yıkanabiliyor ve bir hafta içinde her şey tamamlanıyor.

Özgür, herhangi bir sağlık problemi (tekrarlayan idrar yolu iltihapları, idrar yapma zorluğu gibi) olmayan çocuklarda sünnet zamanının ailenin isteğine göre belirlenebileceğini ekliyor. Ancak altı aya kadar lokal anesteziyle yapılan sünnet, altı aydan sonra genel anestezi altında yapılmalı, diyor. Çünkü genel anestezi, hem ameliyatın güvenliği açısından, hem de çocuğun sağlığı açısından daha fazla tercih ediliyor.

YA 2 YAŞINA KADAR, YA DA 6 YAŞINDAN SONRA..

Dr. Özgür'ün bir de uyarısı var: Sünneti iki yaşından önce veya altı yaşından sonra yaptırmalı. Çünkü 2-6 yaşları arasında yapılan sünnet çocuğu psikolojik açıdan olumsuz yönde etkileyebiliyor. Çocukta "kastrasyon fobisi" gelişebiliyor. Çocuk sünneti penisin kesilmesi gibi düşünüp, bunu da baba tarafından cezalandırılma olarak algılayabiliyor. Ailelere, eğer iki yaşına kadar yaptırmamışlarsa, altı yaşından sonra yaptırmaları söyleniyor.

Sünneti yenidoğan döneminde yaptırmayı düşünüyorsanız, bunu doğum yaptığınız hastaneyle önceden konuşabiliyorsunuz. Böylece bebek doğduktan sonra normal tarama ve testlerin dışında sünnet için gerekli testler de yapılabiliyor.

Olabilecek riskler ailelere anlatılıyor; ufak tefek kanamalar, penis uç kısmında sünnet derisininsıyrıldığı bölgelerde kanama ve bunun bir sonucu olarak ilerleyen yıllarda idrar çıkış deliğinin uç tarafında daralma olabileceği söyleniyor. Bu riskler sadece yenidoğan bebeklerde değil, erişkin yaşlarda da söz konusu olabilen riskler.

HANGİ DURUMLARDA ERKEN YAPILMAMALI

Prematüre (erken doğum) doğanlara, dış idrar deliği penis ucuna değil de daha geriye açılmış olanlara, inmemiş testisi olanlara, yüksek ateş ile seyreden hastalığı olanlara, ailesinde hemofili olarak belirtilen kan hastalığı olanlara, erken dönemde sünnet önerilmiyor.

KOMPLİKASYONLARDAN KORUNMAK İÇİN

Oluşabilecek komplikasyonlardan korunmak için sünnet mutlaka, sünnet konusunda tecrübesi olan doktorlar tarafından gerçekleştirilmeli. Sünnet bir ameliyat gibi kabul edilip hazırlıklar bu yönde yapılmalı. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir: Kanama, kesi bölgesinde iltihaplanma, peniste yaralanma, dış idrar kanalında daralma, deride yapışıklıklar olabilir. Sünnet toplumda basitmiş gibi algılanıyor, ancak unutulmamalı ki, yanlış sünnetten dolayı penisin taç kısmının tamamen koptuğu vakalarla da karşılaşılıyor.

SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sünnet sonrası kanamanın devam etmesi, sünnetten 6-8 saat sonra çocuğun çişini yapmaması, glans (penis uç bölgesi) çevresindeki kızarıklık ve şişliğin 3. ve 5. günlerden sonra azalmaması, sarı renkte akıntı veya zar tabakasının varlığının devam etmesi durumunda bir sorun var demektir. Bu durumda hemen doktora başvurmak gerekir.

_alıntı_

4. 15 Nisan 2009
  5. terlik

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Biz oğlumun sünnetini 1 yaş öncesi anestezi ile yaptırdık ... a.s
    Bir hastanenin başhekimi tarafından yapıldı. Çocuklar için sünnet yaşının en ideal
    doğduğu anda yada 1 yaşa kadar olan sürede yaptırılması gerektiğini söyledi doktorumuz
    ve araştırdığımızda hep bu sonuçla karşılaştık. Ve oğlumuz hiç hatırlamıyor sünnet olduğunu. Acı yokkk anlayacağınız
    inanın o gün akşamı tuvalet yaptıkça acısı oluyordu
    ertesi güne birşeyi kalmadı... :1rolleyes:
    Mevlütünü okutturduk , eğlencesini de yaptık. 1 yaşında da kıyafetlerini giydirip
    fotoğraf çektirdik... :nazar:
    :teytey:
    KK arkadaşlarımında oğullarının sünnetlerini ve düğünlerini görmek nasip etsin yüce Rabbim... :Saruboceq: gamyoncuiremsu

6. 15 Nisan 2009
  7. edam_y

edam_y üç kişiliğiz artık:) Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    tşk böyle bi paylaşım içina.s.

8. 26 Mayıs 2009
  9. dilek_sine

dilek_sine Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Bende yaptırıcam hazıran sonu ınŞ.

10. 26 Mayıs 2009
  11. nicole78

nicole78 pamuk şekerlerim.... Üye

Beğenildi:
    57
    Ödül Puanları:
    153
    paylaşımın için sağol...ben de ağustosta erkek bebek annesi olcam inşallah...bizde hemen yaptırmayı düşünüyoruz...

12. 28 Mayıs 2009
  13. terlik

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148

Erkekliğe atacakları ilk adım için şimdiden tutututu Maşallah diyorum hadi askerliklerini düğünlerinide görürsünüz inşallah. Sağlıkla sıhhatle mutlulukla... alkisalkisalkis:KK46:
    Benim fikrim; küçükken olduğu zaman o an çok azda olsa bir acı çekiyor ama hatırlamıyor bile anladığında sünnet olursa strese giriyor, korkuyor ve hiç unutamıyor... a.s O yüzden en güzeli bebekken yaptırmak... Sağlığı için bu çok önemli ; gelecekteki erken boşalmalar vs vs gibi sorunların en büyük sebebi sünnetmiş doktorumuz ve diğer doktorlardan duymuştuk... :Saruboceq::nazar:a.s.Hepsini yüce Rabbim nazarlardan korusun...

14. 7 Temmuz 2009
  15. terlik

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Oğlumun arkadaşının sünnet düğünü vardı geçen hafta ve arkadaş oğlumun erken sünnet olduğunu duyunca diğer arkadaşlardan da bebekken sünnet olanları görünce bende öyle istiyordum ama babam istedi dedi. Onların erkek çocukları olmamış (arkadaşın kardeşleri hep kız) o yüzden merağım vardı düğününü ben yaparım demiş onlarda kırmamak için kabul etmişler .
    Büyükler evliliklere neden bu kadar karışıyorlar ki, o çocuğun anne babasının fikri neden alınmıyor. Biz eşimle 1 günde karar verdik inanırmısınız...
    Erken sünnet olmasının sağlığı için iyi olduğunu biliyordum bizim ailelerde genelde çocuk 3 aylıkken 5 aylıkkken hatta doğduğu gibi sünnet ettirirler. Doktorumuzla da konuşup o da daha sağlıklı diye onaylayınca hastane doktor vs ayarladık eşimde bende ailelerimize bir anda söyleyince hemen kalkıştık...
    Mevlütünü de okuttuk biraz daha büyüyünce kıyafet giydirip fotoğrafçıda resimlerini de çektirdik. Acı çekmedi, daha doğrusu hatırlamıyor...
    kaydirigubbakcemile5

16. 7 Temmuz 2009
  17. terlik

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    Allah bir avazda kurtarsın canım benim... Hepinizin çocuklarına MAŞALLAH
    diyorum , mezuniyetlerini, düğünlerini de görmek nasip etsin yüce Rabbim...
    Hayırlı evlatlar olsunlar... opuyorumnanaktan:teytey::nazar::KK46:

18. 11 Temmuz 2009
  19. ata_tanem24

ata_tanem24 Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba kızlar benim oğlum 8 aylık haftaya biz de sünnet ettiricez kısmetse ama merak ettiğim şu şimdi sünnet ettirilince eğlenceyi ve okumasını 6 yaşında anlayacağı zaman yapayım diyodum ama şimdi yaptırmammı lazım.yani sünnet düğününü büyüyünce yaptırıcaktım.mevlüdünü de ozaman yapayım diyordum.olmazmı öyle kesilince mi yapmak lazım