Sürekli uyku hali

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve dewey tarafından 22 Eylül 2010 başlatılmıştır.

  22 Eylül 2010
  Konu Sahibi : dewey
 1. dewey

  dewey kozmetikasigi.blogspot Üye

  Katılım:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1.016
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  63
  arkadaşlar kan değerlerim normal ama ben derslerde hep uyuyorum kendimi engelleyemiyorum arkadaşım dürtüyo yine uyuyorum:sinifsinif: normalde böyle bi durum yok ama lise sonda başladı, şimdi üniverste 3teym hala uyku sorunu devam..
  sinir oluyorum artık kendime.bu durumu nasıl engelleyebilirim? ya da aynı sıkıntıyı paylaşan arkadaşlar varsa önerileriniz nelerdir?mafoldumben
   
 2. 22 Eylül 2010
  Konu Sahibi : dewey
 3. cmrm

  cmrm Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  5.615
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  canım bendede kansızlık vardı bide sonradan vitamin eksikliğine bağlı halsizlik ve uyku hali başlamıştı.inan sabah uykudan kalktığımda dahi kendimi yorgun halsiz ve uykusuz hissediyodum
  sendede vitamin eksikliği olabilir
   
 4. 22 Eylül 2010
  Konu Sahibi : dewey
 5. ARZUM44

  ARZUM44 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Nisan 2008
  Mesajlar:
  343
  Beğenildi:
  42
  Ödül Puanları:
  88
  en kısa zamanda uyku merkezine gitmelisin,bende de ona benzer uyku sorunu vardı ,acıbadem hastanesinin uyku merkezine gittim,belki uyku apnesi veya buna benzer başka bir rahatsızlık olabilir?kafainli içecekler,özellikle nescafe içebilirsin,uykunu açar.
   
 6. 22 Eylül 2010
  Konu Sahibi : dewey
 7. dewey

  dewey kozmetikasigi.blogspot Üye

  Katılım:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1.016
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  63
  kafein çarpıntı yapıyo:/ yok canım horlama apne vs de yokmuş kedi gibi uyuduğumu söylüyo bizimkiler
  lise sonda pharmaton kullandım daha da uyku yaptı
  ginseng kullandım etkisi yok
  tablet kullandım o iyi gibiydi ama hep ilaçlara bağlı kalmakta istemiyorumkimafoldumben
   
 8. 23 Ekim 2010
  Konu Sahibi : dewey
 9. toriii

  toriii Bocegim Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  41
  Merhaba canim kronik uyku hastaligi diye bir hastalikda var en yakin zamanda uyku merkezine gitmeni tavsiye ederim sana bu konuyla ilgili bir yazi gonderiyorum umarim isine yarar.
  Gecmis olsun...

  Uyku hastalıkları
  Uyku hastalıkları, hastanın uykusu sırasında ya da uyumak istediğinde ortaya çıkan klinik durumlardır. Bugün seksenden fazla uyku hastalığı varlığını ve bunlardan bazılarının görülme sıklığının diğerlerine oranla daha fazla olduğunu biliyoruz.
  Toplumda ve hekimler arasında uyku hastalığı denilince sadece fazla uyumak ve uyuyamama, uyku hastalığı olarak anlaşılmaktadır. Oysa uyku hastalıkları uyku sırasında görülen uyku kalitesini bozarak bireyin dinlenememesi, bilincinin tazelenememesi,gündüz aktivitelerinin bozulması ve bireyin sağlıklı olduğu dönemdeki kapasite ve becerilerinin azalması ile seyreden hastalıklardır.
  Uyku hastalıkları ile ilgili gerçek anlamda bilimsel çalışmalar geçen yüzyılın başında Amerika ve Avrupa'da başlamış. Başlangıçta rüya içeriğini açıklamak için yola çıkılmış. Ancak bu çalışmalar sırasında insan yaşamında çok önemli sağlık problemlerinin oluşmasına neden olan, klinik durumların ortaya çıktığı gözlenmiş. Bu temeller üzerine geliştirilen ve yapılan çalışmalar uyku tıbbının altmışlı yılların ortaları ve yetmişli yılların başında ayrı bir disiplin, ayrı bir uzmanlık alanı olarak ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yetmişlerden sonra uyku hastalıkları ile ilgili teknolojik ve bilimsel gelişme baş döndürücü hızla artmıştır.
  Bizde, konuyla ilgilenme seksenli yılların başında bir kaç bilim adamının yurtdışı çalışmaları ve yurda döndüklerinde bu işle ilgilenmeleri ile başlamıştır. Doksanlı yıllara kadar iki üniversite kliniğinde çalışan, ancak uğraşanların dışında kimsenin fazla ilgilenmediği bir tıp alanı olarak varlığını sürdürmüştür.
  Başlangıçta uyku hastalıkları bizde fantazi olarak algılanmış. Ancak doksanlı yılların başında, nöröloji ve psikiyatri dışında, biz göğüs hastalıkları uzmanlarının da konuyla ilgilenmesi ie bu konuya olan ilgiyi artmıştır. Toplum ve hekim kitlesinin konu hakkında bilgilenmesinin artması ve ilginin odaklanması, uyku hastalıkları ile ilgilenen araştırmacı ve hekimlerin düzenlediği konferanslar, sempozyumlar, seminerler ve yaptıkları yayınlar sonucunda olmuştur. Seksenli yıllarda iki olan merkez sayısı bugün yirmilere çıkmıştır. Şu an, başlangıçta sanıldığı gibi fantazi değil, uyku biliminin de ayrı ve önemli bir bilim dalı olduğu kabullenilmiştir. Kaynakwh webhatti.com: Uyku Hastalıkları
  Uyku hastalıkları ile kim ilgilenir?
  Uyku hastalıkları geniş bir bilimsel yelpaze gösteren bilim alanıdır.Bir çok uzmanlık alanını ilgilendirir. Bazı hastalıklar nörölogları, bazıları psikiyatrisleri, bazıları göğüs hastalıkları ve kulak burun boğaz uzmanlarını ilgilendirir. Şu an ülkemizde uzmanlık alanı olmamasına karşın, bir çok disiplinin aktivite göstereceği, bir bilim dalıdır. Benim kanaatim çok yakın gelecekte dahiliye, cerrahi, çoçuk ve kadın–doğum gibi bir ana tıp dalı olacaktır.
  Tıpta günümüzde ulaşılan bilgi birikimine karşın, halen bilinmeyen sayısı çok fazla. Bir çok klinik durum var ki nasıl oluştuğu açıklanamıyor ; ya esansiyel, ya idiopatik diye adlandırılıyor. Gerçek nedeni açıklanamıyor, sadece sonuçları tedavi edilmeye çalışılıyor. Bugün uyku tıbbının yaşamamıza girmesi ile, açıklayamadığımız ve hastaların sorununa çözüm bulmak için doktor doktor dolaştığı; idiopatik,esansiyel ya da psikolojiktir denilen bir çok klinik durumun uyku sırasında gözlenen hastalıklara bağlı geliştiği anlaşılmıştır.
  Uyku hastalıklarının görülme sıklığı nedir, yaş, cins farkı gösterir mi ?
  Uyku hastalıklarının her biri farklı sıklıkda görülmektedir. Çok seyrek görülen hastalıklar olmasına karşın, çok sık görülen hastalıklar da vardır. Bu konuda örnek verecek olursak astım ve diyabet gibi hastalıklar kadar sık görülen hastalıklar olup, yaşam kalitesini en az onlar kadar bozarlar.Hastalıklar her yaşta görülmesine karşın, bazılarının sıklığı yaşın ilerlemesine bağlı olarak artmaktadır.Cinse görede bazı hastalıkların dağılımı değişmektedir. Örneğin, uyku apne sendromu erkek cinste daha çok görülmektedir.
  En sık görülen uyku hastalıkları insomnia,uyku apne sendromu, huzursuz bacak sendromu, narkolepsi gibi hastalıklardır. Bu hastalıklardan en sık görüleni insomnia olup, ABD istatistiklerine göre %17 oranındadır. Bu görülme sıklığı kronik obstrüktif akciğer hastalığı (kronik bronşit + amfizem)sıklığı kadardır. Yine uyku apne sendromunun ülkesel boyutta farklılıklar göstermesine karşın % 2-5 oranında görüldüğü bildirilmiştir. Bu hastalığında sıklığı şeker hastalığı görülme sıklığından fazla olup,astım sıklığı kadardır.Yine huzursuz bacak sendromu sıklığı %5 dolayındadır. Narkolepsi diğerlerine göre daha az görülmekle birlikte % 0.05 dolayında görülmektedir.
  Bu hastalıkların önemi, gündüz aşırı uyku eğilimini artırıyor olmalarıdır ve başka klinik durumların gelişmesinde tetikleyici rollerinin varlığıdır.
  Gündüz aşırı uyku eğilimi
  Gündüz aşırı uyku eğilimi uyku hastalıklarına bağlı olarak sıklıkla gelişen, gece uyku kalitesinin bozulması nedeniyle dinlendirici uykunun olmamasına bağlı olarak, kişinin gündüz yaşamında uyku eğiliminin artması ve kimi zaman iş başında bile küçük uyku ataklarının olması halidir. Buna hipersomnolens ya da excessive daytime sleepness denir. Yaşamımızda önemi elbette çok fazladır. Kişinin çalışma kapasitesini ve becerisini doğrudan etkileyen önemli bir durumdur. Diğer bir önemi ise trafik kazaları ve iş kazalarında oynadığı roldür. Kaynakwh webhatti.com: Uyku Hastalıkları
  İnsomnia
  İnsomnia, uykuya güç dalma, uykudan sık uyanma, uyku zamanın kısalması ve dinlendirici olmayan uykuya verilen addır. İnsomniaya bağlı olarak hasta uykudan dinlenmemiş kalkar, yorgundur, çalışma kapasitesi azalmış, mutsuz, depresiftir ve anksiyetesi olabilir. Kişinin günlük davranışlarında değişiklikler olur.
  Yine en çok yakınılan konu gündüz aşırı uyku eğilimidir.
  Tedavisi zordur, uyku hijyenini sağlayarak, davranışsal ve ilaç tedavisi yapılarak kişinin yakınmalarının üstesinden gelinmeye çalışılır. Narkolepsi
  Narkolepsi, gündüz aşırı uyku eğilimi, uykuda paralizi, katapleksi ve hipnogagik halüsinasyonlarla giden bir hastalık sendromudur. Narkolepsi nedeni belli olmayan bir sendromdur. Gündüz aşırı uyku eğilimi nedeniyle günlük yaşamsal aktiviteyi bozar. Gece uyku kalitesi bozulmuş ve REM uykusunda patolojik değişiklikler olmuştur. Diğer sık görülen hastalıklara göre seyrek görülmekle birlikte,sık görülen bir hastalıktır.Hastalığın oluşumunda genetik geçiş olduğu gösterilmiştir. Hastalık erkeklerde daha fazla görülür. Hastalık çoçukluk yaşından başlayarak, 50'li yaşlara kadar ortaya çıkabilir. Narkolepsi yaşam boyu süren bir hastalık olup, devamlı tedavi gerektirir. Tedavide santral sinir sistem uyaranı olan ilaçlar kullanılır. İlaç tedavisinde yan etkiler, ilaca tolerans gelişebilir.
  Kaynak :Webhatti
   
  Son düzenleme: 23 Ekim 2010
 10. 23 Ekim 2010
  Konu Sahibi : dewey
 11. dewey

  dewey kozmetikasigi.blogspot Üye

  Katılım:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1.016
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  63
  çok teşekkürler canım
  bu kadar kronik bi vaka değilim sanırım ama:sinifsinif:
  tek bana uyan şey hipersomnolens oldu. bunu araştırıcam çünkü derslerde felaket oluyorum ve 3-4yıldır böyle kendimi kaybederek uyuyorum kasılarak uyanıyorum oysa gece de gayet güzel uyumuş olmama rağmen..
   
 12. 27 Ekim 2010
  Konu Sahibi : dewey
 13. toriii

  toriii Bocegim Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2010
  Mesajlar:
  374
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  41
  Rica ederim canim ..
  Umarim bu durumu cabuk atlatirsin ...
  Nedeni bulunsa ,cozumude olur mutlaka ,ama bu gibi durumlar tum hayatini altust eder ,gunluk yasantini sekteye ugratir..boshayallersmile
  En kisa zamanda cozulmesini diliyorum..
  Sevgiyle kal..yerimseniben
   
  Son düzenleme: 27 Ekim 2010
 14. 27 Ekim 2010
  Konu Sahibi : dewey
 15. ozzzy01

  ozzzy01 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2010
  Mesajlar:
  54
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  kolesterolünüzü hiç ölçtürdünüz mü.
   
 16. 27 Ekim 2010
  Konu Sahibi : dewey
 17. ozzzy01

  ozzzy01 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Ekim 2010
  Mesajlar:
  54
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  gerçi kan değerlerinizi ölçütürünce çıkmıştır. ben 1 aydır pharmaton diye bir vitamin kullanıyorum içerisinde ginseng dedikleri insanı diri tutan bir madde de var. bi süre kullanıp denemenizi tasiye ederim.
   
 18. 27 Ekim 2010
  Konu Sahibi : dewey
 19. alisim365

  alisim365 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.946
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  canım troid hormonlarına baktırmanı tavsiye ederim.