Süt bu kadar zararlı mı ?

Konusu 'Ekim Anneleri' forumundadır ve dlaaa tarafından 18 Nisan 2010 başlatılmıştır.

18 Nisan 2010
    Konu Sahibi : dlaaa
  1. dlaaa

dlaaa Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba arkadaşlar.ben yeni bi üyeyim ve ekim annesiyim.kızım nehirsu 7.ayına girdi.aklıma takılan 1 yaşına kadar çocuklara sütün verilmemesi.neden.ben çocuğuma formül mamadan yapılmış yoğurt vermek istemiyorum.yaptığım muhallebesine formül mama katmak istemiyorum.bizler sütle büyümedikmi.ne olur aydınlatalım birbirimizi.sizler ne düşünüyosunuz bu konuda.hadi yazalım...

2. 18 Nisan 2010
  3. secdenur

secdenur Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    36
    Ödül Puanları:
    113
    aynen canim bende hic kullanmak istemiyorum.ama pastorize sutler nasilki onuda bilmiyorum kafam biraz karisiyor bu duruma :sm_confused:

4. 18 Nisan 2010
  5. gulican

gulican Küçük Yumurtam... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Benimde kafam karışık bu konuda. O zaman peyniri de yoğurdu da marketlerde formül süt olanlarını satsınlar.
    Dr. yoğurt ve peynir için önermiyorum onlar mayalanıyo kullanabilirsin dedi. Ama muhallebi vereceksen mutlaka formül süt dedi

6. 18 Nisan 2010
  7. jade_06

jade_06 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    ya ne bilim bana hiç bişey olmaz gibi geliyo.hayır bundan 25 yıl oncesi devam sütleri yokken biz açlıktan kırılmısmıyız nasıl büyüdük yada aldıgımız inek sütü zararlıyıysa bizde eskı cocuklarda etkısı olmıyoa yenı nesildemı oluyo ya cok hersey abartılıyo en azından ınek sutunde ne var bılıyorum ıçıne su karıştırılıyo o kadar devam sütü toz içinde ne var bılmıyoruz bıle

8. 18 Nisan 2010
  9. selina79

selina79 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Demir kan oluşumu ve beyin gelişimi için çok önemlidir. Özellikle 4.aydan sonra demir ihtiyacı hızla artar. Yetersiz alımında demir eksikliği anemisi (kansızlık) görülür. 500 ml. inek sütü ile demir ihtiyacının ancak %4'ü karşılanabilirken, 500 ml devam formülü ile ihtiyacın %83'ü karşılanır

İnek sütü bebeğin böbrek fonksiyonlarını zorlayacak değerlerde protein içerirken, devam mamaları gerektiği kadar protein içerir ve gerekli tüm amino asitleri sağlar.

Bebeğin bağışıklık sistemini destekleyen, aşılarına cevabı arttıran prebiyotik liflerden yoksundur.

Çinko bebeğin büyüme ve gelişmesi için çok önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin çinko ihtiyacının ancak %35'ini karşılarken, 500 ml. devam formülü ihtiyacın %70'ini karşılar.

İyot metabolik aktivite ve büyümeyi düzenleyen hormonların bir parçasıdır. Bebeğin sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi için son derece önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin günlük ihtiyacının ancak "'sini karşılarken, 500 ml. devam formülü ihtiyacın %110'unu karşılar.

Esansiyel yağ asitleri bebeğin sinir sistemi ve beyin hücrelerinin sağlıklı gelişimi için hayati önem taşırlar. Devam formüllerinin içeriklerinde inek sütüne kıyasla esansiyel yağ asitleri çok daha fazla miktarda mevcuttur.

D vitamini sağlıklı kemik ve iskelet gelişimi için çok önemlidir. 500 ml. inek sütü bebeğin günlük D vitamini ihtiyacının ancak %43'ünü karşılarken, 500 ml. devam maması ihtiyacın %90'ını karşılamaktadır.

İnek sütü, C vitamini açısından çok yetersizdir. Devam Biberon Mamalarına bebeğin ihtiyacı olan oranlarda C vitamini ilavesi yapılmıştır.

Tüm bu gerçekleri göz önünde bulundurarak bebeğinize en az 1 yıl sonuna kadar kesinlikle, 2 yıl sonuna kadar da mümkünse inek sütü vermemelisiniz. İnek sütü kullanmanız gereken her yerde (muhallebi, yoğurt yapımı gibi) devam mamalarını kullanabilirsiniz. İnek sütü ile hazırlamanız gereken hazır ek besinleri mutlaka devam maması ile hazırlamalısınız. Bebeğinizin sağlıklı fiziksel ve mental gelişimini sağlamak için ek besin döneminde günde en az 300 ml. ortalama 500 ml. anne sütü veya devam maması vermelisiniz.

alıntı

10. 18 Nisan 2010
  11. epokhe

epokhe Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bizim doktorumuz 6 aydan sonra inek sütüyle kahvaltı vermişti. yeni nesil doktorlar kesinlikle hayır diyo ama bence biraz abartılıyo bu durum. sonuçta sadece inek sütüyle beslemiceksiniz ki günde bir öğünün ne zararı olabilir. biraz ticari gibi geliyo bana bu durumlar. tozlardan daha güvenli olduğunu düşünüyorum ben. ben 8 aylıkken çocuk sütüne başladım 1,5 yaşında hala daha içiyo artık normal sütte veriyorum. başlamasaydım bir yaşından sonra alışmazdı kesinlikle, gerçi bizimki mecburiyettendi. herkesin görüşüfarklı. pastorize sütlerin güvenli olduğunu da biliyorum içim rahat.

12. 18 Nisan 2010
  13. OLACAKLARDANSORUMLUOLMAM

OLACAKLARDANSORUMLUOLMAM Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    bengünün eklediği yazdıdan sona aklıma bi soru takıldı
    bütün bunlardan ötürü cesaret edip süt kullanmadım hiç bebeğim riske atamayacağım tek şey..
    fakat bizim kuzu asla ve asla devam sütü devam maması tarzı şeyler içmiyor
    ağzına zorla şırıngayla verdiğim yoldu saatlerce kustu
    doktor hanım reflüdür dedi özel mama verdi onu da kabul etmedi gene 1 şırınga oyunla hileyle içrdim,
    sonuç:sabaha kadar kustu
    ne yapıcam ben,?evet inek sürü karşılamıyor devam sütünü ama bizimki devam sütü almıyor ki???

14. 18 Nisan 2010
  15. dlaaa

dlaaa Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    benim kızım hiç bir mamayı almıyor.benim yaptıklarımı severek yiyor.bende günlük sütten yoğurt veriyorum.birz muhallebisine süt katıyorum.zaten demir ilacı veriyoz.oda bi nebze karşılıyo ihtiyaçlarını.mamanın tadına bakıyorum midem kalkıyo.çocuklar ne yapsın.bence ticari.mama firmalarının düzmecesi.daha çok tüketilsin diye yapıyolar.

16. 18 Nisan 2010
  17. OLACAKLARDANSORUMLUOLMAM

OLACAKLARDANSORUMLUOLMAM Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    mama firmaları değil ki sadece doktorlr da süte karşı
    benim kızım benim yaptıklarımı da yemiyor ne yazıkki sadece kavanoz meyve püresi yiyor
    meyve püresini ben yapayım kabul etmiyor

18. 19 Nisan 2010
  19. pembeinci

pembeinci Canan & Murat Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    şuan ek gıdaya geçmedik sadece meyvelerin tadlarına bakıyor ceyda
    yalnız dr bana hazır yoğurtlardansa pastörize sütten yoğurt mayalalamı tavsiye etti . nedense o bebek yoğurtları bana çok yapay geliyor katkı maddesi doluymuş gibi görüyorum onları nedendir bilmem.
    üfff çok karışık bu konu :sinifsinif: