Süt içmek için 50 yaşını bekleme

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve nrsnkma39 tarafından 26 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  26 Haziran 2007
  Konu Sahibi : nrsnkma39
 1. nrsnkma39

  nrsnkma39 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.736
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  Ülkemizde 50 yaşından sonra süt içilmeye başlandığını söyleyen uzmanlar, 'Halbuki bu alışkanlık çocukluk çağında kazanılmalı ve ömür boyu sürdürülmeli' diyor.
  25 Haziran 2007 Pazartesi 15:52

  Ülkemizde 50 yaşından sonra süt içilmeye başlandığını söyleyen uzmanlar, 'Halbuki bu alışkanlık çocukluk çağında kazanılmalı ve ömür boyu sürdürülmeli' diyor.

  Düşük kalsiyumlu beslenme biçimi, osteoporoza (kemik erimesi) davetiye çıkartıyor. Özellikle kadınların yaşlılıktaki korkulu rüyası olan osteoporozdan korunmak için, çocukluktan itibaren düzenli olarak süt içmek gerekiyor. Ülkemizde genelde 50 yaşından sonra süt içmeye başlandığını söyleyen uzmanlar, doğru olanın çocuk yaştan itibaren süt içmeye başlanması ve ömür boyu devam ettirilmesi olduğunu belirtiyor. Diyetisyen Aysen Arıcan da, büyüme çağında yeterli kalsiyum alımının kemik kütlesinin artmasını ve ileriki yaşlarda kemik erimesi riskinin azalmasını sağladığına dikkat çekiyor.

  DÜZENLİ İÇMEK ŞART
  Süt ve süt ürünleri, kalsiyum açısından zengin ve en rahat ulaşılabilecek besin maddeleri arasında yer alıyor. 100 ml tam yağlı süt 118 mg, yarım yağlı süt 120 mg, yağsız süt ise 122 mg kalsiyum içeriyor. Bu nedenle küçük yaştan itibaren düzenli-yeterli süt içme alışkanlığını kazanmak ve sürdürmek önem taşıyor. Kemik yapısının üçte ikisi mineral, bu mineralin yüzde 40'ı da kalsiyumdan oluşuyor. Vücutta bulunan toplam kalsiyumun yüzde 90-99'u iskelet sistemi ve dişlerde bulunuyor.

  ÇOCUKLUKTA ÖNEMLİ
  Büyüme çağında yeterli kalsiyum alımı, kemik kütlesinin artmasını ve ileri yaşlarda kemik erimesi riskinin önemli oranda azalmasını sağlıyor. Beslenmenin ve süt tüketiminin özellikle kemik sağlığı üzerindeki olumlu etkileri, çocukluk ve gençlik dönemlerinde yaşlılıkta daha çok önem taşıyor. Kemik oluşumunun 30 yaşa kadar devam ettiğini belirten uzmanlar, 30 yaşından sonra yeterli kalsiyum kaynağı besin alınmaması sonucu bazı rahatsızlıkların ortaya çıktığını vurguluyor; hormonal değişiklikler, bağırsaklarda kalsiyumun emiliminin azalması kemikten kalsiyum çekilmesi, kısacası kemik kaybı başlıyor. Kalıtım, cinsiyet, yaş, östrojen hormonunun azalması, yetersiz ve dengesiz beslenme osteoporoz riskinde artışa neden oluyor. KAYIPLAR... Genelde kadınların kemik mineral yoğunluğu erkeklerden daha düşük. 70 yaşındaki kadın bedeninde, 20 yaştaki kalsiyumun yüzde 60'ı kalırken, erkekte bu oran yüzde 76'dır. Kadınlarda kemik kaybı, menopozda önemli ölçüde hızlanıyor. Bunun esas nedenini ise östrojen yetersizliği oluşturuyor.

  ŞEKLİMİZİ BOZUYOR
  Kemik ve kaslardaki kayıplar; boy kısalması, kemik kırılganlığında artış, deri altı yağ tabakasının incelmesi, diş kayıpları, bacaklarda eğrilik, şekil bozuklukları ve kamburluğa neden oluyor.  Altın kurallar  * Güneş ışınlarından faydalanın: D vitamini bağırsaklarda kalsiyumun emilmesini kolaylaştıran CA BP'i (kalsiyum bağlayıcı protein) uyararak, kemik ve eklem sağlığında önemli rol oynar. Bu nedenle her mevsim güneşten yeteri kadar yararlanmak gerekir. Güneşle direkt temas ile eller, kollar ve yüzden 15 dakikada yeterli D vitamini sentezlenmektedir.

  * Posadan uzak dur: Kalsiyum emilimini engellediğinden aşırı posa alımı önerilmemektedir. Besinlerin içinde doğal olarak bulunan posa günlük gereksinimi karşılar.

  * Proteinin etkisi: Aşırı protein ve fosfor tüketiminden kaçınmak gerekir. Yüksek proteinli diyet idrarla kalsiyum atımını artırır ve osteoporoz için önemli bir risk faktörüdür.

  * Tuz faktörü: Aşırı tuz, idrarla kalsiyum atımını artırır. Bu nedenle yemeklere çok tuz atmamak ve salamura besinleri az miktarda tüketmek gerekir.

  * Fiziksel aktivite: Her yaş döneminde haftada 3- 4 kez 45-60 dakika yürünmeli.

  * İçeceklere dikkat: Yüksek miktarda kafein alınmamalı. Çay, kahve türleri, gazlı ve kolalı içecekler sınırlandırılmalı.

  http://www.ensonhaber.com//news_detail.php?id=60180
   
 2. 26 Haziran 2007
  Konu Sahibi : nrsnkma39
 3. *KurabiYe*

  *KurabiYe* Yeni Üye Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.619
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Annemde kemik erimesi çıktığında beri annem akşam yatmadan önce bize süt içirmeye alıştırdı..

  2 yıldır her gece yatmadan önce içerim sütümü..

  Emeğinize sağlık..