Sütüm yetmiyor nasıl çoğaltabilirim

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 24 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz?
  Emzirmek annenin bebeğine vereceği en güzel armağan onun için yapabileceği en iyi şeydir. Bebek için en iyi beslenme hayata sağlıklı bir başlangıç yapma yoludur.


  Emzirmenin başlatılıp sürdürülebilmesi için özellikle bebeğin babası olmak üzere tüm aile anneyi desteklemeli; gebelikte takibini yapan doktoru çocuk doktoru ve aile hep birlikte olumlu destekleyici bir tutum içinde olmalıdırlar. Bu yazıda annelere anne sütünü arttıracak bazı önerilerimizi sıralayacağız.

  Daha Sık Emzirin: Yenidoğan bebeğinizi en az 2 saatte bir emzirin uyuyorsa uyandırın. Gece ise 4-5 saatten uzun uyumasına izin vermeyin uyandırıp emzirin. Bebeğin sık sık emmesi anne sütünü arttıracak en önemli etkendir. Bu durum ilk günlerde yeni anne için biraz yorucu olsa da emzirmenin başarıyla sürmesi ve bebeğin kilo alması ona bu ilk sıkıntıları unutturacaktır.

  Emzirmek İçin Göğsünüzün Dolmasını Beklemeyin: Göğsünüzde her zaman bebeğe yetecek süt vardır emzirme sırasında da hormonal uyarıyla vücut yeniden süt üretecektir. Göğüslerin çok dolu olması bebeğin daha çok doyduğunu göstermez. Aynı şekilde bazen pompayla sütü sağan anneler gelen miktar karşında hayal kırıklığı yaşayabiliyorlar. Pompayla çektiğiniz miktar bebeğin memede ne kadar alabildiğinin bir ölçüsü değildir. Bebeğin yeterince beslendiğini ancak kilo alışıyla anlayabiliriz.

  Daha Uzun Süre Emzirin: Bebeğin belli bir süre değil bir göğsü bitirene kadar emmesini sağlayın sonra da öbür göğse geçin. Böylece hem önce gelen sulu sütü hem de sonra gelen yağlı sütü alacak vücudunuz da süt yapımı için gereken uyarıları almış olacaktır.  Emzirme Sırasında Bebeği Mümkün Olduğunca Çıplak Bırakın: Emerken kolay yorulup bırakan uyuyakalan bebekler; bezleri kalacak şekilde soyulup anneyle cilt teması sağlanırsa daha uzun ve etkili emmeleri sağlanabilmektedir. Üşümemesi için bir örtü ile korunarak emmesi sağlanabilir. Emerken özellikle bebeğe eldiven giydirmemeli anneye dokunabilmesine fırsat vermeliyiz.

  Emzirmeye ve Kendinize Odaklanın: Yenidoğan bebeğini emziren anne önceliğinin emzirme olduğunu bilmelidir. Dinlenmeye dengeli beslenmeye zaman ayırmalı babadan emzirme dışı işlerde yardım almalıdır. Ev işlerini de bebekle birlikte mükemmel bir şekilde yürütmesi gerekmediğini kabullenmeli her şeyi hallederim deyip kendini strese sokmamalıdır.

  Biberon Emzik Vermeyin: Emzirme dengesi kurulup bebek kilo almaya başlayana kadar (tercihen ilk 1 ay ) bebeğe biberon emzik vermeyin. Böylece tüm emme faaliyetini memede gerçekleştirecek süt yapımını uyarmış olacaktır.
   
 2. 4 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. dryelda

  dryelda Aktif Üye Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2009
  Mesajlar:
  50
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  alkolsüz bira birebir
   
 4. 4 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 5. R2D2

  R2D2 Aklım sukut-u sever benim Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  871
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Alkolsüz bira dediğin Malt içeceği mi?

  Benim halan sütüm var. Biraz da bebeğin emmesiyle alakalı.
  Memeyi çok seven bebek iyi emer. O emdikçe sütte artar. Arz talep meselesi...:ecrin_bebek: