sütün yetmediğini nasıl anlarız?

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve umay0110 tarafından 5 Kasım 2010 başlatılmıştır.

5 Kasım 2010
    Konu Sahibi : umay0110
  1. umay0110

umay0110 herşey güzel olacak... Üye

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    148
    bebeğim akşamları emerken çok sinirleniyor biraz çekiyor ve ağlamaya başlıyor süt yokmu acaba diyorum bakıyorum ama var onunla birlikte bende başlıyorum ağlamaya. ağzında pamukçuk var desem gündüz hiç öyle yapmıyor bütün gün emiyor akşama süt kalmıyor desem emdikçe süt artarmış bazı akşamlar dayanamayıp mama veriyorum biberona alışıyorda çok gelsin istiyor akşamlarıda süt azalınca kuvvetli gelmiyorda onamı sinirleniyor acaba? bebeğim daha 36 günlük ve çok tecrübesizim yardım bekliyorum...

2. 5 Kasım 2010
  3. ecubukcu

ecubukcu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Canım benim de 36 günlüktü falan hatta buraya yazmıştım senin gibi. Hatta okurken aynı benim sorunum dedim. Biz atlattık çok şükür. Ben de sütüm yetmiyor akşam olunca bitiyor sandım mama verdim akşamları ama bizim tek sorunumuz KOLİK miş.Akşam 7 de başlıyordu 8 gibi bitiyordu ağlaması her akşam aynı saatlerde.. 1 ay boyunca mama verdik akşamları bir öğün , bazı akşamlar yapmıyordu vermiyorduk. Sonra mama vermemeye başladım . O saatlerde onu oyalamaya çalıştık . saç kurutma mak. elektrikli süpürge sesleri rahatlatıyor. Dene istersen .. Biz denedik sustu sakinleşti sonra emmeye devam etti. 3 ay bitince bu sorunumuz da birden kesildi. Doktorlar da biri başka birşey diyor diğeri başka birşey .. Biri bana sütün yetmiyordur dedi diğeri koliktir dedi. Ve kolik diye haklı çıktı. Sonuçta ben o saatlerde onu sakinleştirip susturduğum zaman beslenmesine devam ediyordu. Süt olmasa çocuk aç olsa ağlamaya devam ederdi. Bizim böyleydi canım. Ama tabi herkesin farklı olabilir. Tabi inşallah senin de sorunun böyledir. Tamam kolik kolay birşey değil ama sütün olmamasından kat kat iyidir. Ama sen yine de doktoruna danış derim ama bir de dene istersen bizim gibi...

4. 5 Kasım 2010
  5. umay0110

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    148
    kolik sorunumuz olmadığını düşünüyorum çünkü ağlaması yok gazı olduğunda sıkıyor kendisini ağzından çok fazla gaz çıkaramıyor altına yapacağında sıkıyor kendini kıpkırmızı çıkıyor sonra rahatlıyor sadece emerken sinirleniyor ve ağlıyor sonra kucağımıza alıp salladığımızda sakinleşiyor ve uyuyor galiba benim sütüm yetmiyor mama vermekte istemiyorum çünkü 1,5 kiloya yakın kilo almış 35 günde bilmiyorum ne yapmalıyım???

bhrblt bunu beğendi.
  6. 5 Kasım 2010
  7. ecubukcu

ecubukcu Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    Doktoruna sordun mu peki? Belki gaz sancısından dolayı da emmiyor olabilir? Emdikçe daha da artıyor o sırada gazı çünkü istemiyorlar emmek ...

8. 5 Kasım 2010
  9. umay0110

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    148
    karnı rahatsızda olabilir ağlamıyor ama gündüz devamlı emmek istiyor oda rahatsızlık veriyor olabilir 2 saatte bir emzireyim diyorum ama çok fazla emmeden göğsümde uyuduğu için 2 saat dolmadan emziriyorum uyanıksa zaten hep aranma durumu var aranıncada dayanamıyorum ve yine emziriyorum oda rahatsızlık veriyor olabilir umarım sütüm yetiyordur çok korkuyorum bebeğimi emziremezsem diye...

10. 5 Kasım 2010
  11. esma3a3a

esma3a3a Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    benimde aynı sorunum var.bende 36 günlüğüm.doktor sarılık olayından beri mama diye tuturdu.mama veriyoruz.1o günde 600 gr aldı ama adama yetmiyor sanırım.nekadar isterse ver diyor.çocuga mama yetiştiremiyorum.mememi emerken ağlıyor çoğu zaman.gaz olsa mama emerkende ağlardı.sinirlerim çok bozuk.sütümü sağıyorum azmı diye.oluk oluk akmıyor dogru ama sütüm var.ne yapcagımı şaşırdım.sadece meme vereyim diyorum bu sefer zayıflar diye kıyamıyorum.bende oldukca tecrubesızım.

12. 5 Kasım 2010
  13. sofika

sofika Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    54
    Ödül Puanları:
    108
    arkadasin da dedigi gibi bebeginin sorunu buyuk ihtimalle kolik,benim bebegim de ayni donemlerde aksam saatlerinde memede agliyordu,cekiyor gelmiyor sinirleniyor gibiydi ama mama verince de ayni durum devam ediyordu.3-5 defa hirsla cekiyordu biberondan sonra yine huysuzlaniyodu.Bebegin cok guzel kilo almis masallah,hemde anne sutuyle,yetmedigini nasil dusunursun.Bebegini emzirmek istiyorsan tek yapacagin sey emzirmeye devam etmek.Arkadasin tavsiyelerine ben de katiliyorum,aksam saatlerinde hoplatacaksin ziplatacaksin,gerekirse yemegini yerken sac kurutma makinesini acacaksin vs.Bebegin kolikse bundan sonra huzursuzlugu daha da artabilir ve 1-3 saatlik aglama nobetlerine donebilir.

14. 6 Kasım 2010
  15. umay0110

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    148
    çok şükür ağlama nöbetleri yok biraz öncede göğsümde sinirlendi mızmızlandı bende çekip anneme verdim salladı uyuttu kolik olsa susmazdı galiba tek derdi göğsümde uyumak galiba çünkü uyuyor, çekip yatırıyorum uyanıyor sadece sallarsak biraz daha fazla uyuyor. teşekkür ederim herkese umarım sütüm yetiyordur yorulmaya razıyım bebişim doysun yeter...

16. 6 Kasım 2010
  17. umay0110

Beğenildi:
    27
    Ödül Puanları:
    148
    esma3a3a bende birkaç kere dayanamayıp mama verdim ama karar verdim bir daha çok zor durumda kalmazsam vermeyeceğim benimkinin emerken mızmızlanması sadece akşam bu saatlerde oluyor gece ve gündüz iyi emiyor belkide koliklerde olduğu gibi busaatlerde gazından dolayı öyle yapıyor ama seninde dediğin gibi biberon versem banamısın demeyip bitirir üstüne birde beni emer. sarılık içinde doktor nasıl mama ver dedi şaşırdım çünkü sarılığın düzelmesi için gereken mama değil anne sütü diye duydum umarım 3 ayı sorunsuz geçiririz sonra düzeliyormuş sabırsızlanıyorum bir an önce geçsin diye...

18. 6 Kasım 2010
  19. irmako77

irmako77 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    61
    Aynı benim bebek.

Biberona alışmış ya ondan sinirleniyordur. Memeden süt çekmek biberondan çekmekten daha zordur.Bebek memeyi ilk emmeye başladığında önce memedeki süt havuzlarında biriken sütler aknaya başlar ve bunlar kolay akar. Ancak bebek emmeye devam eder ve daha sonra süt bezleri çalışıp süt üretmeye başladığında süt kanallarındaki sütleri çekmeye başlar. Bunları çekmek de hele ki biberonun rahatlığına alışmış bir bebek için zor gelir ve onu sinirlendirir.

sütünün yetip yetmediğini ancak bebeğinin kilo takibinden anlayabilirsin canım