Suyun Iyileştirilmesi

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve nbatur55 tarafından 8 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  8 Ocak 2008
  Konu Sahibi : nbatur55
 1. nbatur55

  nbatur55 baldan tatlı can kızım... Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2007
  Mesajlar:
  513
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  KİMYASAL VE ELEKTRİK KULLANMADAN

  SUYUN İYİLEŞTİRİLMESİ

  SERTLİK VE KİREÇTAŞI

  Ülkemizdeki suların çoğu yüksek sertlikte,yani “KİREÇTAŞI” denilen sert kristaller üretme kabiliyetinde olan sulardır. Bu karakterdeki sular sanayinin bir çok noktasında işletmecilere sorunlar yaratır.

  İyi filtrelenmiş ve katı partiküllerden arındırılmış bir su nasıl oluyor da daha sonra sert taşlar oluşturuluyor? Kireçtaşı iki şekilde meydana gelir.

  Suyun ısınması ile suda bulunan Kalsiyum ve Magnezyum bileşiklerinin kireçtaşı oluşturmaları; Kalsiyum Karbonat (kireç) ve magnezyum Karbonat maddeleri su soğukken eriyik halde kalır ve su ısındıkça kristalleşerek katı hale dönüşür. Bu tür taş oluşumu su sıcaklığı 35oC civarında başlar ve su ısındıkça hızlanır.
  Suyun faz değiştirerek buharlaşması sonucunda, buharlaşan su “saf” olduğundan, sistemde kalan ve henüz buharlaşmayan suyun içindeki erimiş haldeki mineral miktarı artar, doymuş hale gelen su bu minerallerin bir kısmını atar ve sonuçta mineral kristalleri TAŞ olur.

  Bekleyen ve akan su da da kireç oluşumu gözükmektedir. Seracılıkta, sulama sistemlerinde, hayvancılıkta( özellikle tavukçuluk) suyun beklemesi , zaman içinde kireçlenme oluşturduğu için üreticinin sulama sistemlerine büyük maddi zarar ve iş kaybı yaratmaktadır.

  Soğutma sistemleri: Yumuşatılmamış sert su ile beslenen soğutma sistemlerinde dahi, kireçtaşı sorunu yaşanmaz, mevcut kireçtaşları bile çözülür.

  AVANTAJLARI

  Kireçtaşlarını ve kireçlenmeyi önler.
  Tesisin ve cihazların bakım ihtiyacını azaltır.
  Enerji tasarrufu sağlar.
  Sistemdeki kimyasal tüketimini azaltır.
  İnsan sağlığına hiçbir zararı yoktur.
  Bakım ve yedek parça istemez.
  Hiçbir sisteme zarar vermez.
  Basınç kaybı yaratmaz,su debisini ilk günkü haline getirir.
  Çok ekonomiktir; kullandığınız kimyasallar ve kireç çözücülere göre karşılaştırıldığında kısa vadede farkı görebilirsiniz.


  MANYETİK GÜÇ KOROZYONU NASIL ENGELLENİR ?

  Öncelikle korozyonun sağlığımıza etkilerini bilmemiz gerekir; EPA testleri gösteriyor ki korozyon ile suya karışan metal parçacıkları (kurşun, boru çapakları vb.) düşük seviyede kurşun zehirlenmesine sebep olabilir. Bu nedenle EPA kurşun boruların kullanımını yasaklamıştır. Şimdi korozyonun sebeplerine ve BIOCERA BALL‘ın ona karşı yapabileceklerine bakalım:

  Aşırı sert veya yumuşak su: Alan yaratıcılarının kabul edilebilir bir ph ‘yi sağlayacak dengeyi oluştururlar, böylece korozyona sebep olacak aşırı yumuşak(asidik) veya sert (bazik) su oluşumu engellenir.
  Tortunun elektro kimyasal aktivitesi: Alan yaratıcıları tortu ile metal arasındaki çekim kuvvetini ve böylece korozyonu engeller.
  Klor ve hidrojen ile oluşan hidro klorik asit: Alan yaratıcıları klorun tat, koku ve kimyasal problemlere neden olan negatif karekteristiğini yok eder.
  Tuz içeriği: Halen kullanılan su yumuşatıcılarının aksine İnfrared - negatif iyon - Oksijen alan yaratıcılar suya tuz ve kimyasal madde eklenmesine ihtiyaç bırakmaz.
  BIOCERA BALL ömür boyu garantilidir. En iyisi ise alıştığımız normal bir su arıtıcısının tuzları, boruları,montajı ve kimyasallarını düşündüğünüzde kolaylığı ve fiyatı da çok ucuza gelecektir.

  BIOCERA BALL‘ın ömür boyu kullanımı diğer sistemlerin bir yıllık kullanımlarından daha ucuzdur.

  Bu İnfrared - negatif iyon - Oksijen teknoloji artık var ve TIP-YAKIT- SU ‘da milyonlarca dolar tasarruf sağlıyor. Siz de bu sistemi alıp bütçenize ciddi oranlarda tasarruf sağlayabilirsiniz.

  KUTUPLAR

  Güney (South Pole) kutbunun, genişleyen pozitif alan etkisi sıvıları daha yüksek eritilebilir duruma getirir. Bu pozitif alan oluşmuş bütün mineralleri hidrojenleştirir. Aynı İnfrared - negatif iyon - Oksijen moleküler dinamik şartlar altında, Pozitif kutup petrol kuyularında ve transmisyon hatlarında oluşan parafinleri de birbirinden ayırır. Böylece güney kutbu tarafından etkilenmiş değişiklikler, yüksek hidratasyon, çözünürlük ve seçici iyonizasyona yol açarak sıvıyı fiziksel ve yapısal olarak değiştirir,su molekülünün agregasyonunu (bir araya gelmesi) ve kristalizasyonunu etkiler. Su solüsyonundaki iyonların hareketi oldukça hızlıdır. Bu da sıvı akışını oldukça kolaylaştırır, flokulasyonu arttırır. (daha büyük parçacıklar oluşur,yumuşatıcı solüsyonunun elektro motif gücü % 99.9 verimliliğe ulaşır).

  Kuzey (North Pole) kutbunun negatif olarak daraltan alan etkisi sıvılar üzerinde diametrik olarak tam bir ters etki yaratır. Aynı zamanda, mineralleri ve parafinleri bir araya getirir ve yüzeydeki gerilmeyi arttırır. Çökelme ve ayrılmada kullanılır. Elektronun yönlendirilmesindeki böyle bir değişiklik yüksek hidratasyonu oluşturan su moleküllerinin bir araya gelmesiyle oluşturdukları kristalizasyonu etkiler (sıvıyı fiziksel ve yapısal olarak değiştirir) ve su solüsyonundaki iyonların hareketi oldukça hızlanır, dahası sıvı akışı kolaylaşır.(zarları ve filtreleri verimli bir şekilde doymuşluğa ulaştırır), flokülasyon artar (molekül büyür,daha iyi filtrelenir,solüsyonun elektro motif gücü % 99,9 artar). BIOCERA BALL’ ın çok güçlü İnfrared - negatif iyon - Oksijen alanı uygulanarak,toprak altında meydana gelen doğal oluşum taklit edilir. (bu gücün değerini anlamak için , RWE-S ‘in iki yarımını toplamaya çalışın)

  TESİSATIN TEMİZLENMESİ

  Tesisatta dolaşan su ( oksijen: -2 yüklü) paslanmaya yol açan negatif yüke sahiptir. iYON ise havaya ( oksijene) pozitif bir yük kazandırarak, paslanmanın oluşmasını engeller.(boru şebekesi ve hava arasında potansiyel bir fark oluşturulur ve bu da sistemi paslanmaktan korur). Elektrolit paslanması suda serbest halde bulunan hidrojen H+(asitli sıvılarda) ve hidroksil OH-(alkalin sıvılarda) iyonların bağlanmasıyla durdurulur. Bu da sıvının pH değerini düşürür. Bu sonuç nötr haldeki sıvıyı elektrostatik olarak pozitif hale dönüştürmeyle elde edilir, ama yüksek elektron voltajı, serbest iyonların moleküler seviyede sıvıya aniden bağlanmasını sağlar. Paslanma oluşturacak başka hiçbir serbest iyon kalmadığından , borular temizlenir.

  BIOCERA BALL sürekli olarak çalışır. Bunun kanıtı sadece laboratuarlarda değildir. Fiziksel etkilerine bakarsak, yumuşatıcılarda kullanılan tuzda % 50-60 tasarruf sağlar. Ayrıca elektrikten yaptığı tasarruf da az değildir. Bundan başka borularınız ve tesisatınız temiz kalır ve en önemlisi makinelerinizin ömrü uzar.

  BIOCERA BALL suyun kimyasal özelliğini değiştirmeden ,yüzeysel gerilmesini düşürür,pH değerini nötralize eder, daha fazla oksijenin suda çözülmesini sağlar ve suyun sertliğini azaltır. Kimyasal açıdan bakıldığında su hala serttir, çünkü su daha kimyasal özelliklerini korumaktadır. BIOCERA BALL yalnızca suyun fiziksel özelliklerini değiştirir.

  Genelde görünen şey şu ki BIOCERA BALL suya ne bir şey ekler ne de sudan bir şey eksiltir BIOCERA BALL 'sız haldeki su, eğer 100 gram kalsiyumla borulara girerse 80 gram kalsiyumla çıkar. Boruda kalan kalsiyum miktarı ise kireç oluşturmaya başlar. Ama BIOCERA BALL ile birlikte 100 gram kalsiyumla borulara giren su yine 100 gram kalsiyumla çıkar. Suyun yumuşaklığı onun yüzeysel gerilmesine bağlıdır. Sert suyun sahip olduğu yüzeysel gerilmesinin 71 dyne/cm2, BIOCERA BALL alanında tutulduktan sonra ise 42 dyne/cm2’ye düştüğü gözlendi. Kısaca BIOCERA BALL teknolojisi sert suyu yumuşak suya çevirir.

  Artık, YUMUŞATICI KİMYASALLARI KULLANMANIZA GEREK YOK. Dahası YUMUŞAK SU TÜKETİM İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENİLİRDİR.

  YUMUŞATMA CİHAZLARININ SEÇİMİ

  Suyun sertliğine, kalsiyum (Ca++) ve magnezyum (Mg++) iyonları neden olur. Su sertlik derecesini ifade eden bir çok birim mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılanlar Alman , Fransız ve İngiliz sertlik dereceleridir. Türkiye’de daha çok Fransız sertlik derecesi kullanılmaktadır.

  SULARIN İYON DEĞİŞTİRİLEREK YUMUŞATILMASI

  Suya sertlik veren kalsiyum ve magnezyum iyonları , sodyum veya potasyum iyonları ile değiştirildiği takdirde su YUMUŞAMIŞ olacaktır. Bu değişim için özel sistemler geliştirilmiştir. Örneğin reçine sistemi, İnfrared - negatif iyon - Oksijen sistem gibi. Reçine sisteminde su reçine içerisinden geçirildiğinde sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonları reçine üzerine yapışır.

  Reçine üzerindeki sodyum veya potasyum iyonları da suya karışır. Böylece su yumuşatılmış olur. Reçine üzerindeki sodyum veya potasyum iyonları kalsiyum ve magnezyum iyonları ile yer değiştirdiğinde reçine artık suyu yumuşatmaz.

  Reçinenin tekrar sodyum veya potasyum iyonları ile yüklenmesi gerekir. Bunun için reçine sodyum klorür (NaCl) veya potasyum klorür (KCl) çözeltisi (yani tuzlu su) ile yıkanır. Bu işleme REJENERASYON denir. Bu sistem zahmetli, zor bakımlı, masraflı bir sistemdir. Bütün bunlara hiç gerek olmadan BIOCERA BALL’ ÜN İnfrared - negatif iyon - Oksijen sistemi ile de aynı sonuçlara ulaşabiliriz. İki parçadan oluşan (PARTİKÜL TUTUCU VE BIOCERA BALL), ana giriş borusu üzerine takılan sistemdir. Üstelik bakım ve masraf gerektirmediği gibi de monte de olması sonucunda kullanımını kolaylaştırmakta , istenilen yere götürülebilme özelliğine sahip olmaktadır.

  Kireç ve pas, suya temas halinde bulunan her türlü tesisat ve makine için çok zararlıdır. Evinizdeki çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kombi, şofben, elektrikli su ısıtıcısı, çay-kahve makinesi ve bunun gibi pahalı ev makinelerinizin kireç yüzünden verimleri düşer ve işlevleri kaybolur. Sudaki kireç, temas halinde bulunduğu boru çeperlerinde ve diğer yüzeylerde gün geçtikçe kalınlaşan bir tabaka oluşturur. Bu tabaka kalınlaştıkça suyun akım hızını yavaşlatır. Ayrıca kirecin ısı kapasitesi çok büyüktür ve bu yüzden ısı iletimi zayıflar. Bu nedenle daha önce suyu ısıtmak için harcadığınız elektrik enerjisinin iki katını harcamak zorunda kalırsınız. Cihazlarınızı piyasada değişik markalar adı altında satılan kireç çözücü tozlarla koruyabilirsiniz. Fakat bu kimyasal tozlar çevreye ve insan sağlığına zararlıdırlar. Ayrıca daimi değildirler, yani periyodik olarak uygulanmaları gerekir ve kesin çözüm getirmezler. Örneğin, çamaşır makinenizi kirece karşı korumak için deterjan gözüne her yıkama için kireç önleyici toz eklemeniz gerekmektedir. Ama makineniz durulama programına geçtiği zaman ortamda kireç önleyici herhangi bir kimyasal madde kalmamıştır, bu yüzden makineniz ve çamaşırlarınız kirece karşı korunmasız kalır.

  KİREÇ OLUŞUMU

  Kalsiyum-Karbonat suyun içinde çözünmüş halde bulunan karbondioksit ile tepkimeye girer. Bu tepkime sonucu oluşan kalsiyum hidrokarbonat ise su molekülleri tarafından çözülür. Bu şekilde iyon haline gelmiş Ca+2 ve HCO3- birleşip kristal oluşturamazlar. Şekil 1’deki reaksiyon kimyasal olarak aşağıda belirtilmiştir. Bu reaksiyon sonucunda oluşan Kalsiyum Hidrokarbonat hava ile temas halindeyken reaksiyon tersine döner ve Kalsiyum karbonat oluşur. Kalsiyum karbonat suda çözünmeyen kristal oluşturabilir. Bu geri dönüm sıcaklıkla ve yüksek basınç değişikliğiyle hızlanır. Ca+2 ve CO3- kristal oluşturabilme yeteneğine sahip iki iyondur. Bunlardan birinin ortamdan uzaklaştırılması (bu kimyasal bir yöntemdir) ya da bunların birleşmesini veya birleşmenin makine elemanları üzerinde olmasının engellenmesi (bu fiziksel bir yöntemdir) kireçlenmenin önlenmesi demektir.

  Reaksiyon -1

  CaCO + H2CO3 Ca+2 + 2HCO3

  Kalsiyum su + karbondioksit Kalsiyum Hidrokarbonat

  Karbonat (suda çözünür)

  Reaksiyon -2

  Ca(HCO3)2 + H2O Ca+2 + CO3-2 + HCO3 + H2O

  Kalsiyumhidrokarbonat Kalsiyumkarbonat (CaCO3) su ve karbondioksit

  Suyun fiziksel olarak işlenmesi İnfrared - negatif iyon - Oksijen alan kullanılarak kristal partnerlerin kristal oluşturmasını önlemek yada sınırlanmış kristal oluşumu sağlamak işlemidir. Bu işlem BIOCERA BALL’ ında temel prensibidir. Kalsiyum- Hidrokarbonat içeren su, uygun şekilde düzenlenmiş İnfrared - negatif iyon - Oksijen bir alandan geçirilecek olursa ortaya çıkan kalsiyum-karbonat kireçtaşı oluşumuna yol açabilecek şekilde kristalize olmaz. Su nakil tesisatlarında , mikroskobik ve tortu halinde kolayca atılabilen kristaller oluşur.

  BIOCERA BALL çalışma prensibi, daima bir İnfrared - negatif iyon - Oksijen alan kullanılan fiziksel işleme yöntemidir. Belli aralıklarla monte edilmiş çok kuvvetli İnfrared - negatif iyon - Oksijen alanlar(6500 Gauss) sayesinde suyun aktığı yerde oluşan İnfrared - negatif iyon - Oksijen alan, Kalsiyum bikarbonat, diğer mineraller ve tuzların mikroskobik kompakt kristallerini oluşturur. Böylece sert suların boru tesisatına ve pahalı makinelerde ve ünitelerde kireçtaşı oluşturmasının önüne geçilmiş olur. Daha önceden oluşmuş kireç tabakaları çözülür ve yok olur. Eksi yüklü iyon (karbonat) ile artı yüklü iyon (kalsiyum) çarpışmaları sonucu kireç oluşumu başlar. BIOCERA BALL İnfrared - negatif iyon - Oksijen alanına giren iyonlar saptırılırlar ve birbirlerine doğru hareket ederler, çarpışma sonucu mikroskobik boyutta kristaller oluşur. İyonlar su içinde çözünmüş durumdadır ve su molekülleri tarafından perdelenirler. Normal şartlarda kristalleşme olur ve oluşan kristaller kireçlenmeye sebep olan kristallerdir. Su İnfrared - negatif iyon - Oksijen alandan geçirilirse sınırlı kristal oluşumu sağlanır ve kristaller kolayca sistemden uzaklaştırılabilir.

  BIOCERA BALL’ ın en önemli özelliklerinden biri de en çok verim alınabilecek optimum dizayna sahip olmasıdır. Bu sayede maksimum çarpışma sağlanır. Sınırlandırılmış kristal sayısının artmasıyla doğru orantılı olarak verim artar Kalsiyum karbonat (CaCO3) elektrik yüküne sahiptir. İki kutbu vardır. Ca+2 ve CO-23 şeklindedir ve kireç kristalinin temel bileşenleridir. Böylece CaCO3 kristali toplam yükü (+) veya (-) olan yerden büyümeye verimlidir, yani gelecek başka molekül buraya bağlanabilir. Bu nedenle kristaller birbirine eklenerek büyürler. Makinelerin ve boru tesisatlarının iç aksamları, ısı, basınç ve sürtünme dolayısıyla yüklenirler. Eksi yük ve artı yük birbirlerini çekeceğinden kristaller, tesisatın, makinelerin ve ünitelerin suyla temas halinde bulunduğu bölümlerinde tutunurlar ve çoğalmaya devam ederek makinenizin kireç tutmasına sebep olurlar.

  BIOCERA BALL daha önceden kimyasal yollarla korunmaya çalışılmış eski bir tesisata, makineye veya üniteye eklediğiniz takdirde sisteminiz kimyasal madde kullanmayı bırakmakla beraber, var olan kireç ve pas zamanla çözülecektir. BIOCERA BALL ’ın monte edildiği boruda oluşan İnfrared - negatif iyon - Oksijen moment boru çeperinde bütün tutunmayı önleyecek, suyu yapısında var olan tortular boru çeperinde tutunarak büyük bir kütle oluşturur ve yosun haline dönerler. Bu da suyun tadını değiştirir ve büyüyerek bir tabaka oluşturan tortular suya mikrobik katmanlar katarlar.

  BIOCERA BALL sayesinde suyun içerisinde var olan tortular boru çeperlerine tutulmayacak ve yosunlaşmaya neden olan tortuların su içinde oluşturacağı mikropların önüne geçilmiş olacaktır.