Suyun Önemi Bedenin Nemi.....

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve yaren_76 tarafından 23 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

23 Mayıs 2007
    Konu Sahibi : yaren_76
  1. yaren_76

yaren_76 mareşal Üye

Beğenildi:
    22
    Ödül Puanları:
    148
    Suyun Önemi Bedenin Nemi

Su gerçekten hayattır. Bedenimizin % 65'i sudan oluşur. Su yaşamımızın sürdürülmesi için temel besinlerdendir. Bedenimizin ısı dengesi, hücre içi yaşamın devamı, besinlerin yakılması, sindirilmesi suya bağlıdır. Suyun az alınması halinde ciddi sağlık sorunlarına kapı açılmış olur.

Su az tüketildiğinde bedenimizdeki yağ oranı yükselir, böbrekler yeterli su alamayınca karaciğerin görevi ağırlaşır ve böbreği ikame etmeye çalışır. Yağ deposunu enerjiye çevirmesi gereken karaciğer işini aksatır ve yağların eritilmesi yavaşlar.

Su aynı zamanda bedenimizdeki toksinlerin temizlenmesinde de etkilidir. Soğuk içildiğinde kana daha hızlı karışır.

Bir yetişkin günde yaklaşık 10 bardak su kaybeder. Bu sebeple kaybedilen suyun yerine yenisinin konulması gerekir. Her ne kadar diğer içeceklerden de su ihtiyacımızı karşıladığımızı düşünsek de kahve, çay ya da colalı içecekler aslında idrar söktürücüdür ve bedenimizin ihtiyacı olan suyu kaybetmemize sebep olurlar.

Su kalori içermez. Bu sebeple diyetlerde öne çıkan bir içecektir. Bununla birlikte suyun yağı yakmaya yardım etmesi, toksinleri temizlemesi özellikle diyet ve egzersizlerde abartılmaması gereken bir durumdur. Zira aşırı su tüketimi halinde bedenimiz ihtiyaç duyduğu vitaminleri de kaybedebilir. Sudaki kristal maddeler ise aşırı tüketim halinde böbreklerde birikerek taşsal kalıntılara sebebiyet verebilir.

Diyet ya da sağlık amaçlı yapılan egzersizlerde suyun egzersizden yarım saat sonra ve egzersiz bittikten on beş dakika sonra içilmesi daha uygun olacaktır.

Su yaşamımızda vazgeçilmez olmasına karşın temel problem, su içme kültürünü geliştiremeyişimizdedir. Hem kendimiz hem de çocuklarımız için su içme kültürünü kazanmalıyız. ışte ya da evde mutlaka suyu yakınlarımızda tutmalıyız. Hatta su içmeyi kendimize hatırlatmalıyız. Günlük içeceklerden su almak yerine suyu olduğu gibi karışımsız içmeliyiz.

Son düzenleyen: Moderatör: 27 Mayıs 2009
  2. 23 Mayıs 2007
  3. seaBahAR

seaBahAR de profundis Editor

Beğenildi:
    8.195
    Ödül Puanları:
    238
    yarencim öncelikle ellerine sağlık, paylaşımın için teşekkürler. Hangi siteden aldın, kaynak belirtmemişsin ama yazının bazı noktaları oldukça ilginç geldi bana.. Doğru mudur ya da ne kadar türünden sorular oluştu kafamda. Belki bilenler vardır diye belirteyim bu hususları...

Gelelim sorulara:
    1- Bir çok kişi suyu ılık içiyor, izlediğim yayınlar da bu davranışı destekliyor. Ilık suyun, vücut ısısının düşmemesini sağladığı ve bu nedenle de yağ yakımına destek olduğu görüşler arasında.. Soğuk olu kana karıştığında daha mı etkili oluyor acaba?

2- Aşırıdan kasıt nedir? Yine duyduğum kadarı ile maksimum 5 lt. içmeliyiz. Hatta suyu birden ve hızlı tüketmek yerine, yudum yudum ve sürekli tüketmeliyiz. Zira senin yazında öne çıkartılmış olan zararlı etkiler ciddiye alınması gerekecek kadar önemli. Acaba üst limit nedir?

Teşekkürler. :çiçek:

4. 23 Mayıs 2007
  5. saucys

saucys Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    maksimum 5 lt deil cnm o kdrı bile çok fazla su içimi su zehirlenmesi yapıyomuşş int araştırırsan bulursun en fazla içilmesi gerekn miktar 3 lt 4 lt arası

6. 23 Mayıs 2007
  7. fullya

fullya Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    püsküütcüm vala benide engin düşüncelere gark eden su ile ilgili 2 husus var
    1 ılık su içilmesi öneriliyor vücudu daha geç terk edermiş tokluk hissi uzun sürermiş sayesinde
    2 soğuk su metabolizmayı hızlandırırmış vücut kendi ısısına getirmek için daha çok çalıştığından enerji harcanırmış

şimdi ılık içip tok mu kalmalı
    soğuk içip kalori mi yakmalı
    ben bi köprüden atlıyıp gelcem

8. 23 Mayıs 2007
  9. korkmaz

korkmaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    76
    bende su hakkinda söyle diyorum benim bildigim kadariyla fazla su insanin böbreklerini yoruyormus buda sakincali bir durumartik ne kadar dogruysa karar sizin:çiçek:

10. 23 Mayıs 2007
  11. tulipbs

tulipbs Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    her şeyin aşırısı fazla önemli olan gerektiği kadar ve dengeli tüketmek

12. 25 Mayıs 2007
  13. yaren_76

yaren_76 mareşal Üye

Beğenildi:
    22
    Ödül Puanları:
    148
    aslında günde 8 bardak,yani 2 litre oldukça yeterli,aşırısı böbreklerdeki mineralleri idrarla dışarı atıyomuş,günlük su ihtiyacı 2 litre zaten kimse fazlasını içemez,mantıken aç karna soğuk su zor içiliyor maksat vücudu toksinlerden arıtıp ve mideyi akşamdan kalan kırıntılardan temizlemek,birde aç karna düzenli içilen su bağırsakları çalıştırıyor,1 bardak oda sıcaklığında su yeterli.

14. 25 Mayıs 2007
  15. saucys

saucys Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ewt haklısın yaren günde 2 lt en az içilmesi gereken su miktarıymış ondan daha az içilmemesi gerkeiyormuş ama özellikle yazın bu minimum su içme 3 lt ye kdar çıkıyor ben şahsen günde 2.5 3 lt arası içmeye çalışıyorum. bi ara çok fazla konusu geçmişti fazla su içimi su zehirlenmesi gibi birşey yapıyomuş böbrekleri çok yoruyormuş ve gereksiz yere yoruyormuşş

16. 25 Mayıs 2007
  17. elsa

elsa Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Katılıyorum 3 hafta önce 3.5 lt su içmeye başladım ve böbreklerim ağrıdı ertesi hafta 2lt düşürdüm ve ağrısı geçti. Benim doktorumda yaz kış ne soğuk ne sıcak oda ısısındaki suyu iç diyor.

18. 25 Mayıs 2007
  19. EU1

EU1 Guest

ben de cok su iciyorum.Cildi guzellestirdigini fark ettim