Takı alırken nelere dikkat edelim

Konusu 'Takı ve Mücevherler' forumundadır ve Elif tarafından 21 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  21 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.627
  Beğenildi:
  5.158
  Ödül Puanları:
  438
  Hangi yaşta,hangi kültürde, hangi sosyal yapıda olursa olsun evliliğin en önemli unsurlarından biri alyanslardır. Düğün günü, bir ömür boyu parmağımızdan çıkmamasını dilediğimiz alyansların seçimi titizlik ister. Çiftlerin maddi imkanlarıyla sınırlı olan alyans modelleri her bütçeye uygun ilginç model seçenekleriyle karşımıza çıkıyor. Beyaz bir inci, gök mavisi bir safir ile çizilmiş ilginç kompozisyon seçenekleri bu yıl gözde. Bu taşlarla kullanıldığında beyaz ve yeşil altının ne kadar farklı olduğunu sizde göreceksiniz.

  Deodorant, krem gibi kimyevi maddelerin takıya temas etmemesine özen gösterin.

  Takılar kuru bir yerde kapalı olarak muhafaza edilmelidir.

  Takılar yalnız pamuklu bezle silinmelidir.

  Yatarken takılarınızı çıkarmaya özen gösterin.

  Takılarınızın çok kirlendiğini ve eski parlaklığını kaybettiğini
  düşünüyorsanız, takınızı 1-2 damla amonyaklı deterjanlı
  ılık bir suya bırakın; kirin çözüldüğünü gördükten
  sonra kullanmadığınız yumuşak bir diş fırçasıyla kirli gözüken yerleri fırçalayarak takınızı eski parlaklığına ve temizliğine kavuşturabilirsiniz.

  TAKI ALIRKEN : Altın almadan önce tüketici, altının gram-birim fiyatını aşağı yukarı bilerek kuyumcuya gitmelidir.
  Alıcının vitrinde beğenilen takıyı, mutlaka üzerlerinde fonksiyonlarını, kendilerine uyumlarını deneyerek almaları gerekir.

  Takıyı aldığınız kuyumcunun garanti belgesi verip vermediğini mutlaka sorun.

  PIRLANTA SEÇERKEN : Pırlantalar arasında belli belirsiz olan ton farkı dikkati çekmese de unutmayın, pırlantanız ne kadar beyaz ise o kadar değerli ve az bulunur demektir.

  Pırlantanın kesiminin mükemmeliyeti taşın ışığı kırma ve yansıtma oranı ile doğru orantılıdır. Doğru bir kesim şekillendirilmiş pırlantanın bir yüzeyinden giren ışık diğer yüzeyinde yansır ve üst kısmından yayılır.

  Kesimi yassı olan pırlantalar ışığı iyi yansıtmaz ve parlamazlar.

  Pırlantanın ağırlığı karat ile ölçülür; eğer yüzüğünüzün çok değerli olmasını istiyor ve para önemli değil diyorsanız yüksek karatlı pırlantaları seçmelisiniz.

  Berraklık pırlantaların saflığının ölçüsüdür. Pırlantalar içersinde gözle görülmeyen lekeler vardır ve konunun uzmanlarınca pırlantalar buna göre sınıflandırılmıştır. Alırken bu etkenleri sormayı unutmayın.

  Soru: Alyans neden sol yüzük parmağına takılır?
  Cevap: Eski Mısır inanışına göre, sadece sol elin yüzük parmağındaki damarlar doğrudan aşkın yuvası olan kalbe gidermiş.
  burcudugunsalonu.com