Takı kavgası yaptık(Arkadaşlar bakarmısınız)?

Konusu 'Aşk Hikayelerimiz/Dertlerimiz' forumundadır ve _berrak_ tarafından 24 Nisan 2009 başlatılmıştır.

24 Nisan 2009
    Konu Sahibi : _berrak_
  1. _berrak_

_berrak_ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    merhaba arkadaşlar.
    uzun süreli bir çıktığım var.allah nasip ederse seneye yaz evleneceğiz.
    dün akşamüzeri buluştuk muhabbet ediyoruz.düğünün nerde nasıl olacağı hakkında da konuşuyorduk.
    bilmiyorum bu adet sadece bizde mi var ama canım çok sıkıldı.
    bizde erkek tarafı düğünde kız tarafına kızın ailesinin belirttiği kadar altın takar.misal bizdekiler genelde 12 bilezik + 8 büyük altın ister.erkek tarafının durumuna göre karşılıklı anlaşılır.zaten bu takılan takılar da gelinle damat içindir,onlara verilir.ailelerden hiçbiri almaz,yani burdaki maksat yeni evlilere sermayedir.
    biz konuşurken ben bunu ona söyledim.ama benim ailem o kadar abartmaz 8 bilezik 5 altın isterler(ablamdan öyle istedikleri için biliyorum) dedim.onlar hep şehirde yaşamışlar o yüzden bu ona abest geldi ve şaşırdı,nasıl yani dedi güldü,fakat benim ciddi olduğumu görünce o da ciddileşmeye başladı.ben nerden bulacağım ben sanki işadamımıyım görüyorsun halimi işte dedi.ben de ailen yardım eder kız tarafı düğünden önce mutlaka bunu ister dedim.
    baya bi bu laf çekişmesi uzadıktan sonra ağzından dökülen son cümleler şunlar oldu;;seninle elbette evlenmek isterim.elbette takı takılır ama bunun pazarlığı yapılmaz,herkes gönlünden kopanı verir dedi(sert bir şekilde)..benim suratım asıldı,çünkü duymak istediklerim bunlar değildi,o da çoğu erkek gibi bir odun olduğu için surat asmama anlam veremedi ve üstüne bir de;;sen bende para olmazsa evlenmeyeceksin heralde benle,ne biçim adet bu;neden bizim sermayeyi benim aile karşılıyor,damata neden bişey takılmıyor madem dedi.
    benim sinirlerim iyice bozuldu,buluşmamız bitip eve gelinceye kadar surat astım ve sonra eve geldim.
    düğünde onlardan böyle bişey istemek gerçekten tuafmı olacak arkadaşlar,yoksa haklımıyım?yaşadığınız veya etraftan bildiğiniz kadarıyla erkek evinden takı istenirmi istenmezmi?tabi bu arada benimkinin konuşmalarına da çok kırıldım.bu konuda tavırlarım nasıl olmalı?yardımcı olabilirmisiniz.şimdiden tşkler

2. 24 Nisan 2009
  3. Sonbahar24

Sonbahar24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    canım sen şimdiden konuşmakla hata etmişsin,yani ortada henüz söz bile yokoda yanlış anlamış seni doğal olarakama bana yanlış geliyor takı istenmesi

4. 24 Nisan 2009
  5. MaviEge

MaviEge DENİZCİM VE BİRİCİK KIZLARIM Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    canım bazı yörelerde bu vardır belki ama ben pek doğru bulmuyorum.biz evlenirken hiç böyle mevzular olmadı.yani bu şekilde diretmeye gerek yok bence.herkes kendi bütçesine göre takar.bu konuyu uzatıp,evliliğinize gölge düşürmesine izin vermeyin.

6. 24 Nisan 2009
  7. MargaRin

MargaRin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    buradaki çoğu kişi seni haklı bulacaktır eminim.ama ben kendi fikrimi söyleyecek olursam abes buluyorum bu tür pazarlıkları.gerek yok.ailenin durumu varsa zaten ellerinden geldiğince yapılır ama yok durumları iyi değilse sıkıntıya da sokmaya borçla harçla yapılmasına gerek yok.daha şimdiden bu tür şeylerin kavgasını yapmayın.zamanı gelince madem adetleriniz öyle oturup konuşursunuz.

8. 24 Nisan 2009
  9. EU3

EU3 Guest

ama sende söluyorsun çocuğa abest gelmiş..
    uzlaşma yolu vardır illaki
    daha evlenmenıze cok var ıllakı orta yolu bulursunuz..
    kolay gelsin..

10. 24 Nisan 2009
  11. MaviEge

MaviEge DENİZCİM VE BİRİCİK KIZLARIM Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    ben sözlüsünüz sandım canım ama siz sözlü bile değilmişsiniz ,bence de çok erken ve çok yersiz bir konu bu.bence bu konuyu kapatın ve açmayın.

12. 24 Nisan 2009
  13. sinemis84

sinemis84 rabbim sana çok şükür Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    merhaba bayanlar öncelikle tamam takı olayı olabilir ama bunun adetini kız tarafının belirlemesi bana saçma gelio yani ama görücü usulü olsa anlarım fakat bir birliktelik sonucu olacaksa bu evlilik bana samimiyetin henüz oluşmadığını anımsatıyo ve sen bu insanı uzun zamandır tanıyosan çapınıda yani maddi anlamda biliyosun demektir.

14. 24 Nisan 2009
  15. irem naz

irem naz Canım OĞLUM Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    valla herşey usulüne göre olmalı....
    tabi ki ailen sana altın isteyecektir....
    bence çok değil...
    kız altınsız gidermi hiç kocaya...

16. 24 Nisan 2009
  17. _berrak_

_berrak_ Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    erken değil arkadaşlar gerçekten çünkü 4 yıl olduk sayılır.biz zaten karar verme olarak konuşmamıştık sadece konusu açılmıştı,ben ilerde böyle böyle şeyler olacak dedim.hem şimdi olmasa ilerde mutlaka gündeme gelecek.
    sizin düğünlerinizde istendimi acaba özel olmazsa?

18. 24 Nisan 2009
  19. Laale

Laale Aşikârdır Zat-ı Hak Pro Üye

Beğenildi:
    21.470
    Ödül Puanları:
    363
    Bizde adet neyim yoktur..:ecrin_bebek:
    Maddi durumu zaten bilinir karşı tarafın..
    Kızın özendiği,beğendiği bir takı var mı diye erkek sorar,kız da zevkine göre cevap verir. Orta bir yol bulunur..
    Benim öyle olmuştu..hihoyyyt
    Hele o bilezik ve altın sayısı beni bile şaşırttı,çocuk ne yapsın?:1shok:
    Hadi soracaktınız,flört aşamalarında ne gerek duydunuz ki bunları konuşmaya?:uhm: