Takıntı, takıntı, takıntı

Konusu 'Psikoloji - Ruh Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve 34bilgen84 tarafından 21 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

21 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : 34bilgen84
  1. 34bilgen84

34bilgen84 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    95
    Ödül Puanları:
    88
    Eminim bi çoğumuzda ufak büyük saplantılı bisürü takıntı vardır bunlar birer hastalıkmı yoksa kişiliğimizde oluşmuş kalıntılarmı bilemiyorum aklıma geldikçe bile yazarım bisürü bisürü takıntım varlaelaelaelaelae
    kaldırımlardan çok fazla yürümem daralıyorum sanki
    pembe rengi takıntım var kendimi pembeler içindeyken daha mutlu hissediyorum
    domates yemem küçüklükten oluşmuş bi fobi
    elma hayatımda elimi sürmediğim bi nesne biri karşımda yerken bile içim fena olur
    günlük hayatımızı yaşarken iş yaparken bile alışagelmiş sıraya soktuğumuz hareketler var bunların bi süre sonra takıntıya dönüştüğünü düşünüyorum insanlarla konuştukça çok daha farklı takıntısı olanlarıda duyuyorum herkesin piskolojisimi bozuk:1shok:

2. 21 Mayıs 2010
  3. tr_lelli

tr_lelli çook da şaapmamak lazım :P Üye

Beğenildi:
    22.020
    Ödül Puanları:
    363
    Bu takıntılar bende de mevcut..

__içtiğim bardakdan tekrar su içmem mesela başka bardak alırım..
    __merdiven sayarım.. bi binaya gittim yada kendi binam farkında olmadan sayıyorum..
    __çok fazla el yıkarım..
    __Kimsenin sabununu kullanmam.. benim hep ayrı bir sabunum tarağım vardır.. eşimle dahi aynı değil sabunlarımız eşim de ellemez bildiği için saolsun..
    __Takıyı çok seviyorum küpe vs saat ama evde asla gezemem bunlarla ben dışardan eve girince hemen odama girerim bütün hepsini çıkarırım daha soluklanmadan..

Birde beni 3-5 sene öncede olsa kalbimi kırıcak bişi demişse onu asla! unutamıyorum
    Yine görüşüyorda olsam o insanla o hep aklıma geliyor iyiken birden soğuyorum yaptığı aklıma gelince takıntı yapıyorum sanırım...

4. 22 Mayıs 2010
  5. lifetime

lifetime Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    41
    tr_lelli bende aynen senin gibiyim kimsenin sabununu kullanmam
    olaki evde başka sabun yok sabunlanmam aynen takıyı bende
    çok severim ama eve gelince mutlaka çıkıcak hepsi hatta küpelerim bile
    saçlarım evde asla açık duramaz toplu kalcak dışarı elbisesiyle evde
    oturamam bunlar gibi milyon tane takıntı konu sahibininde dediği gibi takıntı takıntı takıntı
    konu sahibi herkesin mi psikolojisi bozuk demiş bunu bende merak ediyorum
    okbnin belirtilerini okuyan herkes bende hepsi var diyo çok garip

6. 23 Mayıs 2010
  7. tr_lelli

Beğenildi:
    22.020
    Ödül Puanları:
    363
    Takıntıdan ziyade sanırım olmazsa olmazlarımız var kendimizce..

8. 24 Mayıs 2010
  9. funda54

funda54 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Merhaba arkadaşlar yazılarınızı okudum ve bu konuda çok araştırma yapmışımdır tabi bende okb biri olarak sizinle bi kaç şey paylaşmak istiyorum..Öncelikle takıntı 100 insanın 50 de vardır..tabi bu %50 psikolojisi bozuk anlamına gelmez kimimiz kaldırım taşlarını sayarız kimimiz merdivenleri kiminde plaka okuma kimnde iste kıyafetelri rengine göre katlama,kiminde düzen,kiminde simetri ve daha aklıma gelemiyecek takıntı olarak bilmediğimiz ama gündelik hayatımızda yapmış olduğumuz bi çok şey dediğim gibi bi çoğumuz bunu takıntı olarak bilmez.Bununda hastalığa dönüşmediğisürece bi zararı yoktur..Bende bu rahatsızlığa yakalanmadan önce benimde ufak tefek takıntılarım vardı sizin gibi mesela yerde kırıntı görmesine dayanamazdım hemen toplardım yada tül bozuk olduğunda düzeltirdim hemen vs ama rahatsız etmezdi önemsemezdim daha sonra çevre değiştirdim okul bitti yalnız kaldım derken yapacak bi şeyim yoktu takıntılarımı önemsemeye başladım takıntı takkıntıyı getirdi öyle bi hal aldı ki saatlerce el yıkar oldum dua okuyamaz oldum devamlı vesvese tuvalete giremez oldum abdest alamaz hale geldim ben önemsedikçe dahada ilerledi neyse ki o günleri ilaç tedavisiyle ve kendi çabamla yeniyorum ALLAHIN izniyle eski sağlığıma kavuşacağım diycem şu ki önemsemeyim vurdumduymaz olun benim düşmüş olduğum konuma düşmeyin arkadaşlar

10. 24 Mayıs 2010
  11. 34bilgen84

34bilgen84 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    95
    Ödül Puanları:
    88
    ben kadınların erkeklere göre daha vahim durumda olduğunu düşünüyorum çünkü erkekler zaten doğası itibariyle çok ince düşünüp herşeyi dert edinen varlıklar değil o yüzden kadınları takıntılar kraliçesi ilan edebiliriz

12. 24 Mayıs 2010
  13. poldi

poldi Bir umut var mı? Üye

Beğenildi:
    683
    Ödül Puanları:
    148
    Takıntılar hemen hemen her insanda bulunur. Özellikle bayanlarda.Mükemmeliyetçi, disiplinli kişilerde ağırlıklıdır.Fakat takıntılar sosyal hayatımızı etkileyecek şekilde obsesif kompulsife çevirdiğinde hayatı çekilmez yapıyor.Bende temizlik takıntısı var, kapı kollarına dokunamıyorum, wcden sonra ellerimi çok yıkıyorum gibi, yapmadığım zaman kompülsüfe çeviriyor, yani sıkıntı basıyor, içsel kaygı yaşıyorum..

14. 25 Mayıs 2010
  15. Tts

Tts Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Evet herkesin farklı takıntılar benimde mesela , evden çıkarken kapı kilidini 5 6 kez elimle kontrol ediyorum çoraplarımın içine bakıyorum giymeden önce önünü arkasını çeviriyorum ayakkabımın içini kontrol ediyorum giymeden önce..Geçenlerde bi sorumluluk almıştım okulda geziye gelenlerin ismini yazıyodum herkes söledi tek tek yazdım fakat 1 haftadır acaba ya yazmadıgım olduysa benım yuzumden finallerden geçemezse diye düşünmekten alamıyorum kendimi :uhm:

16. 25 Mayıs 2010
  17. tr_lelli

Beğenildi:
    22.020
    Ödül Puanları:
    363
    Bende ayağımı bacağımı sallıyorum..
    Sanki titretir gibi ama farkına vardığımda durdurabiliyorum..
    Farkında olmadan sallanıyor sürekli bacağım genelde gergin olduğumda
    Annem çok farkına varıyor ve sürekli uyarıyor..
    ılacımın prospektüsünde yazıyor bırakma aşamalarında sallanma vs gibi şeyler olurmuş sizlerde oluyor mu?

18. 25 Mayıs 2010
  19. didi_

didi_ İki deli kedim... Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Benim de çift sayı takıntım vardır. kaydirigubbakcemile3 Televizyonun sesini açtığımda "mutlaka ama mutlaka" çift rakamlarda olmalı. Yanımdakiler açarsa eğer tek sayıda hemen uyarırım, çifte getirmesini isterim. Annem ile bu yüzden biraz tartışırız. Temmuzda evleneceğim, evleneceğim günü bile çift rakamlı aldım. sempatiksalakcinni Çoğu zaman da herşeyi sayarım. Kendi kendime yenmeye çalışıyorum. Neyse ki ileri düzeyde değil.