Talasemi hastası anne adayları...

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve ugurnuriye tarafından 9 Şubat 2009 başlatılmıştır.

9 Şubat 2009
    Konu Sahibi : ugurnuriye
  1. ugurnuriye

ugurnuriye Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    113
    mrb arkadaşlar. foruma üyeyim ama genelde mayıs annesi olacağım için orada konuşuyordum. bugün farkedince bu bölümü sizlerle de tanışmak istedim. ben talasemi taşıyıcısıyım. 6 aylık hamileyim. geçen hafta hemoglobin değerim 7,5 a düştü. doktorum kızılaydan 2 ünite kan verdi ve 10a yükseldi.Demir ilacı da kullanıyorum hergün ama doktorum hergün kullanmana gerek yok dedi. talasemi olduğu için çok faydası olmaz dedi.Kan vermenin dışında başka demir serumu gibi şeyler de bağlanabilirdi sanırım tam bilgim yok. sizden böyle bir durumla karşılaşan varsa bana yardımcı olabilir mi... :Saruboceq:

2. 9 Şubat 2009
  3. ela

ela Guest

çok geçmiş olsun bende saç dökülmesi şikayetiyle akdeniz anemisi old anladım ama kanım 11.4 ferro sanol içtim 4 ay ama aynı değişmedi.doktor bana talesemi olan insanların saçı dökülmüyor senin başka sebep olabilir dedi çok merak ediyorum sizin de benim gibi dökülmeniz oluyor mu?

4. 10 Şubat 2009
  5. ugurnuriye

ugurnuriye Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    113
    benim saç dökülmem sürekli oluyor ama ben hiç talasemi nedeniyle saç döküldüğünü duymadım. taşıyıcıyım ben çocukluğumdan beri doktorlara gidiyorum ama saç dökülmesiyle ilgili hiç bişey söylemediler bana

6. 12 Nisan 2009
  7. yakamoz_16

yakamoz_16 Guest

bnde taşıyıcıym ve benimde 10 dan yükseğe çıkmıyor.bende yıllarca zinco,pekmek fln kullandım ama saç dökülmesi kansızlığın belirtisidir yani olur.çünkü benimde saçlarım döklüyor ara ara.

8. 24 Temmuz 2009
  9. elifcede

elifcede Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    Bende taşıyıcıyım ama saçlarım dökülmüyor normalinde hemoglobinim 11 in üstünde fakat şu an hamileyim 9 a düştü...

elma_sekerim01 bunu beğendi.
  10. 30 Ağustos 2009
  11. serçecik

serçecik Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    bende talasemi taşıyıcısıyım bu ahstalık genetik bir hastalık.ve demir takviyesi almanın bir anlamı yok..çünkü demir eksikliği anemisi değil.aslında yapılabilecek cok fazla birşey yok bende dogum yaptım cok şükür kızımda bir sorun yok.zaman zmaan halsizlikelrim ve yorulmalarım oluyor hepsi bu kadar..bi tedavısıde yok sonucta..cok şükürki hasta değiliz..allah bu ahstalıgı yaşayanlara yardım etsin cok zor...

12. 26 Ekim 2009
  13. pocahontas

pocahontas Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşlar bende talasemi taşıyıcısıyım henüz bebeğim yok ama artık istiyorum.saç dökülmem olmuyor.ilaçta kullanmıyorum çünkü dediğiniz gibi bi faydası olmuyor.ama hamilelikte neler bekliyor beni merak ediyorum.fikirlerinizi bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

14. 12 Kasım 2009
  15. ILIM

ILIM Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Merhaba arkadaşlar bende eşimde taşıyıcıyız. Bizim işimiz sizlere göre daha zor. Bebeğimizin hasta olarak doğma olasılığı var. 01 Ağustosta 18 haftalık gebeliğim bebeğimizin hasta olduğu anlaşılarak sonlandırıldı. Şİmdi Ocak ayında tekrar hamile kalmayı düşünüyorum ve beni yine aynı riskler bekliyor. Bu konuda bilginiz varsa bana yardım ederseniz sevinirim.

16. 11 Aralık 2009
  17. 21akrep

21akrep Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    karı-koca taşıyıcı ise tüp bebek yapılmalı bence.
    Ben de taşıyıcıyım.
    30 haftalık hamileyken hemoglobin değerim 7.4 idi. kan şurubu kullandığım halde kanım hızla düşüyordu. prospektüse baktığımda talasemi olanların kullanmaması gerektiği yazıyordu. hemetoloğa gittim kullanma dedi. kullanmayı bıraktım .1 ay sonra şimdi kanım 7.9'a çıktı nihayet.. illaki demir ilacı veriyor kadın doğumcular. siz prospektüsü iyi okuyun.doktorlar ayrıntıları atlayabiliyorlar.
    doğuma yakın kan verilecek. bunun tedavisi yok maalesef. inşaallah doğacak çocuğum taşıyıcı olmaz diliyorum.zor bir hastalık..bir de çevrenin bilgisizliği eklenince halinizi pek kimse anlayamıyor. yorgunluğunuzu tembellik olarak algılayanlar oluyor. bu kadarcık şeyle yorulur mu insan deyip dinlenme ihtiyacınızı yadırgıyorlar falan işte.. Allaha şükür ki daha neler var. değil mi

18. 11 Aralık 2009
  19. lalehan

lalehan yoLcuyuM yoLuNdA Üye

Beğenildi:
    76
    Ödül Puanları:
    113
    evet aynen sana katılıyorum
    yorgunluk halsizlik bitkinlik bunlarla uğraşıyoruz birde insanların sözü ancak yaşayan bilir.kim yorgun olmak ister ki...bu hastalık zor gerçekten birde bende haşimato troidi var o da hem halsizlik hemde kansızlık yapıyor...ne yapalım bu hastalıkla yaşamayı öğrenmemiz gerek..bi de insanlara söz anlatmaya gelemem .. ne düşünürlerse düşünsünler artık...beterin beteri var yine biz taşıyıcıyız bu hastalığı olanlar daha da zor çocuk doğurma şansları bile yok..çünki doğacak bebek için çok riskli...